Sanal Kart Nedir, Nasıl Kullanılır, Nasıl Başvurulur

Arkadaşlar merhaba şimdi sanal kart nedir, nasıl kullanılır, nasıl başvurulur buna biraz bakacağız. Sanal kart, bankaların internet alışverişlerinde kullanıcılarına daha güvenli bir alışveriş imkanı sağlamak için sunduğu bir yöntemdir, sanal kart normal kredi kartına bağlı olarak çalışmakta ve hemen hemen her bankanın bir sanal kartı bulunmakta. Sanal kartın üzerinde kredi kartı gibi yine numaraları bulunmakta, son kullanma tarihi bulunmakta. Arkadaki 3 haneli cvv numarası bulunmakta ve internet üzerinden yaptığınız alışverişlerde, güvenli bir şekilde bu kartları kullanabilmektesiniz.

Sanal Kart Nedir, Nasıl Kullanılır, Nasıl BaşvurulurSanal kart nasıl oluşturulur?

Nasıl oluşturacağız? Sanal kartınızı sanal kartınızın bankaların internet bankacılığı bölümüne girip oradan, kart başvurusu, kartlar kart başvurusu kısmından sanal kart oluştur veya sanal kart başvuru kısmında bulunuyor oradan başvurabiliyor.

Bonus sanal kart başvuru yazdığınızda veya access sanal kart başvuru yazdığınızda banka internet sitesinden direk gelip oradan da başvurabilirsiniz. Burada yine internet sitesine yönlendirileceksiniz. Internet bankacılığından başvurabilirsiniz. Şimdi ne iş yapıyor bu sanal kart, niçin kullanılır. Bildiğimiz fiziki kartlarımız üzerindeki numaraları internette herhangi bir siteye girdiğinde bir şekilde bunlar kopyalanabilir.

Yani kopyalandığında ne oluyor? Sizden başka kişiler kötü niyetli kişiler bu numaraları, bu bilgileri alıp siz harcamışcasına buradan alışveriş yapabilir. Siz bunun da farkına varmaz sanız onların yaptığı alışverişi ödediğiniz, yani bir şekilde sizi dolandırdıkları, gizli bir hırsızlık yaptıkları yöntem olabiliyor.

Bu gibi mağduriyetler yaşamamak için kartınızın bilgilerinin çalınmaması ve başkasının, kötü niyetli kişilerin harcama yapmaması için oluşturulmuş sistem bu.

Sanal kart sistemi nasıl çalışıyor?

Sanal karta kontör yükler gibi limit geçmemiz lazım. Her alışverişinizde önce mesela 200 liralık bir alışveriş yapacaksınız. Bu alışverişinizi yapmadan önce sanal kartınıza 200 tl’lik veya 200 tl üstünde bir limit geçmeniz lazım. Daha sonra sanal kartınızın üzerindeki bilgileri fiziki kartı değil, sanal kartın üzerindeki bilgileri alışveriş yaptığınız siteye girip alışverişinizi tamamlamanız lazım. Bu sayede mesela 250 tl’lik limit gitmiştiniz. 200 tl’lik alışveriş yaptığınız, o 250 den iki yüzü sanal kattan harcadı 50 tl kaldı. O 50 tlyi daha sonra sıfırlarsınız veya sanal kart limiti oluştururken gün sonunda sıfırlansın veya 2 saat sonra sıfırlansın gibi seçenekler var. Onları işaretlediğinizde kalan 50 tl de sıfırlanmış oluyor.

Arkadaşlar sanal kart ücretsizdir, sanal kartın herhangi bir ücreti yoktur. Normal kart aidatınız var ise sanal karttan ekstra bir ücret talep etmez veya ücretsiz kredi kartıdır. Yine ücretsiz şekilde sanal kartınızı kullanabilirsiniz. Sanal kartı kullanırken kartınız bonuscard olabilir, word olabilir. Bu türlü bonus kazanma worldpuan kazanma veya paraf puan kazanma özellikleri sanal kart için de geçerlidir.

Sanal kartınız da yine taksitli alışveriş yapabilirsiniz. Yani bankanızın size sunduğu imkân veya taksit sayısı çerçevesinde aynı fiziki kartınızda uygulanan taksit sayısını ne kadarsa, sanal kartınıza da hemen hemen o taksitleri uygular, bu da tabii sanal kartın avantajları arasında. Benim tavsiyem uzun sözün kısası sanal kartınızı alışverişlerinizde kullanmaya çalışın. Fiziki kartları alışverişlerinizde kullanmamaya çalışın, çünkü örneğin normal kişisel kart limitiniz ne kadar? 5000 tl, 5000 tl’yi riske atmış olursunuz fiziki kartınızı kullanırsanız.

Ama sanal kartla alışveriş yaptığınız süre boyunca neyse alışverişiniz o limiti biçer o limiti de harcadıktan sonra sanal kartınızın limiti sınırlanmış veya sıfıra yakın sonlanmış olur. Kafanıza takılan sorular olursa yorumlar kısmında belirtirseniz mümkün mertebe kısa sürede dönmeye çalışırım. Bu ve benzeri içeriklerin devamı için kanalıma yorum yazmayı unutmayın.

 

Yorum Yaz

− 2 = 5