Malulen Emekli Olabilmenin Şartları Nelerdir?

Malülen emekli olabilmenin şartları nelerdir?

Gerek işçi gerek Bağ Kurlu işveren, gerekse de kamu çalışanı olun, iş kazası, meslek hastalığı ya da hastalık yüzünden çalışma gücünün en az yüzde 60ını kaybettiğinizde malülen emekli olup emekli aylığı almaya hak kazanırsınız. Demek ki ilk kriter çalışma gücünüzün en az yüzde atmışını kaydetmemiz gerekti. Tabi bununla bitmiyor. Size aylık bağlanabilmesi için, en az 10 yıl sigortalılık durumunuz olması gerekiyor ki bu da 1800 gün prim ödemeye denk geliyor. Bunun haricinde malum sayıda bilmeniz için SGK sağlık kurulunun bakın özellikle belirtiyorum. SGK sağlık kurulunun iş gücünüzün en az yüzde 60ını kaybettiğinizi tespit etmesi gerekiyor. Aksi takdirde size maaş bağlanmaz.

Peki malullük aylığından yararlanabilmek için nereye, nasıl başvurmak gerekiyor? Durumunuzun tespiti için bulunduğunuz ildeki SGK il müdürlüğüne veya SSK merkezine yazılı olarak başvurmalısınız. Devamında sevkiniz yapılacak. Nereye tabiki yetkili sağlık kuruluşlarına ve sağlık kurullarına onlarda sizi tetkik edip. Malüliyetinize ilişkin rapor düzenleyecekler. Daha sonra bu rapor incelenecek ve ardından SGK sağlık kurulu karar verip malüliyetinizin durumunu netleştirecek. Eğer şartlar uyuyorsa, malülen emekli olup emekli aylığı almaya hak kazanacaksınız. Bu noktada birkaç detay bilgi paylaşmak faydalı olabilir. Örneğin malülen emeklilik ile ilgili eğer Bağ Kur’lular için prim gün sayısı 9000 günden az ise 9000 gün üzerinden. Eğer bundan fazlaysa. Toplam prim gün sayısı üzerinden maaş alacaklar. Bu durum çalışanlar açısından ise şöyle, prim gün sayıları 7200 gün den az ise 7200 gün üzerinden eğer bundan fazlaysa toplam prim gün sayısı üzerinden malûllük aylık hesaplamaları yapılacak.

Malulen Emekli Olabilmenin Şartları Nelerdir?Malulen Emeklilik İçin Aranan Hastalıklar Hangileridir?

İşçi, işveren veya kamu çalışanı fark etmiyor, iş kazası, meslek hastalığı ya da hastalık nedeniyle çalışma gücünün en az yüzde 60 ini kaybettiğinizde malulen emekli olup emekli aylığı almaya hak kazanabiliyorsunuz. Hastalık demişken bizden uzak dursunlar ama bilmenizde fayda var. Tek tek sayacak olursak kanser, epilepsi, Demans, Beyin tümörleri, parkinson sendromu, serebral palsi hastalığı, Ms hastalığı, IQ anlamında 50 veya daha alt şeklinde zeka gerilikleri, şizofreni, bi polar bozukluk, görme azlığı, retina kanamaları, yardımsız ayakta durmayı engelleyen denge bozuklukları ile birlikte işitme kaybı, anemi, kol, bacak gibi organ kaybı, behçet hastalığı, mide veya bağırsak kanamaları, karaciğer sirozu, karaciğer nakli, kalp yetmezliği, kalp kapak hastalıkları.

Endokrinoloji ve metabolizma hastalıkları, solunum sistemi hastalıkları, kalp nakli, böbrek nakli, akciğer nakli, tüberküloz ve eğer bu hastalıklardan herhangi birine sahipsiniz ve bu yüzden iş gücümüzün yüzde 60 ve daha fazlasını kaybettiyseniz durumunuzun tespiti için bulunduğunuz ildeki SGK il müdürlüğüne veya SGK merkezine yazılı olarak başvurmalısınız.

Başvurunun akabinde yetkili sağlık kuruluşlarına ve sağlık kurullarına sevkini yapılacak. Sonrasında durumunuza dair hazırlanmış olan rapor incelenecek ve ardından SGK sağlık kurulu karar verip maluliyet durumunuzu karara bağlayacak ve böylece malülen emekli olup emekli aylığı almaya hak kazanacaksınız. Ancak sizi bir konuda uyarmam gerekiyor olduya yeniden çalışmaya başladınız veya yapılan son kontrolde sakatlık durumunuz ortadan kalktığı anlaşıldı. Bu durumda maaşınız kesilir ve ödenmez. Bu arada şunu da eklemek gerekiyor, malüliyetiniz nedeniyle emekli aylığı alabilmeniz için sigortalı olarak çalıştığınız işten ayrılmalısınız? Eğer Bağ Kurluysanız o zaman da iş yerinizin faaliyetine son verip ayrılmalısınız? Birde Bağ Kur’lular açısından ek bir bilgi Bağ Kurların SGK genel sağlık sigortası primi dahil primle ilgili tek bir lira dahi borcunun olmaması gerekiyor.

Yorum Yaz

20 − 17 =