Müteahhiti Kaçan Arsa Sahipleri Ne Yapmalı?

Müteahhidi kaçan arsa sahipleri ne yapmalı?

Türkiye’de inşaatların büyük bölümü bize özgü bir model olan kat karşılığı inşaat sözleşmeleri ile yapılıyor. Arsa sahibi veya tapu alanlar ev hayali kurarken, bir anda mahkemelik olabiliyor, inşaat yapmayı ve tapu edinmeyi çok seven bir toplum olduğumuz için böyle bir durum pekala bizim veya bizim değilse de çok yakınımızda olan birinin başına gelebilir.

Olur da arsa sahibi olarak böyle bir durumla karşı karşıya kalırsanız. İlk önce inşaatın bulunduğu yerdeki sulh hukuk mahkemesinden inşaat seviye tespiti yaptırıp bu tespit çok önemli. Çünkü eğer müteahhit bırakıp gitmişse bile teslimin sözleşmede belirtilen sürede mümkün olup olmadığının tespit edilmesi gerekiyor. Zira mevcut inşaatta müteahhit bırakıp gitmişse inşaat takriben yüzde 90 bitme seviyesine değilse bu durumda geriye etkili olacak şekilde sözleşmenin feshini. Talep edebilirsiniz.

Bunu da noterden çekeceğiniz ihtarnameye sulh hukuk mahkemesinden aldığınız olumsuz anlamdaki tespit raporunda ekleyip, müteahhidin sözleşmedeki adresine göndererek yapmalısınız. Bahsettiğim bu durum kaçıp gitmeyen ancak inşaatı da çok ağır şekilde yapan ve sözleşmedeki teslim süresine uyması öyle pek de mümkün görünmeyen müteahhitler için de geçerlidir. Yani diyelim ki.
Müteahhiti Kaçan Arsa Sahipleri Ne Yapmalı?

Sözleşmeye göre inşaatın bitme süresi 16 ay ama 10, ikinci ay bitmesine rağmen inşaatın en fazla yüzde kırkı bitmişse ve mevsim itibariyle kalan 4 ayda bitirilmesi çok mümkün görünmüyorsa derhal inşaatın bulunduğu yerdeki sulh hukuk mahkemesinden alacağınız inşaat tespit raporunu ihtarnamenizi ekleyerek müteahhitle yaptığınız kat karşılığı inşaat sözleşmesini yine geriye dönük olacak şekilde. Fes edebilirsiniz.

Bu 2 durumda da ayrıca yapmanız gereken müteahhidin sözleşmede yer alan adresinin bulunduğu yerdeki asliye hukuk mahkemesine dava açarak geri etki doğuracak şekilde sözleşmenin feshi sebebiyle arsanız üzerinde yeniden tasarruf hakkına kavuşmak siz arsa sahibi olarak sözleşmenin feshi nedeniyle edimlerin iadesi davası açtığınızda mahkeme eğer sizi haklı görürse sözleşme gereği birbirinize verdiklerimizin. Karşılıklı olarak iade edilmesine karar verecek. Yani arsa sahibi olarak karşımıza kavuşacaksınız ve müteahhidin sattığı tüm tapular birkaç el değiştirmiş te bile iptal olacak. Buna karşılık siz de arsa sahibi olarak arsanızdaki bir bölümü bitmiş olan inşaattan dolayı müteahhide başlayacaksınız.

Yorum Yaz

37 + = 44