Tamamlayıcı emeklilik sistemi (TES) nedir?

Merhabalar değerli izleyenler bugün itibariyle artık hayatımızda yeni bir emeklilik sisteminden bahsedeceğiz. Tamamlayıcı emeklilik sistemi kısa ad ismiyle TES. Peki bu TES ne olacak? Mevcut bireysel emekliliğin yerini alacak mı? Bireysel emeklilikte haklarımız mevcut haliyle korunacak mı? Şu anda bireysel emekliliği olanlar herhangi bir kayıp yaşayacak mı? Gibi soruların yanıtlarını sizler için cevaplamaya çalışacağım.

Öncelikle hemen şundan bahsedelim. Bu yeni gelen sistem yani tamamlayıcı emeklilik sistemi, bireysel emeklilik sisteminin. Tekrardan yapılandırılmış halidir diyebiliriz. Yani sıfırdan bir sistem gelmeyecek bireysel emeklilik sistemi bir yapılandırmaya girecek bir isim değişikliği olacak ve ismi de tamamlayıcı emeklilik sistemi yani TES olacak.

Eskiden biliyorsunuz, beste daha önceden hatırlayacağınız gibi bilenler, takip edenler hatırlayacaktır. Yüzde 3 oranında çalışanların maaşından kesinti yapılıyordu ve devlet katkısı dışında bir işveren katkısı yoktu. Fakat artık tamamlayıcı emeklilik sistemi ile birlikte devlet katkısı yine devam ederken aynı zamanda işverenden devir kesinti yapılacak ve bu kesintiler kişinin hesabında çalışanın hesabında aydan aya değer kazanmaya devam edecek.

Tamamlayıcı emeklilik sistemi (TES) nedir?2017 de başlamıştı bireysel emeklilik sistemi artık 2022 itibariyle bireysel emeklilik demeyeceğiz. Bunun yerine tamamlayıcı emeklilik sistemi diyeceğiz. Çalışanların tamamı mevcut haliyle çalışanların tamamı zorunlu olarak TES dahil edilecek. Her çalışanın hem çalışanın maaşından kesinti olacak hem de işveren ve devlet katkısı sağlanacak işverenin mevcut yükünü arttırmayacak şekilde bir düzenleme yapılması planlanıyor.

İşveren de mağdur edilmeyecek işsizlik fonundan yararlanması, katkı yapılması da yine seçeneklerden bir tanesi ama henüz kesinleşmedi. Tamamlayıcı emeklilik sistemi için az maaş alandan az, maaşı yüksek olanların daha yüksek oranda bir kesinti yapılması planlanıyor. Tüm çalışanların bir TES hesabı olacak ve tüm kesintiler bu hesapta birikecek. Yine tıpkı kıdem tazminatında olduğu gibi çalışan istediği zaman testen çıkamayacak kademeli olarak çıkış hakkı tanınacak.

Yine çalışan emekli geldiğinde sistemden parasını tamamını alarak çıkabilecek.

Peki bu TES kimleri kapsayacak?

Tıpkı bireysel emeklilikte olduğu gibi yeni başlayanların hep site dahil edilecek. Fakat belirli bir yaşın üzerinde olanlar bu sisteme dahil edilmeyecek. Evet, şu aşamada TES ile ilgili söylemek istediklerimiz verebileceğimiz bilgiler bunlarla sınırlı. Eğer bireysel emeklilik sistemi ile ilgili daha önceden kafanıza takılan aklınıza takılan sorular varsa yorum kısmından yazın. Umarım faydalı ve yararlı bir yazı olmuştur. Beğendiyseniz yorum yazmayı ve kanalıma abone olarak bize destek olmayı unutmayın. Bir başka yazıda görüşmek üzere hoş çakalın mutlu kalın.

Yorum Yaz

72 − 63 =