Para Kazanma Yolları – Nasıl Para Kazanılır?

Hayatımızı yaşayabilmek için paraya ihtiyacımız var. Bundan dolayı hepimiz hayatımızın büyük bir kısmını para kazanmakla ya da para kazanmayı deneemekle ve eğer öğrenciyseniz para kazanabilecek duruma gelmeye çalışmakla geçiriyoruz. Çoğu insan bir meslek edinip ömür boyu bu alanda çalışarak belli bir miktar para kazanırlar. Fakat para kazanmak aslında ayrı bir bilimdir ve para kazanmanın çeşitli yolları sistemleri, ve dinamikleri vardır. Bu yazıda sizlere para kazanmanın 4 yolunu göstereceğim. Yazıda tanıtacağım sistem Robert Kiyosakinin Cashflow Quadrant adlı kitabından esinlenmiştir. Bu kitabı içerik olarak başka bir yazıda özetlediğim zengin yoksul adlı kitabın devamı olarak görebilirsiniz.

Şimdi gelelim para kazanmanın yollarına bu dört şekilde para kazanabilirsiniz.

1 İşçi Olarak

2 Serbest Meslek Sahibi Olarak

3 Girişimci Olarak

4 Yatırımcı Olarak

Para Kazanma Yolları   Nasıl Para Kazanılır?Bu 4 yolun hepsine zenginde olabilirsiniz fakirde olabilirsiniz, fakat zengin olma olasılığı saat çeyreklerde daha yüksektir, ilk önce para kazanmanın her yolunu yani her çeyreği kısaca bir tanımlayalım.

Bir işçi başkaları için çalışır.

Yani patronla iş gücü satan ve karşılığında daha önceden belirlenmiş sabit bir miktar para kazanır. Kısa vadede işini çok iyi yapsa bile kazandığı para yükselmez. Fakat büyük bir hata yaparsa işten atılır. Orta vadede işini çok iyi yaparsa daha iyi bir pozisyona yükselip maaşı artabilir. Mesela 5 sene boyunca çok çalışıp patronuna daha çok para kazandırırsa, 5 sene sonra aylık maaşı mesela 4000 tl den 6000 tl ye yükselebilir. 5 Sene boyunca belki yaptığı işler patronuna milyonlar kazandırdı, fakat karşılığında sadece 2000 tl’lik bir artış alıyor. Kısacası bir işçi olarak işinizi çok kötü yaparsanız işten atılırsınız ve işinizi çok iyi yaparsanız arada bir aylık maaşınız yükselir.

Fakat ömür boyu işinizi iyi bir kalitede yaparsanız ve çalıştığınız şirketin işleri iyi gittikçe rahat bir hayat yaşarsınız. Sonuçta hep aynı şeyi yapıyorsunuz. Çalışma saatleriniz belli ve aylık maaşınız belli. Serbest meslek sahiplerinin durumları farklıdır. Onlar da çalışırlar fakat kendileri için çalışırlar yani patronları yoktur. Örnek olarak avukatlar, mimarlar, kendi muayenehaneleri olan doktorlar vesaire serbest meslek sahibidirler kendi lokantasında ya da tamirhanesinde çalışanlarda bu çeyrektedirler. Serbest meslek sahipleri işlerini çok iyi yaparlarsa karşılığını tümüyle kendileri alırlar. Yani müşterilerini 5 ten 10 a çıkartabilirler ise kazandıkları para da ikiye katlanır. Fakat serbest meslek sahibi çeyreğinde olanların daha çok sorumlulukları vardır. Mesela bir araba tamircisi olarak büyük bir araba servisinde işçi olarak çalışırsanız sadece tamircilik işinizle uğraşın bilirsiniz fakat kendi araba tamir hanenizi açarsanız, reklam muhasebe, satış, pazarlık, rekabet, müşteri ilişkileri gibi konularla ilgilenmelisiniz.

Eğer serbest meslek sahibi olursanız ve çok çalışıp iyi iş yaparsanız çok para kazanabilirsiniz ve eğer çok çalışmazsanız ya da işinizi kötü yaparsanız az para kazanırsınız ya da iflas bile edebilirsiniz. Şimdi gelelim yukarıdaki saat çeyreğe bu çeyrekte girişimciler var. Girişimciler bir şirket kurup büyüttüler ya da bir sistem yaratırlar, başkaları çalışır, girişimciler kazanır, girişimci olmak, işçi veya serbest meslek sahibi olmaktan daha zordur. Girişimci olmak istiyorsanız bir alanda derin bilgi sahibi olmalısınız ki satabileceğimiz bir ürün ya da bir çözüm üretebilirsiniz.

