Yeni Başlayanlar İçin Borsada Para Kazanma Rehberi

Hisse senedi satın alarak yattığınız yerden kolayca çok para kazanabilirsiniz. Size bunun gerçekten mümkün olduğunu kanıtlamam için sadece 2 tane örnek vermem yeterli olacak. Thy hissesinin fiyatı 17/10/2008 de 50 kuruştu. Bugün ise yaklaşık 20 tl. Bu demektir ki 2008 yılında bu hisseye 1000 tl yatırmış olsaydınız bugün elinizde 40.000 tl olacaktı ve eğer 10000 tl yatırmış olsaydınız. Bugün elinizde tam olarak 400000 tl olacaktı, ikinci örnek dünyanın üçüncü zengin adamı warren buffet. Bu adamın şu anki serveti toplam olarak 84 milyar dolar ve bütün servetini sadece ve sadece hisse senedi satın alarak kazandı.

Fakat kaç parayla başladığını duyunca şaşıracaksınız ve ilk hisse senedini 11 yaşında aldı ve 15 yaşında toplam serveti 6000 dolara ulaştı 26 yaşında 140.000 dolarlık serveti vardı ve 30 yaşında milyoner oldu. 37 Yaşında serveti 10..000000 doları geçti ve 56 yaşında milyarder oldu. Şu anki serveti ise daha önce dediğim gibi 84 milyar dolar ve bu servetin tamamını hisse senedi satın alarak kazandı.

Bu yüzden dünyanın en başarılı yatırımcısı olarak tanımlanıyor ve hisse senedi satın alarak para kazanmanın mümkün olduğunu gösteren en iyi örnek. Uyguladığı yatırım stratejisinin adı value Türkçesi değer yatırımı. Bu stratejiyi bütün püf noktaları ile size öğreteceğim. Fakat ilk önce bir hisse senedinin ne olduğunu nasıl oluşturulduğunu ve hisse senedi satın alarak nasıl para kazanıldığını öğrenelim.

Yeni Başlayanlar İçin Borsada Para Kazanma RehberiBir hisse senedi bir insanın veya kurumun bir şirketle ortaklığını belgeleyen bir senettir fakat sadece Anonim şirketlerin ve komandit şirketlerin hisse senedi çıkarma yetkileri vardır. Peki şirketler neden hisse senedi çıkarırlar ve yatırımcılar neden hisse senedine yatırım yaparlar?

Bunu bir örnekle açıklamak istiyorum. Aydoğan porselen aş Kütahya da dünyanın en kaliteli porselenini üretiyor. Bu şirket Türkiye’de gayet başarılı ve tanınmış bu yüzden yetkililer Avrupa pazarına girip işleri büyütmeyi hedefliyor. Böylelikle bir yandan daha fazla para kazanmak istiyorlar. Öteki yandan da Türk porselen ve çini sanatını tüm dünyaya tanıtmak istiyorlar. Fakat bu hedefleri gerçekleştirebilmek için yeni fabrikalar kurulması lazım. Avrupada ofislere temsilcilikler açılması lazım ve yeni personel işe alınması lazım. Kısacası şirketin sıcak paraya ihtiyacı var.

Aydoğan porselen aş nin bu yatırımları finanse etmek için 2 alternatifi var birinci alternatif bankalardan borç almak fakat bankalardan borç almak şu anda faizlerin çok yüksek olmasından dolayı çok pahalı. İkinci alternatif ise şirketin hisselerinin belli bir kısmını borsada satmak. Bu işleme İngilizcede İPO yani initial public offering deniliyor ve Türkçede halka arz işlemi.

Aydoğan porselen aş şirketin toplam değeri uzmanlar tarafından hesaplandı ve 800.000.000 tl olarak tespit edildi. Bu hesap, şirketin finansal performansı ve sahip olduğu senetlerin bazında yapılır. Yani bir şirketin toplam değerindeki en önemli etkenler şirketin yaptığı satışlar ettiği kar ve sahip olduğu senetler bir şirketin gerçek değerinin nasıl tespit edildiğini ve hele ki bir hisse senedinin gerçek değerinin nasıl tespit edildiğini size daha sonraki yazılarım da öğreteceğim.

Aydoğan, porselenin toplam hisse sayısı 10.000.000. Bu demektir ki daha önce belirlenmiş şirketin toplam değeri bazında 1. Hisse senedinin değeri 80 tl. Aydoğan, porselen aş toplam hisselerin yüzde 20 sini, yani 20.000.000 hisseyi halka arz etmeye karar veriyor ve böylelikle. 160.000.000 tl toplamayı hedefliyor. Süleyman Ankara’da yaşıyor ve teknisyen olarak çalışıyor aynı zamanda Aydoğan porselen aş nin ürünlerini kullanıyor. Tanıyor ve çok kaliteli olduklarından emin Aydoğan, porselen aş’nin hisse senedi satacağını öğrenince Süleyman bir an önce şirketin bilançosunu ve bugüne kadarki performansını analiz ediyor ve 8.000 tl yatırmaya karar veriyor yani 100 tane hisse senedi satın alıyor.

Böylelikle Süleyman Aydoğan porselen aş ortak oluyor ve ortaklık oranı yüzde 0. Nokta 00.01 bu ortaklık sayesinde Süleyman çeşitli haklara sahip oluyor. Mesela şirketin ortağı olarak Aydoğan porselen aş nin mali ve finansal durumu hakkında bilgilendirilmesi lazım. Bu yüzden halka hisse senedi arz etmiş şirketler. Yıllık finansal ve faaliyet raporları açıklamaları lazım. Bu raporlarda detaylıca şirketin mali durumu anlatılıyor ve herkes internette kolaylıkla bu raporları ulaşabiliyor.

Google da hisse senedi olan herhangi bir şirketin ismini ve arkasından yıllık rapor yazıp ararsanız yeterli olacaktır. Ayrıca süleyman’ın şirketin ortağı olarak Aydoğan porselen aş nin kazandığı para da hakkı vardır. Bu kar payı hakkına temettü denilir, hissedarlara dağıtılacak temettü nün yüksekliğini şirketin yönetim kurulu belirler. Sadece temettü hakkında ayrı bir yazı planlıyorum. Ayrıca Aydoğan porselen aş her sene bütün hissedarlarını yıllık genel toplantısına davet etmek zorundadır. Bu toplantılardaki oylamalarda her hissedarın ortaklık payına göre oy kullanma hakkı vardır.

Yıl 2025, Süleyman hala hisse senetlerini satmadı Aydoğan porselen a ş Avrupa’da gayet başarılı ve Amerikan piyasasına girmeyi planladığını açıkladı. Halka arz işleminden bugüne kadar satışlar dörde katladı ve Aydoğan porselen aş’nin hisse senedinin fiyatı şu anda 480 tl. Böylelikle Süleyman’ın 8000 tl ye satın aldığı hisseler. Bugün 48.000 tl değerinde Süleyman hisselerini satıp güzel bir araba almaya karar verdi. Gördüğünüz gibi finans ve borsa konuları o kadar da zor ve karışık değil.

Başarılı bir yatırımcı olmak için üniversitede matematik ya da finans okumak zorunda değilsiniz bir dahaki yazıda görüşmek dileği ile.

Yorum Yaz

1 + 4 =