Sel Baskının Ev, Otomobil, İş Yerinize Verdiği Zararınızı Talep Etmek

Sel sularının evinize, işyerinize veya arabanıza verdiği zararları doğru zamanda talep edin sel suları her yıl sonbahar ve kış aylarında gelip özellikle giriş katta veya kot altında yaşayan vatandaşların evlerini ve işyerlerini basıyor. Mobilyalar perişan oluyor, evler oturulamaz, ofisler iş yapılamaz hale geliyor.

Bu süre zarfında akraba eş dost kalmak zorunda olmanız da çabası. bir de olayın sel nedeniyle taşan derelerin köprüleri, yolları yutması. Araçların sürücüleriyle birlikte mahsur kalmaları veya sel sularına kapılıp yaşamlarını kaybetmeleri gibi trajik ve hassas yüzü de var işte bu anlamda zarara uğradı insanız. Öncelikle buna sebep olan idare eden bu belediyede olabilir. Valilikte çevre ve şehircilik bakanlığı da zararınızın giderilmesini yazılı olarak bir dilekçe ile talep etmelisiniz.

Sel Baskının Ev, Otomobil, İş Yerinize Verdiği Zararınızı Talep EtmekŞüphesiz dilekçemizi doğru hazırlamanız oldukça önemli çünkü zarar tespitinin yapılması gerekiyor. Sonuçta idare sizin nasıl bir zarara uğradığınızı bilmek isteyecek. Hatta kendisi hasar tespit komisyonu oluşturup gelip yerinde zararı tespit etmeye çalışacaktır. Eğer direk denize oluşturduysanız, bu durumda zararı öğrendiğiniz tarihten itibaren bir yıl her halükarda olayın gerçekleşmesinden itibaren 5 yıl içerisinde dilekçenizi idareye vermelisiniz. Diyelim ki talepte bulundunuz idare ya talebinizi yazılı olarak reddedecek ya da talepte bulunduğunuz tarihten itibaren 60 gün boyunca hiçbir cevap vermeyecek.

Zaten bu cevap verme işi de yine talebimizi reddettiği anlamına gelir. Yani burada sükut ikrardan gelmez street’ten gelir. Peki o zaman ne olacak? Eğer talebinizi yazılı olarak reddedildi ise red yazısını aldığınız gün var ya işte o günden itibaren 60 gün içinde. Idarenin bulunduğu yerdeki idare mahkemesine zararının giderilmesi talebiyle tazminat davası açmalısınız. Buna tam yargı davası denir. Unutmayın. Eğer idareye başvurduğunuz günden itibaren 60 gün boyunca susup hiçbir cevap vermezse de yine o 60 günün sonundan başlayıp 60 gün içerisinde tam yargı davası açma hakkınız vardır.

Yorum Yaz

88 − 85 =