Para Biriktirmek için Tasarruf Etmenin 8 Kolay Yolu

Tasarruf nasıl yapılır?

Hayat çok kısa ve bu yüzden her günün tadını çıkarmalıyız. Para biriktirmek için tabiki sevdiğimiz şeylerden vazgeçmemeliyiz. Fakat gelecekte beklenmedik olaylara karşı hazırlıklı olmalıyız. Mesela 5 ya da 10 sene sonra işsiz kalıp sevdiklerimizle beraber maddi sıkıntılar yaşayabiliriz. Böyle kötü durumlara hazırlıklı olmak için ya da gelecekte daha yüksek bir hayat kalitesi için hepimiz para biriktirmek zorundayız. Bu yüzden sizinle bu yazıda 9 tasarruf imkanı paylaşacağım.

Bu tasarruf yöntemlerinin en önemli özelliği uygulanınca şu anki hayat kalitenizi düşürmeleri, ayrıca uygulamaları çok kolaydır. Belki bazı tavsiyelerin uygulanması sizin bireysel hayat koşullarından dolayı sizin için şu anda mümkün olmayabilir. Fakat her kişinin bu yazıda kendisi için faydalı en az bir ya da 2 tasarruf imkanı bulacağından eminim. Sizinle paylaşacağım, ilk tasarruf imkanının bazı kişileri rahatsız edeceğinden eminim.

1

Para Biriktirmek için Tasarruf Etmenin 8 Kolay YoluSigara ve alkol kullanmamak

Ben Almanya’da yaşıyorum ve birçok alman arkadaşım da sigara ve alkol kullanmıyorlar. Dünyada insanlara en çok zarar veren uyuşturucu maddelerin sıralamasında ilk sırada alkol geliyor ve altıncı sırada tütün yani sigara. Ayrıca bu maddeler zararlı oldukları kadar da pahalıdır. İnternette bulduğum bilgilere göre, en ucuz sigara paketinin fiyatı Türkiye’de 7 buçuk tl bir insanın her 2 günde bir paket en ucuz sigaradan içtiğinden yola çıkarsanız ayda 112 buçuk tl harcar, bu senede 1350 tl yapar ve 10 senede 13.500 tl.

Eğer her gün bir paket içerse ayda 225 tl yapar senede 2.700 tl ve 10 senede 27.000 tl. Peki karşılığında ne alıyorsunuz? Onlarca kanser hastalıklarına yakalanma riski ciddi bir şekilde artıyor ve kalp krizi riski çeşitli araştırmalara göre üçe katlanıyor. Yani eğer sigara içiyorsanız ya da sık alkol kullanıyorsanız sizin için en iyi tasarruf yöntemi bu maddeleri tüketmeyi bırakmak. Böylelikle tasarruf yapıp aynı anda sağlığınız için çok faydalı bir şey yapabilirsiniz gelelim. Tasarruf etmenin ikinci yöntemine.

2

Sezon dışı ya da sezon sonu kıyafet almak

Profesyonel yatırımcı olarak öğrendiği belki en önemli bilgi, yatırım araçlarının fiyatlarının gerçek değerlerinden çok farklı olabilmesidir ve fiyatı gerçek değerinin altında olan hisse senetlerine yatırım yaparak geçmişte iyi para kazandım ve gelecekte de kazanacağıma eminim. Aynı felsefeyi tüketim hayatımda uygulamaya çalışıyorum. Mesela yaz kıyafetlerimi her zaman sonbaharda kışta almaya çalışıyorum ve kış kıyafetlerini her zaman ilkbaharda ya da yaz da almaya çalışıyorum. Mesela bir paltonun fiyatı kasım ayında 200 tl iken mart ayında 70 tl ye düşüyorsa ben neden bu paltoyu kasım ayında alayım? Bu yöntemi uygulayarak sadece biraz daha bilinçli alışveriş yaparak senede belki kişi başı 200 tl ile 500 tl arası tasarruf edebilirsiniz. Kendimi bu yöntemi uygulamayan arkadaşlarımla kıyaslayınca cebimde çok kolay. bir şekilde ciddi bir miktar para kaldığını fark ediyorum.

Gelelim üçüncü tasarruf imkanına.

3

Bir ürünün en yeni versiyonunu yeni çıktığında almamak

Bu yöntemi ben çoğunlukla teknolojik ürünlerde ve kitaplarda uyguluyorum ve en çok bu tür ürünlere para harcadığım için de güzel tasarruf ediyorum. 2 örnek vermek istiyorum almanya’da 16/3. 2018 de samsung galaxy s 9 un satışı başladı ve ilk fiyatı 849 Euro oydu. Bu telefonun ne kadar beğenirsen beğeneyim kesinlikle yeni çıktığında almam çünkü bir ay sonra fiyatı 687 € ya düştü ve 2 ay sonra 559 € ya yani sadece 2 ay bekleyerek 290 € tasarruf etmek mümkündü. Bu fiyat seviyesinde telefonun fiyatı bence gerçek değerine ulaşmış durumda. Fakat ben hala satın almazdım. Ta ki bugüne kadar 8/3/2019 da samsuna galaxy s 10 piyasaya sürüldü ve samsung galaxy s 9 un fiyatı şu anda 470 € ya düştü. Yani aynı telefonu resmen yarı fiyatına alıyorum ve neredeyse 400 € tasarruf ediyorum. Mesela bu telefonu alınca 3 sene kullansam 2022 yılında samsung galaxy s 13 çıktığında. Ben samsung galaxy s 12 alırdım ve aynı miktarda tasarruf yapardım. Yani bir oturup düşünmek lazım. Her sene yeni modeli çıkan bir ürünün en yeni modelini kullanabilmek için bu kadar para vermek. Değer mi? bir eski versiyonunu alınca hayatının kalitesi hiçbir şekilde negatif etkileniyor ve cebimde kalan neredeyse 400 € ile çok güzel şeyler yapabiliyorum ve gelelim dördüncü tasarruf yöntemine.

