SGK’nın Yaptığı Yanlış Hesaplama Yüzünden Mağdur Olduysanız Ne Yapmalısınız?

Sgk nen yaptığı yanlış hesaplama yüzünden mağdur olduysanız ne yapmalısınız?

Malumunuz bir kişinin emekli olabilmesi için 3 ayrı şartı yerine getirmesi gerekir. Bunlar yaş sigorta süresi ve tamamlanması gereken prim ödeme süresi dir. Bu şartlar aşağıda yazan kanun yürürlüğe girdiğinde işe yeni başlayan kişiler açısından ve eskiye doğru bazı tarihlerde işe girenler açısından farklı farklı düzenlenmiştir.

Örneğin bu kanun yürürlüğe girdikten sonra işe başlayan kadın 58. Erkek ise 60 yaşını doldurmuş olması ve en az 9000 gün malullük, yaşlılık ve ölüm sigortaları primi bildirilmiş olması şartı getirildi ki bu şartlar sağlandığında yaşlılık aylığı bağlanabilirsin.

Tabi ülkemizin biraz karmaşık olan sistemi nedeniyle siz tüm şartları fazla fazla yerine getirseniz de bazen belgedeki bir eksiklik veya hata ya da sistemdeki aksaklık nedeniyle aleyhinize bir hesap hatası yapılabiliyor ve bu nedenle ciddi anlamda zarar görebiliyorsunuz. Zarar derken mesela bir anda emeklilik yaşınız 5 yaş ileri atabiliyor. Yani tam rahata kavuşacak iken bir hesap hatası nedeniyle yıllarca maaş alamama durumunuz olabiliyor.
SGKnın Yaptığı Yanlış Hesaplama Yüzünden Mağdur Olduysanız Ne Yapmalısınız?

Eğer emeklilik şartlarının yanlış hesaplanmasından dolayı bir zarara uğramış olma durumunuz varsa veya böyle bir ihtimalle düşünüyorsanız. Elbette önce ilgili kuruma başvurunuzu yapın. Eğer bundan sonuç alamazsanız yerleşim yerinizin bulunduğu iş mahkemesinde hesaplamanın düzeltilmesine ilişkin dava açmanız gerekir. Tabii burada zamanaşımı göz ardı etmemek lazım. Zira davanızı emeklilik nedeniyle zararınızı öğrendiğiniz tarihten itibaren 10 yıl içinde açmazsanız hakkınız düşer.

Yorum Yaz

18 − = 12