PAZARLAMA PSİKOLOJİSİNDE SOSYAL MEDYANIN ETKİSİ

Sevgili arkadaşlar bugün pazarlamada insan psikolojisini yazıyorum. Çünkü esasında baktığımız zaman son dönemde herkes teknolojiden bahsediyor, dijitalleşmeden bahsediyor, sosyal medya bahsediyoruz ama işin temeline indiğimizde zaman pazarlamacılar ve iletişimcilerin ana hedefinde insan var ve insanlara doğru bir şekilde bilgi aktarıp onlarla duygusal bağ kurmak var, ve sosyal medya hepimizin kullandığı ama kullanırken altında tam olarak belli insan davranışlarının yattığı. Hatta insan davranışları yaptığı bir platform neden mi?

Amaçlara baktığımız zaman bir beğenilme ihtiyacı var, 2 ait olma ihtiyacı var, 3 paylaşım ihtiyacı var, 4 bu ihtiyaçlarla birlikte insanların bizi takdir edip bu paylaştığınız şeylerden dolayı başkalarıyla paylaşıp bir network efekti yaratma konusunda ait olma dediğimiz zaman bugünün konusu değil. 10.000 yıl önce ilk insan tek başına yaşayamadığı için işte kabul etmeye başlamış, kimisi daha iyi aşçıymış, kimisi daha iyi tarım yapıyormuş, kimisi daha farklı aktiviteleri daha iyi yaptığı için bir yere geldiklerinde yaşam ömürleri daha uzamış.

Böylece aidiyet duygusu oluşmaya başlamış. Yani takımlarında esnasında taraftarların olması da bu aidiyet duygusundan geliyor. Buna benzer şekilde markalar da esasta kendi marka topluluklarını yaratıyorlar. Marka elçileri yaratmak istiyorlar. Bu temel özellikleri kullanarak da bunu yapmaya çalışıyor. Ana amaçlardan bir tanesi hedef kitleye yani ilgi alanları ve ortak topluluklara toplu bir şekilde ulaşıp markayla ilgili mesajını doğru bir şekilde verebilmek. Burada işte görselleştirme ve duyularınıza hitap eden davranışlardan faydalanıyoruz. Son dönemde baktığımız zaman en çok kullanılan iletişim yöntemlerinden bir tanesi video olmuş.
PAZARLAMA PSİKOLOJİSİNDE SOSYAL MEDYANIN ETKİSİ

Özellikle neden video çünkü içerikleri esasta insanlar kendileri yaratıyorlar, biz görsel hafızayla daha iyi bağlantı kurabilen yaratıklarız. Yani yüksek boy yakalamak istiyorsak ya deneyimsel bir konuda aktarım yapmak istiyorsak bunu görsel olarak yaptığımız zaman hem kendimizi daha iyi anlayabiliyoruz, hem de karşı tarafa duygu ve düşüncelerimizi daha net bir şekilde geçirebiliriz. Burada önemli olan 8 saniye içerisinde çünkü insanın ilk hafızası kadar sürede bu bilgileri aktarabilmek. Bu yüzden de işte uygulamalarla bunu yapmaya çalışıyoruz ve teknoloji firmaları da buna altyapı sağlar.

Bu vesileyle herkese mutlu ve sağlıklı bir hafta diliyorum.

Yorum Yaz

61 + = 65