4

Pahalı aktiviteler yerine spor ve yürüyüş yapmak

Tabikide hepimiz sinemaya yada tiyatroya gitmeyi, farklı aktiviteler yapmayı vs. Hak ediyoruz ve bunlar hayatımıza renk katıyor. Fakat bunları her hafta sonu yapmak hem tadını kaçırır hem de pahalı olur. Fakat her hafta sonu yapabileceğimiz zevkli, sağlıklı ve birde bedava olan aktiviteler var. Mesela eşimle ben her cumartesi ve pazar mutlaka. bir parka yürüyüşe ya da koşuya çıkarız.

5

Arkadaşlarla yemek yemek veya kahve içmek için evde buluşmak

Beşinci tasarruf yöntemini uygulamak sadece kendi elinizde değil, arkadaşlarla yemek yemek veya kahve içmek için evde buluşmak. bir gün oturup da hesapladım iyi bir kafede bir fincan kahve içmek, evde bir fincan kahve içmekten neredeyse 10 kat daha pahalı. Ayrıca uzun zamandır görmediğim iyi bir arkadaşımla evde buluşmayı tercih etmemin başka nedeni de var cafeler çoğunlukla dolu ve sesli oluyor. Bu yüzden evde oturunca daha rahat sohbet etmek mümkün. Fakat şunu itiraf etmeliyim, şu ana kadar saydığım yöntemlerden en az uyguladığım yöntem budur. Gelelim altıncı tasarruf imkanına.

6

Mümkün oldukça araba kullanmamak

Aslında mümkün olsa araba sahibi olmak istemem. bir arabanın ortalama aylık vergi, sigorta, akaryakıt, tamirat ve değer kaybı gibi tüm giderlerini hesaplar sanız ayda ciddi bir rakam çıkıyor. Mesela eğer içinizde yürüyerek ya da kolaylıkla toplu taşıma araçlarıyla ulaşabiliyor sanız arabaya ne gerek var? Arabalar bence çoğunlukla ulaşım aracından ziyade statü sembolüdür. Büyük şehirlerde ciddi trafik sorunları ve park yeri bulma sorunları var. Böylelikle büyük şehirlerde arabayla seyahat etmek, toplu taşıma araçlarından hem daha pahalı hem de daha stresli. Bu yüzden eğer mümkünse araba kullanmak yerine yürüdüğünüz ya da bisiklet kullanınız. Bu hem daha ucuz hem de daha sağlıklı ve uzun mesafelerde toplu taşıma araçları çoğunlukla arabadan daha ucuz. bir alternatiftir.

Gelelim tasarruf yapmanın yedinci yöntemine

7

Mutfak alışverişinde indirimleri takip etmek

Marketlerde çeşitli ürünler neredeyse her ay yarı fiyatına düşüyorlar. Mesela eşimle sabahları kahvaltıda çok sevdiğimiz ekmeğe sürmek, çikolata kremasını fiyatı normalde 2 € 80 cent. Ve ortalama her 2 ayda bir markette bir € 80 cent’e düşüyor. Bu indirim esnasında bu üründen 5 ya da 6 kavanoz alıyoruz ve bu bize neredeyse yarım sene yetiyor. Aynı yöntemi birçok ürünlerde uyguluyoruz ve her ay neredeyse 50 ile 60 € arası tasarruf ediyoruz ve aynı zamanda neredeyse her ürünün en kalitelisini tüketiyoruz.

Gelelim sekizinci tasarruf imkanına

8

Bir ürünü gerçekten bozulana kadar kullanmak.

Ufak arızalar olunca çöpe atmak yerine tamir etmek insanların bazı tüketim alışkanlıklarına gerçekten anlam vermekte zorlanıyorum. Mesela bir masayı düşünün, bir masa nedir? bir masa ayaklar veya bir destek üzerine oturtulmuş tablodan oluşan bir mobilya dır fonksiyonu da şudur, yemek yemek çalışmak gibi bireysel amaçların yanı sıra farklı kişileri toplamak ve eşyaları belli bir yükseklikte tutmak gibi amaçlar için kullanılır. Eğer şu anki kullandığımız masa bozulup bu görevleri yerine getiremiyorsa yeni bir masa almak zorundasınız. Fakat bazı insanlar birkaç senedir kullandıkları masadan sıkılıp bunu çöpe atıyorlar ve yeni bir masa alıyorlar. Eğer bir kullanım eşyası görevini yerine getiriyorsa bunu değiştirmeniz ve eğer kolaylıkla tamir edilebilecek ufak arzular varsa çöpe atmak yerine kendiniz tamir ediniz.

Yorum Yaz

6 + 3 =