Pasaport Nasıl Alınır, Harç Ücretleri Ne Kadar, Online Pasaport Başvurusu Nasıl Yapılır?

Pasaport Nasıl Alınır?

Hepinize merhabalar, değerli arkadaşlar bu yazımızda size internet üzerinden pasaport başvurusu nasıl yapıldığını ve pasaport ücretlerinin nasıl ödendiğini anlatmaya çalışacağım. Umarım faydalı ve yararlı bir yazı olacaktır. yazıya geçmeden önce bu tarz yazıların devamı için lütfen yorum yazmayı unutmayınız diyorum ve hemen detaylara geçiyorum. Yazıya geçmeden belirtelim, pasaport çeşitlerimiz var, gri pasaport, yeşil pasaport ve tüm vatandaşlarımızın alabileceği bordo pasaport.

Öncelikle hangi pasaportu alacaksanız hangi pasaportu almayı düşünüyorsanız, bu pasaportun evraklarını hazırlamanız gerekiyor. Her 3 pasaport türüne benzer evraklar var ama sadece küçük bir fark var. Bu farklardan hep birlikte burada bahsedeceğiz.

Genel olarak herkesin alabileceği pasaport türü ve hizmet damgalı gri pasaportu ve hususi damgalı yeşil pasaport bulunmakta. Her 2 pasaport türünde nüfus cüzdanı veya TC kimlik kartının yanında bulunması gerekiyor. Eğer bu yoksa geçici kimlik belgesi mutlaka yanınızda bulundurmanız gerekiyor. İkinci sırada pasaport defter bedelinin ödenmesi var. Pasaport defter bedelini 133TL 2021 yılında bu bedelin artması bekleniyor. Hangi pasaport türünü alırsanız alın bu bedeli mutlaka ve mutlaka ödememiz gerekiyor.

Pasaport Nasıl Alınır, Harç Ücretleri Ne Kadar, Online Pasaport Başvurusu Nasıl Yapılır?Pasaport Harç Ücretleri Ne Kadar?

Üçüncü sırada pasaport harç ücretinin ödenmesi var. Pasaport harç ücreti 6 aylık 208 liradan başlayıp 10 yıllık 995 liraya kadar yükseliyor. Bunlar 2020 senesine ait fiyat bilgileri, gri pasaport, yeşil pasaport, pasaport harç ücreti ödenmiyor. Bu da yeşil pasaport ve gri pasaport alacaklar için çok büyük bir avantaj. Bununla birlikte eski pasaportunuzu mutlaka teslim ediyorsunuz. Yeni pasaport alacağımız zaman ayrıca 2 adet biyometrik fotoğrafınız da mutlaka yanınızda bulunması gerekiyor.

Altıncı sırada ergin olmayan veya kısıtlı olan bireyler için muvafakatname var. Her 3 pasaport türü için almanız gerekiyor. Ayrıca gri ve yeşil pasaport alacaksınız ve engelli çocuğunuz varsa, bunları da sağlık kurulu raporu ile belgelemeleri gerekiyor.

Son sırada öğrenci belgesi var. Eğer borda pasaport alacaksanız öğrenci belgesini götürdüğünüz takdirde, öğrencinin 25 yaşından küçük olması gerekiyor. Pasaport harcı ödemeden pasaport alabiliyorsunuz, tıpkı gri pasaport ve yeşil pasaportlarda olduğu gibi pasaporta bile ödenmiyor. Bu şekilde yapıldığı zaman ayrıca gri pasaport alacakların resmi görev belgelerini, yeşil pasaport alacakların da kurumlarından almış oldukları resmi üst yazıyı, il nüfus müdürlüklerine ibraz etmeleri gerekiyor. Yeşil pasaport ve gri pasaportlar genellikle il nüfus müdürlüklerinden alınırken. Bordo pasaportlar ise ilçe nüfus müdürlüklerinden temin edilebiliyor.

Online Pasaport Başvurusu Nasıl Yapılır?

Belgelerini tamamladıktan sonra internet üzerinden randevu.gov.tr adresinden randevunuzu oluşturmanız gerekiyor. Bu için randevu oluşturmak için ekrandaki adımları incelemeniz gerekiyor. Ben size bırakacağım fakat burada önemli bir husus var. Almış olduğunuz randevuları gitmeyeceksiniz, randevu tarihinden en az yarım saat önce randevunuzu iptal etmeniz gerekiyor. Eğer bu şekilde yapmadan bir ay boyunca 2 kez randevunuzu iptal etmeden randevusuna gitmezseniz, bir ay boyunca sistem size bir daha randevu vermiyor.

