Tebligat Gelmeden Borcumu Ödersem Ne Olur?

Tebligat gelmeden borcumu ödersem ne olur?

Eğer küçük şehirde yaşıyorsanız ve icra dairesinde bir tanıdığınız varsa dosyanız açılır açılmaz size haber verir ve sizde tebligatı daha yazıcıdan çıkmadan gidip ana parayı ödersiniz veya periyodik olarak edevlet inizi kontrol ediyorsanız aleyhinizde icra takibinin açıldığını gördüğünüz an hemen gidip borcun ana parasını borç harç bulup yaptırırsınız ama o işler öyle olmuyor.

Yeni icra dairesine dosyanın açıldığı anda dosya. Harç masraflarından, faizden ve vekalet ücretinden kurtulmanız mümkün değil. Eminim beni izlerken nasıl mümkün değil işte yatırdım. Tebligat gelmeden bende gidip itiraz edelim diyorsunuz ama baştan söyleyeyim, bu çözüm değil öfkelenip tebligatı gönderen alacaklı arayıp bağırıp çağırmakta an itibariyle çok faydalı olmayacak. O yüzden siz iyisimi tebligatı aldıktan sonraki günden başlamak üzere 7 gün içinde size en yakın icra müdürlüğüne gidin, yanınıza borcunuzu ödediğinizde dair dekontu.
Tebligat Gelmeden Borcumu Ödersem Ne Olur?

Gelen tebligatı ve kimliğinizi almayı unutmayın. Yazılı veya sözlü olarak borcu ödediğinizi belirtin ve itiraz ediyorum müdür bey diyerek asıl alacağı faizlere vekalet ücretine, dosya masrafına itiraz edin. Ama şunu da unutmayın, bu icra dosyası siz borcunuzu zamanında ödemediğiniz için açıldığından eğer karşı taraf itirazın kaldırılması veya iptaline ilişkin mahkemeye başvuruda bulunursa hâkim onları haklı bulacaktır.

Sonrasında ne olacak? Vekalet ücretinin dörtte üçünü yani yüzde 75 ini ve. Borcunuz haricen yani icra dairesinin bir çabası olmadan tahsil edildiği için icra dairesine toplam alacağın yüzde bir nokta 8 kadarını haricen tahsil harcı olarak ödemeniz gerekecek. Sonuç olarak dosya açıldıktan sonra tebligat elinize ulaştıysa da harç faiz ve vekalet ücretinin dörtte üçünü ödemeniz gerektiğini unutmayın.

Yorum Yaz

4 + 1 =