Motorlu Taşıtlar Vergisini Daha Az Ödemek Mümkün Mü?

Motorlu taşıtlar vergisini daha az ödemek mümkün mü? Bildiğiniz gibi motorlu taşıtların yılda 2 kez mtv, yani motorlu taşıtlar vergisi ödemesi gerekiyor. Birinci taksit, ocak ayının sonuna kadar, ikinci taksit ise temmuz ayı içerisinde ödenmeli. Tabi bu şart değil, isteyen kişi gelir durumu müsaitse yıllık ödemesini tek seferde yapabilir.

Peki mtv hangi araç için neye göre belirleniyor? Eğer aracınız otomobil ve motosiklet ise yaşı ve silindir hacmi baz alır. Eğer otobüs yine yaşı ama aynı zamanda oturma kapasitesi kazanır. Kamyon ve kamyonetlerde ise yaşın haricinde azami toplam ağırlığına göre mtv hesabı yapılıyor. Gelelim nasıl daha az ödeyebileceğimize özellikle eğer aracın silindir hacmi ve yaşı büyükse daha düşük vergi ödemek mümkün.

Motorlu Taşıtlar Vergisini Daha Az Ödemek Mümkün Mü?

Bunu öğrenmek için vergimizi ödemeden önce aracımızın tarifede yer alan vergi tutarını kasko değeri ile kıyaslama mı gerekiyor? Bunu bir örnekle açıklarsak sanırım aklımızda daha net şekilde oturacaktır. Sözgelimi aracınızın kasko değeri 100000 lira, bunun yüzde 5 ine yapıyor, 5.000 lira. Peki aracın bu yılki motorlu taşıtlar vergisi ne kadar? Diyelim Ki 6254 lira hemen bir çıkarma yaptığımızda aracınızın bu yılki motorlu taşıtlar vergisinin araç kasko sigorta bedelinin yüzde beşinden 1254 lira daha fazla olduğunu görüyoruz.

Bu durumda bu mtv diliminden değil, aynı yaş grubundaki bir alt kademeden mtv ödemeniz mümkün olacak. Tekrar edecek olursak önce aracınızın kasko değerinin yüzde 5’ini hesaplayın. Devamında aracınızın yaşına ve silindir hacmine göre içinde olduğunuz yılın mtv sini öğrenin. Aracın kasko değerinin yüzde 5 ile mevcut mtv oranı karşılaştırın. Eğer kasko değerinin yüzde beşi mevcut mtv’den. Daha düşükse bu durumda aynı yaş grubundaki bir alt kademeden vergi ödeyeceksiniz. Bu uygulamadan yalnızca otomobil cip kaptıkaçtı.

Arazi araçları ve benzeri taşıtlar yararlanabiliyor. Bunların haricindeki taşıtlar açısından bu kıyaslama durumu söz konusu değil. Gelelim bundan nasıl faydalanacağınıza ve mutlaka ama mutlaka ilgili vergi dairesine durumu yazılı olarak bildirip başvuruda bulunmalısınız çünkü vergi dairesi. Taleple bağlı olum siz bu talepte bulunmadığınız sürece sizin için böyle bir uygulamaya gitmez.

Yorum Yaz

65 − 55 =