Vade farkı ile faiz farkı nedir? Faizsiz Vade Farkı

Vade Farkı Ve Faiz Arasındaki Fark Nedir?

Bu vadeyi hangi işlem zemininde siz talep ediyorsunuz? Normal insanlık öldüğünde hazreti Adem’den bugüne kadar insanların uyguladığı ticaret yöntemlerinden biridir.

Vade farkı ile faiz farkı nedir?

Şimdi aslında özü itibariyle her ikisi de bir vadeye biçilen fiyatlar, yani örneğin birine 1000 tl borç veriyorsunuz, bir ay sonra geri alıyorsunuz bu parayı diyorsunuz ki ben bu 1000 tl borca vermiş olduğum parama, bir aylık süre içinde yüzde 11 değer biçiyorum ve yüzde 18 den farkı istiyorum bu faiz oluyor yahutta.

Örneğin işte bir 500.000 liralık bir daire İstanbul şartlarında satıyorsunuz. Diyorsunuz 2 yıl vadeyle örneğin 550.000 lira bu daireyi size sattım işte vadeli olarak sattığım için peşin olsaydı 500.000 lirai vadeli olduğu için 550.000 lira sizden talep ediyorum diyorsunuz.

Vade farkı ile faiz farkı nedir? Faizsiz Vade FarkıHer ikisinede bir fark çıktı. Her ikisi de aslında bir vade farkı ama, biri borca verilen borca tanınan vadeden dolayı talep edilen farktır, diğeri ise ticari bir işlem yapıldığı için, bir mal veya hizmet alımı satımı vadeli olarak yapıldığı için vadeden dolayı talep edilen farkıdır. Dolayısıyla vade farkı özü itibariyle aslında caizdir problem yok ama bu vadeyi hangi işlem zemininde siz talep ediyorsunuz?

Eğer borçtan dolayı borca, yani paraya tanınan vadeden dolayı bir fark talep ediyorsanız işte buna faiz diyoruz. Ticari bir işlemden dolayı bir vade biçiliyor. Yani peşin veremiyor, karşı taraf buna vadede tanıdığınız için bir fark alıyorsunuz. Buna da vade farkı denir ve bu helal dır buna problem yoktur. Neden? Çünkü ticaret peşinde olabilir vadeli de olabilir, peşin parayı peşin verip malı daha sonra alabilirsiniz, veya malı bugün peşin verip parasını daha sonra alabilirsiniz. Bu normal insanlık hazreti Adem’den bugüne kadar insanların uyguladığı ticaret yöntemlerinden biridir.

Dolayısıyla ticari özü karakteri, ticari bir işlem ise mal veya hizmet alım satımı ise burada vade farkı koymak başka. Bir takım hile hurda yanlışlıklar, kaldırmalar olmamak kaydıyla caizdir, ama borca biçilen vadeden dolayı bir fark istemek ise, işte bu fark faizdir ve bu da tabii ki caiz olmaz.

Yorum Yaz

+ 37 = 46