Süresi Dolmuş Hacizleri Nasıl Kaldırırsınız?

süresi dolmuş hacizleri nasıl kaldırırsınız, hacizleri nasıl kaldırılacağını öğrenmek için öncelikle süreleri doğru bilmek gerekiyor zira hukuki açıdan süreler en hayati konu çünkü alacaklı süreyi kaçırırsa sizde borçlu olarak derhal icra müdürlüğüne başvurup hacı kaldırabilirsiniz işte bu açıdan süreler çok önem arz ediyor kanunumuz araç hacizleri ve ev dükkan arsa arazi gibi taşınmaz hacizleri için 2 farklı süre öngörmüştür.

Buna göre aracınıza konmuş bir haciz için eğer alacaklı 6 ay içinde satış talep etmezse icra müdürlüğüne başvurup haczin kaldırılmasını talep etme hakkınız var. Aynı durum taşınmaz mallarınız için de geçerlidir ama onlardaki süre 6 ay değil bir yıl dır. Şimdi gelelim icra müdürüne vereceğiniz dilekçede neler yazılması gerektiğini, öncelikle icra müdürlüğünü ve icra dosyanın esas numarasını yazacaksınız.

Devamında haczin kaldırılması talebinde bulunan şeklinde bir ibare ekleyip adınızı soyadınızı, kimlik numaranızı ve adresinizi yazmanız gerekiyor. Sonra da dilekçenin açıklama kısmına postnun açıklama kısmında ayrıntılı olarak yer verdiğimiz içeriği yazarsanız direk senin çoğunu halletmiş olursunuz. Burada aslolan durum kanunun hem alacaklı hem de borçluyu yani sizi korumaya yönelik işlemesi yani alacaklı malı harcadim.
Süresi Dolmuş Hacizleri Nasıl Kaldırırsınız?

Satma hakkına sahip olsa da bunu kanundaki sürelerde yerine getirmezse sizde borçlu olarak malınızın üzerindeki haczin kaldırılmasını sağlayıp böylece malımızı satma hakkına sahip olmuş oluyorsunuz. Bu arada şöyle bir bilgi paylaşmak faydalı olacak. Malınızı hadiseden icra müdürlüğü yaşadığınız ilde değilse bu durumda size en yakın icra müdürlüğüne gitmeniz ve dilekçenizi x. İcra müdürlüğüne yönlendirmek üzere olarak düzenleyip vermeniz gerekiyor.

Yorum Yaz

51 − = 42