Sadece bu yetmiyor, aynı zamanda şirket kurmak için sermaye sahibi olmalısınız ya da finansman bulabilecek bilgiye ve yeteneğe sahip olmalısınız. Bununla da bitmedi, özellikle ilk senelerde çok çalışmalısınız ve başarılı olmak için birazda şanslı olmalısınız. Fakat eğer başarılı olursanız çok zengin olursunuz. Dünyanın en zengin 10 insanının hepsi girişimcidir ve kendi şirketleriyle zengin oldular. Fakat şimdi dışarıya koşup ilk şirketi kurmadan önce şu istatistiği de göz önünde bulundurunuz. Yeni kurulan şirketlerin yüzde sekseni ilk 3 sene içerisinde iflas ediyorlar ve bir şirket sahibinin iflas etmesi çoğunlukla bir işçinin işini kaybetmesinden daha ağır bir yüktür.

Yani girişimci olarak çok para kazanabilirsiniz fakat çok hızlı da çok para kaybedebilirsiniz. Gelelim para kazanmanın son yoluna.

Yatırımcılık

Bir yatırımcının parası ve sermayesi çalışır. Kendisi de yorulmadan para kazanır. Yatırımcı olabilmek için en önemli 2 şey sermaye ve bilgi. Sermayeyi insanlar öteki 3 çeyrekte kazanırlar ve eğer yeterli bilgiye sahipler ise yatırım çeyreğinde aktif olup, yorulmadan para kazanırlar. Bireysel yatırımcılar için en önemli 3 yatırım araçları şunlardır.

1 hisse senetleri

2 tahviller ve bonolar

3 gayrimenkul

Tabii ki bu araçlara yatırım yaparak belli bir riske giriyorsunuz ve zarar da yapabilirsiniz. Fakat eğer uzun vadeli ve bilimsel araştırmaların sonuçlarına göre yatırım yaparsanız uzun vadeli bir stratejiyle düşük riskle çok para kazanabilirsiniz. Mesela global hisse senedi piyasasının son 100 senede ki ortalama kar oranı senelik yüzde 8.

Tüm hisse senedi piyasasına yatırım yapmak, pasif yatırım stratejisidir. Bu stratejide paranızı 100 binlerce hisse senetlerine dağıtıyorsunuz. Bunu itiraf yani x cloud fan diye bir yatırım aracıyla yapıyorsunuz ve riskiniz düşüyor. Eğer 30 sene boyunca bu şekilde ayda 500 tl yatırmış olsaydınız 709 Bin tlniz olacaktı. Bu 709.000 tl nil. Sadece 180.000 tl sini kendiniz yatırmış olurdunuz. Geriye kalan 529.000 tl ise karınız olurdu.

Bu stratejiyi ve bundan daha riskli ve kısa vadede daha çok para kazanma şansı sunan aktif yatırım stratejilerini sonraki yazılarım da sizlere detaylı öğreteceğim.

Şimdi kısaca öğrendiğimiz para kazanmanın 4 yolunu özetleyelim, bir işçi patronu için çalışır. Ve karşılığında aylık maaş alır, bir serbest meslek sahibi ise kendisi için çalışır. Girişimci başkalarının kendisi için çalıştırır ve bir yatırımcı parasını kendisi için çalıştırır. Solndaki çeyreklerle baştakilerin arasında bazı önemli farklar var. Son çeyreklerde kazandığınız para her zaman çalıştığınız saatlere bağlı. Daha çok para kazanabilmeniz için daha çok çalışmalısınız ve günde sadece 24 saatiniz olduğu için kazandığınız para sadece belli bir miktara kadar yükselebilir.

Serbest meslek sahibi olarak bu yükselişi daha hızlı başarmak mümkün olsa bile belli bir zaman sonra bir tek insanın başarabileceklerini sınırına ulaşırsınız. Eğer bu sınırı aşmak isterseniz serbest meslek sahibi çeyreğinden girişimcilik çeyreğine geçmelisiniz. Mesela çok başarılı bir tamirci olarak bir şirket kurup yanınıza işçiler bulmalısınız, işler büyümeye devam ederse başka ilçelere kendi markanızla yeni tamirhaneler kurmalısınız.

Böylelikle kazandığınız para kendi çalışma saatlerimiz dan bağımsız artabilir. Gördüğünüz gibi bunda doğrusal bir artış var ve diğer tarafta üstel bir artış aynı şekilde yatırım çeyreğinde uzun vadeli yatırım yaparsanız ettiğiniz karlar üstel bir şekilde artacaktır. Tabii ki doğru yatırımlar yaparsanız doğrusal ve üstel büyümenin arasındaki farkları anlamanız çok önemli.

Yorum Yaz

− 2 = 1