Neden E-Teminat Mektubu Kullanmalısınız? – E-Teminat Mektubu Nasıl Verilir?

Neden E-Teminat Mektubu Kullanmalısınız?

Neden elektronik teminat mektubu kullanmalısınız? Elektronik teminat mektubunun hem lehtar hem de muhatap açısından birçok avantajı vardır. Rehber açısından avantajlarına bakacak olursak. Lehtar kredili çalıştığı bankaya tek bir talimatı ile teminat mektubu vermek istediği tüm muhataplara elektronik teminat mektubunu birkaç dakikada ulaştırabilir. Böylece kâğıt ortamındaki teminat mektuplarında ki bankadan al muhataba teslim et, banka teyidini bekle gibi zaman kayıpları olmadan tüm işlemlerini en hızlı şekilde halleder. Sistemdeki tüm mektuplarını listeleyebilir ve her bir mektubun tarihçesi ne ulaşır?

Kağıt ortamındaki mektubun fiziki tesliminden kaynaklı getir götür işlemleri mektubun arşivlenmesi, çalınması veya kaybolması gibi problemler ve bunların yol açacağı maddi zararlardan korunur. Muhatap açısından avantajları ise yazılı teyit süreçlerine ihtiyaç kalmaz. Bu sayede çok büyük operasyonel riskler ortadan kalktığı gibi test süreçlerinden kaynaklı zaman kayıpları da ortadan kalkar. Elektronik teminat mektubu banka tarafından muhataba direk teslim edildiğinden kötü niyetli bir ihtarın sahtecilik girişimlerinden korunur. Kağıt üzerinde mektup hazırlama ve mektubun tesliminden kaynaklı operasyonel hata ve sorunların yarattığı zaman kayıplarını en aza indirir.

Neden E Teminat Mektubu Kullanmalısınız?   E Teminat Mektubu Nasıl Verilir?Muhatapların mektup tazmin iade iptal vade güncelleme gibi tüm işlemleri sisteme kendi etkilendikleri kişiler tarafından gerçekleşeceği için muhatabın kötü niyetli iade iptal riskleri ortadan kalkar. Tüm bu yetkilendirme işlemleri platform üzerinden yapılacak rol tanımlamaları ile kolaylıkla yönetilebilir. Yetkili kişilerin elektronik imza veya mobil imza kullanıyor olması gerekmektedir. E imza sayesinde daha hızlı ve güvenli bir süreç yürütür. Arşivleme problemlerinden kurtulur, vade takibi gibi tüm işlemler platform sayesinde 07:24 online olarak takip edilebilir ve olası hatalar hızla tespit edilip müdahale edilebilir.

Böylece operasyonel iş yükü azalır. Tazmin vade güncelleme iade ibra gibi taleplerini platform üzerinden ve yetkilendirilmiş kişiler tarafından doğrudan bankaya ileterek. Hızla ve güvenle işlem yapabilir. Talep ettiği özel bir mektup metni varsa sistemde şablon tanımlaması yapabilir. Böylece tüm bankaların görebildiği bir havuzda kendi mektup şablonlarını ilan edebilir ve güncelleyebilir.

E-Teminat Mektubu Nasıl Verilir?

Elektronik teminat mektubu sistemi nasıl işliyor muhatap ve lehtar elektronik teminat mektubu verilmesi konusunda anlaştıklarını da lehtar bankasına elektronik teminat mektubu talebini iletir, ardından banka mektubu muhatab a hitaben sistem üzerinde düzenleyerek elektronik teminat mektubu platformu üzerinden muhatabı ileti aynı anda muhatap kendisine hitaben düzenlenen teminat mektubu ile ilgili olarak e posta ile bilgilendir. Daha sonra muhatap findeks internet şubesine giriş yaparak. Elektronik teminat mektubu menülerinden kendisine hitaben düzenlenen mektubu görüntüleyebilir. Lehtar da yine muhatap gibi findeks internet şubesine giriş yaparak elektronik teminat mektubu menülerinden rehberi olduğu teminat mektubunun durumunu izleyebilir. Reel sektör mensubu muhatapları hitaben düzenlenen mektuplar, banka tarafından düzenlendiği anda geçerlilik kazanır ve muhatabın başka bir kabul onayına ihtiyaç duyulmadan sistemde aktif hale gelir. Elektronik teminat mektubunun bir işinden iadesi ne kadar? Tüm işlemler. Tıpkı kağıt ortamındaki teminat mektuplarında ki adımlara benzer şekilde işlemeye devam eder. Sadece tüm işlemler güvenli bir şekilde dijital ortamda gerçekleşir.

Yorum Yaz

8 + 1 =