Linkimizi tıklayıp sayfamızı açtıktan sonra karşımıza sade bir ekran gelecek. Buradan almak istediğimiz pasaportu seçeceğiz. Borda pasaport, gri pasaport, yeşil pasaport seçeneklerinden bir tanesini seçeceksiniz. Adınız soyadınız ve TC kimlik numaranız dan oluşan bilgi ekranında doldurduktan sonra devam et butonuna basarak kendinize bir randevu tarihi belirleyecek siniz. Bu bir gün sonraya da olabilir, 15 gün sonraya da olabilir. Sistemdeki yoğunluk ne kadarsa sistem size ona göre randevu tarihi atayacaktır.

Bu tarihi ve saati belirledikten sonra da randevunuz oluşmuş olacaktır. Randevu işlemlerini hallettikten sonra artık ödeme yöntemine geçebiliriz.

İnteraktif vergi dairesi, adresi üzerinden ödemenizi gerçekleştirebilirsiniz. Eğer internet bankacılığı kullanıyorsanız, bankanızın mobil bankacılık ya da internet bankacılığı uygulaması üzerinden de bu ödemeleri gerçekleştirebilirsiniz. Eğer dilerseniz belirtmiş olduğum gibi enteraktif vergi dairesi internet sitesi üzerinden de ödeme yapabilirsiniz. Ekrandaki adımları uygulayarak pasaport süresini belirleyeceksiniz. Harç bedeli için tabiki bordo pasaportlar için harç bedelinizi harç sürenizi belirledikten sonra, karşına çıkan bedeli öde butonuna tıklayarak ödeyeceksiniz. Burada kafanızı karıştıracak bir vergi dairesi ya da mal müdürünün yeri olabilir.

TC kimlik numaranızı, adınızı, soyadınızı, bulunduğunuz ili yazdıktan sonra karşınıza vergi dairesi mal müdürlüğü seçiniz kısmında birden çok vergi dairesi çıkacaktır. Bu vergi dairelerinin tamamına ödemeler yapılabilmektedir. Burada hangisini seçeceğim sorusu aklınıza gelebilir. Buradan yapmanız gereken ikametinizde en yakın olan mal müdürlüğüne, vergi dairesineyi seçmektir. Zira yanlış bir ödeme ya da fazla eksik bi ödeme yapıldığında paranızı geri alabilmeniz için buradan başvurmuş olduğunuz vergi dairesine gitmeniz gerekmekte.

Bunun da esprisi bu kadar başka bir şey yok. Yoksa dilediniz, vergi dairesine yatırabilirsiniz. Bununla birlikte dilerseniz kullanmış olduğunuz bankanın mobil bankacılık ya da internet bankacılığı uygulaması üzerinden de, pasaport ücretlerini ödeyebilirsiniz.

Bu arada çocuklarla ilgili bir husus daha var, onu da aklımıza gelmişken burada belirtelim sizlerle paylaşalım. Eğer ilkokula giden, okula giden çocuklarınız varsa mutlaka ve mutlaka nüfus müdürlüğüne giderken onları da yanınızda bulundurun. Zira nüfus müdürlüğüne gittiğimizde, sadece evrakları üzerinden çocuklarınızla ilgili pasaport talebinde bulunduğunuzda, görevli nüfus memurları işlemlerinizi yapmayabilir. Çünkü çocuklarımıza da pasaport alınacağı zaman. Yanınızda görmeleri gerekiyor. Kanunen eğer çocuklarınız yanınızda yoksa, pasaport işlemlerimiz aksayabilir, yarım kalabilir ya da iptal edilebilir ve tekrardan randevu alarak ikinci kez nüfus müdürlüğüne gitmek durumunda kalabilirsiniz.

Bu nedenle bu tür aksaklıklara mahal vermemek için çocuklarınızı da nüfus müdürlüğüne mutlaka götürün diyorum ve burada yazımızı artık sonlandırıyoruz. Umarım faydalı ve yararlı bir yazı olmuştur. Ayrıca pasaport işlemleri ile ilgili aklınıza takılan tüm sorularıda yorumlar kısmından bize ulaştırabilirsiniz. Hepsini tek tek okuyup cevaplamaya çalışıyoruz. Diğer yazılarımız ile ilgili de mutlaka görüş ve önerilerinizi bize bildirin. Zira görüş ve önerileri doğrultusunda kendimizi sürekli güncelleyerek sizlere daha iyi ve daha faydalı içerikler üretmeye çalışıyoruz. Hepinize tekrardan teşekkür ediyorum ve bir başka yazıda görüşmek üzere hoş çakalın mutlu kalın diyorum.

Yorum Yaz

6 + 3 =