Taahhüdü İhlal Cezası Verilebilmesi İçin Borcunuzun En Az Ne Kadar Olması Gerekir?

Hemen hepimizin gerek haberlerden duyduğu gerekse de çevremizde bir şekilde denk geldiğimiz durumlardan birisi de taahhüdün yerine getirilememesi veya getirilmemesi neticesinde mahkemenin verdiği maksimum 3 aylık hapis te disiplin cezasıdır. Bu arada yeri gelmişken belirtelim, anayasada hiç kimse yalnızca sözleşmeden doğan bir sorumluluğunu yerine getirmediği için özgürlüğünden alıkoyma deniliyor. Evet, ancak burada verilen hapis cezası. Kişi özgürlüğünden alıkoymak için değil, borçlunun devlete verdiği söze yani taahhüde uymaması nedeniyle kendisine uygulanan bir disiplin cezasıdır.

Taahhüdü İhlal Cezası Verilebilmesi İçin Borcunuzun En Az Ne Kadar Olması Gerekir?

Dolayısıyla taahhüt verecek olanların bunu bilmesinde yarar var.

Konumuza dönecek olursak, sizden alınan taahhüdün yerine getirmediğinizde yada getiremediniz de taahhüdün ihlalinden dolayı ceza verilebilmesi için sizden taahhüt alınırken, mevcut borcunuzun minimum. O yılki en yüksek asgari ücret kadar olması gerekir.

Aksi takdirde ceza verilmez. Verilse bile kararın size tebliğinden itibaren 7 gün içerisinde üst mahkemeye itiraz ettiğinizde itirazımız haklı görülür ve ceza almazsınız.

Tekrar belirtecek olursak sizden her miktardaki borç için taahhüt alınabilir. Ancak borcunuz taahhüt verdiniz. Yılki en yüksek asgari ücretten daha düşükse taahhüdü ihlal etseniz bile size 3 aylık disiplin hapsi verilmez. Ancak burada şunu da belirtmek gerekiyor. Bu durum nafaka alacaklarında söz konusu değildir. Başka bir deyişle nafaka alacakları bu durumun istisnasıdır.

Yorum Yaz

− 1 = 4