Suç İşlendiğinde Savcılık Süreci Nasıl İşler?

Suç işlendiğinde savcılık süreci nasıl işler? Aksi ispatlanana kadar herkes masum kabul edilir. Ceza kanununun en temel ilkesi işte budur. Buradan hareketle ceza mahkemesi süreci örnekleri anlatmaya gayret edelim, ilk olarak bir suç iddiasına ihtiyacımız var. Burada sizi suçu işlemiş kişi olarak öngören ve öyle hareket edelim eyleminden veya davranışından dolayı zarar gören kişi mağdur sıfatıyla karakola jandarmaya veya doğrudan adliyeye gidip savcılığa şikayette bulunsun ve suçtan zarar gördüm desin. Bu ilk durumda sizin sıfatımız şüpheli oluyor.

Savcı önüne gelen iptali soruşturuyor. Tabi ilk önce durumdan sizi haberdar edip bir ifadeye çağırıyor. Devamında da bu işin aslı astarı var mı? Yargılama gereklimi ulaşabilirler mi gibi durumları değerlendiriyor? Savcı ya kovuşturmaya yer olmadığına, yani yargılama olmayacağına karar verecek ve dosya düşecek ya da kovuşturmaya karar verip dosyayı sizin işlediğinizi düşündüğü suçlarla ilgilenen mahkemeye gönderecek. Diyelim ki eyleminden dolayı savcı kovuşturma kararı verdi ve olayı mahkemeye yönlendirdi.

Bunun için önce esaslı bir iddianame hazırlar ve mahkemeye verir. Bu durumda artık şüpheli sıfatımız bitiyor. Bunun yerine sanık olarak adlandırılıyor sunuz fark ettiyseniz. Süreç değiştikçe adaletin size bakışı da değişiyor. Sanık sıfatımız tam ne zaman başlıyor biliyor musunuz? Mahkemenin savcının iddianamesini kabul ettiği anda başlıyor. Çünkü iddianame ile birlikte artık aleyhinize bir ceza davası açılmış ve işin ciddiyeti ortaya konmuştur.

Suç İşlendiğinde Savcılık Süreci Nasıl İşler?

Yorum Yaz

− 1 = 5