Yapay Zeka Kullanım Alanları ve Uygulamaları

Sevgili arkadaşlar bugün yapay zeka ve yapay zekayla birlikte veri kullanımı konularından bahsediyor olacağız. Firmalar iş modellerini ve üstüne kurdukları zaman bunun analizi ve bunu anlamlandırmak çok daha önemli. bir hale geliyor. Bütün iş modellerine baktığımızda rekabetçi olabilmeleri için burada önemli konulardan bir tanesi network efekti. Oluşturmak ne demek? Network efekti oluşturmak bunları bir kaç tane örnek verebilirim? bir tanesi mesela taneciklere bir tanesi platformlar da nehrine baktığımız zaman gul hayata başladığında hepsini endeksli, ondan sonra da bunun üstüne bir arama motoru ekliyorlar, insanlar her hangi bir konuyu aradıklarında en efektif bilgiye ulaşabiliyor ve böylece ilgili konuları daha çok ulaşabilir.

Yapay Zeka Kullanım Alanları ve Uygulamalarıİnsanlar markalar da buraya gelip bu ilgili konular arayan insanların karşılarına ürün ve hizmetleriyle markaları çıkarmak için reklam veriyorlar. Başka bir network yaratan unsur da platform olmak. Platform olmanın birkaç tane var. Yani bir siz cihaz üreticisi olarak platform haline gelebilirsiniz. bir akıllı telefon üreticisi önce telefonu üretiyor telefon kullanıcılarının sayısı arttıkça onun etrafında bir ekosistem oluşturuyor. Bu ekosistem içerisinde içinde müzik olabilir, filmde olabilir, akıllı saatte olabilir ve insanlar bunu kullandıkça sisteme daha fazla veri üretiyorlar.

Yani siz o sistemin platformu yarattığı etkileri kullanarak orada bir müzik dinlediğim zaman müzik dinleme türü film izlediğin zaman film izleme türünüz okuduğumuz kitabı oradan aldığın zaman ilgi alanınızı ortaya koyuyorsunuz ve algoritmalar kullanarak yapay zekayı kullanarak bu veriler üstünden ilgili hedef kitlelere bu birey olması da şart değil bir topluluk da olabilir. Daha hedefli ve daha verimli erişim yanı sağlayabiliyorsunuz. Yada markalı ürünlerin hizmet ve ihtiyaçlarına göre anlamlandırması gerekiyor. Anlamda datalar üstünde pazarlama aktiviteleri kurgulanıyor.

Önce insanlar hiç servise geliyorlar, sonra servis kullanırken daha fazla veri yaratıyorlar. Daha fazla veriye attıkça o ürün ya da hizmet ya da platform daha akıllı hale gelir. Çünkü yaratılan veriler de öğreniyor ve bunu da algoritmalarla birlikte yeni hizmetler geliştirmek için kullanabiliyorlar. Akıllı telefonların gelişmesi ve etrafında bir ekosistemin oluşması da bununla alakalı. bir model, yapay zeka ve bazı pazarlama süreci konusundaki konularınız böyle arkadaşlar bir sonraki programda görüşünceye kadar Sevgi ve sağlıkla kalın.

Yorum Yaz

− 6 = 3