Öğrenim Kredisi Borcu Zaman Aşımına Uğrar Mı?

Öğrenim kredisi zaman aşımına uğrar mı?

Öğrenim kredisi devletin ilgili kurumu tarafından talepte bulunan kişiye belli şartlara göre verilir. Devlet tarafından geri ödemeli şekilde verildiği için de bir vadeye bağlanır ve sizdende vadesinde ödeme listedir. Ödeme yapmamanız halinde zaman aşımı var mı yok mu bakmadan aleyhinizde icra takibi başlatılır. Halbuki öğrenim kredilerinin de zaman aşımı durumları söz konusu.

Üstelik bu hususta verilmiş bir danıştay. Yani yüksek mahkeme kararı da var. Bu konuyu teorik şekilde anlatmak yerine bir örnekle anlatalım. Daha anlaşılır olacağı kanaatindeyim. Diyelimki öğrenim görürken taahhütnamesi imzalayıp kredi aldınız ve daha sonra mezun oldunuz. Üzerinden de 2 yıl geçti.

Öğrenim Kredisi Borcu Zaman Aşımına Uğrar Mı?

Taahhütname göre öğrenmenin bitiminden 2 yıl ve bir ay sonra yani 25 ay sonra her ay olacak şekilde geri ödeme yapmanız gerekiyor. Ancak durumunuz buna müsait değil işte burada zaman aşımına doğru bakmak gerekiyor. Diyelim ki o taahhütname göre sizin son taksidinin 2013 yılının içine denk geliyor.

Ocak ve aralık ayı olması fark etmiyor. Bu yılı takip eden 2014 yılının ocak ayından itibaren 5 yıl sonra borcunun zaman aşımına uğruyor. Evet doğru duydunuz yani 2014, 2.015, 2.016, 2.017 ve 2.018 yılının 31.12 tarihinden sonra öğrenim kredisi borcunu zaman aşımına uğramış olacak. Burada bir bilgi es geçmemek gerekiyor. Zira kafa karışıklığını gidermek açısından önemli. Belirteyim, bu zaman aşımı süresi son taksidin vade tarihinden sonraki yılın ocak ayından itibaren başlayacak. Sakın ilk taksit ile karıştırıp kendi kendinize bir zaman aşımı yaratmayın.

Yorum Yaz

72 − = 63