Yoksulluk Nafakasını Kimler Alır Kimler Alamaz?

Kimler yoksulluk nafakası alamaz? Yargıtay, son dönemde verdiği kararlardan birinde evlilik devam ederken hastalanmış ve diyelim ki yatalak kalmış olan eşine bakmamış olan kadının ağır kusurlu olduğunu kabul etmiş ve ona yoksulluk nafakası bağlanması gerektiğine hükmetmiştir. Şimdi buradan yola çıkacak olursak bakalım bunun haricinde kimler yoksulluk nafakası alamıyor misal eşiyle boşanmasına rağmen birlikte yaşamaya devam eden kişi, eski eşinden yoksulluk nafakası alamaz.

Eğer bir kişi kendi rızasıyla işinden ayrılmış ama bu durum onu yoksulluğa düşürmemişe ya da mevcut bir geliri olduğu için yoksulluğa düşmeyeceği ise yine nafaka alamaz. Maaşı dul veya emekli aylığı yahut yaşlı aylığı kendine yeten yeteri derecede sosyal yardım alan kendisine yetecek oran da kira geliri olan yurtdışından gelen bir geliri olan örneğin oradaki eski kocasından dolayı maaş alan kişide yoksunluk nafakası alamaz, bitmedi memur olan veya mesleği olup bundan para kazanabilen ya da bilerek bundan para kazanmayan kişide nafaka alamaz devam ediyoruz.

Örneğin kişinin geçimini sağlayacak oranda evi arabası varsa ya da bankada kendine yetecek oranda parası varsa da kendisine nafaka bağlanmaz ilginç bir durum daha paylaşayım. Eğer bir kişi bizzat kendi isteğiyle yoksulluğa düşmüşse ya da sürekli kumar oynuyorsa da hakim ona yoksulluk nafakası bağlanması talebini olumlu karşılar. Peki ya eşiyle aynı parayı kazananlar ya da eşi yoksun olanlar onlara nafaka bağlanır mı? Hayır, onlara da nafaka bağlanmaz fakat size yargıtay’ın son zamanlarda verdiği ilginç bir kararı paylaşayım.

Ayşe eşiyle boşandıklarında çalışmıyor olduğu için kendisine yoksulluk nafakası bağlanmış iş bulup asgari ücretle çalışmaya başladığında eski eşi nafakanın kaldırılması için mahkemeye başvuruyor. Mahkeme, kocayı haklı bulunca Ayşede kararı alıp yargıya taşıyor. Yargıtay da çok çarpıcı bir karar veriyor ve asgari ücret alan birisi yoksulluktan kurtulmuş olmaz. Bu sebeple de yoksulluk nafakasının kesilmesi hakkaniyetli değil demiş.

Yoksulluk Nafakasını Kimler Alır Kimler Alamaz?

Yorum Yaz

3 + 6 =