Ölüm Aylığı İçin Hangi Şartlarda Alınır?

Ölüm aile için hangi şartlar gereklidir?

Bence bu konuda öncelikle ölüm aylığının ne olduğunu anlatmak gerekiyor. Emekli olmadan vefat eden bir sigortalının hak sahipleri eğer yazılı şekilde baş vururlarsa kendilerine bir aylık bağlanır işte bu aylığı ölüm aylığı denir. Ancak bunun için bazı şartlar gerekli. Bunlardan birincisi vefat eden kişinin en az 5 yıldan beri sigortalı olup toplam 900 gün malullük, yaşlılık ve ölüm sigortaları primi bildirilmiş olması gerekir. bir diğeri kazaya uğramış malullük, vazife malullüğü veya yaşlılık aylığı alıyor olmalı.

Yada bağlanmasına hak kazanmış olup henüz işlemi tamamlanmamış olmasıdır. Ayrıca bağlanmış olan malullük, vazife malullüğü veya yaşlılık aylığı sigortalı olarak çalışmaya başlamasından dolayı da kesilmiş olmalıdır. Son olarak da ölen sigortalının prim ve benzeri borçların olmaması gerekiyor ki bunun içine genel sağlık sigortası primi de dahildir. Bahsettiğimiz 4 şart mevcut bulunduğunuz yerdeki sgk müdürlüğüne şimdi söyleyeceğim 10 belge ile başvuruda bulunmalısınız.
Ölüm Aylığı İçin Hangi Şartlarda Alınır?

Bunlar maaş bağlanması için dilekçe vukuatlı nüfus kayıt örneği, 2 adet fotoğraf veraset ilamı, ölüm defin tutanağı, nüfus cüzdan fotokopisi, hak sahipleri için beyan ve taahhüt belgesi, eşler ve çocuklar arasında çalışan ve aylık maaş alanlar varsa her biri için gelir belgesi bide kişinin herhangi bir sigortası olmadığına dair, E devletten alınacak belge ve ziraat bankası şubesine her hak sahibi için açılmış hesap numaralarını gösteren banka cüzdan fotokopileri bunların eksiksiz olması gerekir.

Tabii önemli bir hususu daha belirtmem gerekiyor. Hak sahipleri dilerse toptan ödemede alabilirler. Tabi bu durumda ölüm aylığı bağlanmayacak tır birde eğer ölen sigortalının prim ödeme gün sayısı ve sigortalılık süresi ölüm aylığı bağlanması için yeterli değilse. Bu durumda yakınlarına toptan ödeme yapılır. Ölüm aylığı oranlarını öğrenmek istiyorsanız, postmuzun altındaki açıklama bölümüne bakmanız yeterli olacaktır.

Yorum Yaz

− 1 = 1