Kripto Para Margin Trading FTX Borsası

Hepinize selamlar sevgiler arkadaşlar yaklaşık 2 haftadır yazı yüklemiyorum. Biliyorum çoğunuz yazı bekliyorsunuz. Birçok gelişme oldu. Bunları size aktarmadım ama gerçekten çok büyük bir yoğunluk içerisindeyim. Bir topluluk yönetiyorum ve trader hayatım şu aralar çok yoğun. Aktif trade olduğu zaman benim gözüm çok bir şey görmüyor. Sürekli ekran başında analiz yapar halde olduğum için aklımı başka bir şeye veremiyorum. Ne Televizyon izleyebiliyorum, ne işte sosyal işlerimi yapabiliyorum. Odam sürekli trafikte olduğu için çünkü biliyorsunuz 2 yıl boyunca çok sert bir düşüş dönemi geçirdik. Bu ayı sezonunda büyük kayıplar yaşadık. Zaten 250 dolarla başladığım yolculuk inanılmaz derecede şekillendi ve ben de inanamadım. Çok hızlı gelişti. Her şey Traderlerim bir anda çok başarılı oldu ve 10.000 $ gibi bir kar oranına gerçekten yaklaştım.

Birazdan size hem strateji mi anlatacağım, hem de kar zarar tablosunu her şeyi göstereceğim. Hani yalan dolan bir durum yok. Bu olay benim arkadaşlarımın özellikle eksikliği. Bu bize FLX borsasında Margin trade başladık. Burası güzelmiş gel bakalım demesi ile başladı.

250 $ gibi bir para attım panele baktığımda çok gerçekten ilgi çekici pariteler vardı işte kullandığım bir borsa olduğu için ben burada size anlatabiliyorum. Sakın hani böyle sponsorlu reklam baskı hiçbir durum yok zaten tablolar ortada. Gerek Twitter gerekse Telegram dan her gün işlemlerimizi vs paylaşıyoruz. Hani ortada şeffaf olmayan bir durum yok? Ben burada kar oranlarından oldukça memnunum. Bunun da sebebi aslında en çok dolarla işlem yapmamızda görüyorum çünkü ben BTC gibi borsalarda işlem yaptım, başka şekilde de yaptım. Dolarla işlem yapmanın rahatlığı çok başka. Çünkü Bitcoin işleme girdiğiniz zaman Bitcoin kullanarak işleme girdiğiniz zaman. Bitcoin düştüğü zaman strese giriyorsunuz. Çünkü elinizdeki paranın dolar değeri azalıyor. Burada sadece dolar kullanıyoruz. Bitcoin inmiş çıkmış bizi çok fazla ilgilendirmiyor. Biraz onun rahatlığın olduğunu var sayıyorum.

Ben sizi çok fazla merakta bırakmadan isterseniz hemen size kar zarar oranlarını gösterip bu yolu nasıl başladım nasıl böyle bir strateji geliştirdik, nasıl bu karları ulaştım? Kendimce edindiğim deneyimleri anlatmak istiyorum.

Kripto Para Margin Trading FTX BorsasıEvet Ne zaman başlamışız? 17 Ocak’ta bu serüven başlamış arkadaşlar. 17 Ocak’ta ilk girdiğim gün şansıma 250 dolarlık bir kâr etmişim. Onu hatırlıyorum. Eth çok hareketliydi. Bayağı btc üzerinde hareket ettik ve kazandık. Market 3 boyut dalga kamp yaptı ve o dalgada ben sabredip çıkmadım. Yaklaşık işte 6000 dolara yakın bir kar ettim. Tabiki kaybetmek de var, kazanmak da var. Peki bu karlılık nasıl oluştu, bu başarıyı nasıl elde ettik? Böyle ufak rakamlarla bu rakamları nasıl kazanabilirdik? Burada kesinlikle böyle ballandıra ballandıra işte marj ve kaldıraçlar kullandım. Şunu yaptık, bunu yaptık. Bu kesinlikle yanlış. Bizim uyguladığımız strateji buradan kendi ekibime de teşekkür ediyorum. Birlikte analizler yaptım. Arkadaşlarıma ben iyice trader grubuma gerçekten teşekkür ediyorum.

Hepimiz gece gündüz teyit ederek yaptığımız her hata üzerine bir şey koyarak en doğru stratejiyi bulmaya çalıştık. İsterseniz ben size madde madde anlatayım. Evet birinci madde ile başlayalım isterseniz birinci maddemiz trend belirleme arkadaşlar öncelikle trendin yukarı mı aşağı mı olduğunu anlamaya çalıştık. Çünkü Margin training Trend aşağı düşse de yukarı sitede longa short dediğimiz gibi istersek longa istersek short işlem açabildiğin için spotdaki gibi alıp uzun vadeli pozlar beklemek ya da dibi tutturup tepeden satmaya çalışmak gibi gayretlerimiz yok.

Burada herhangi bir mumdan düşüş mumundan ya da yükselişten faydalanabiliyoruz. Bizim önceliğimiz trendi belirlemek ve yükselen bir trend var, düşen bir trend var. Öncelikle bunu izleyip marketin trendi belirsizse işleme girmiyoruz. Giriyorsak da bile hani 1000 dolarlık bir bakiye varsa örnek veriyorum 100 dolarlık 300 dolarlık işlemlerle miktar konusu çok önemli çünkü trendini belirledikten sonra önceki teknik analiz yazıları da zaten bulabilirsiniz.

Bir trend çizgisi çekiyorum ve diyorum ki trendler bizim için aslında trendir. O tren çizgisinde desteğe gelen her alım trenin durağa yanaşması gibidir ve biz o durakta trene atlayıp bir sonraki direnişte ya da marketin durumuna bakarak kar tatmin ettiği noktada karımızı cebimize alıp bir sonraki güvenli işlemi bekledik ve genellikle trend üzerinde yaptığımız destek alımlarında. Başarılı olduğumuzu gördük buda en önemli maddelerden biri bizim için trend.

ikinci madde kesinlikle duygusal trade etmiyoruz. Asla duygusallığa yer yok. Sadece girdiğimiz işlemlerde bir saniye sonra tutumumuzu yerine koyuyoruz. Biz orada stopu kendimiz koymazsak sistem bizi stop etmezse elimizin stopa gitmeme riski olabilir ve burda en büyük risk stop koymamaktır. Stop olmazsanız pozisyonda mahsur kalırsanız bütün bakiyenizi bütün sermayeyi birikimi yiyebilirsiniz. Bu da oldukça risklidir. Bunu hep kurguluyoruz her işlemde. Sonra anında stopu koyuyoruz zaten. Hani bir işlemde stop olduk, 2 işlemde stop olduk. Üçüncü işlemde zaten kar ettiğimiz zaman stopların telafisi gerçekten gerçekleşiyor.

3 üncü madde asla huzursuz trend yok arkadaşlar, huzursuz olacağımız gece yastığa kafamızı koyduğumuzda rahat uyuyamayacağım, trendlere pozisyona giremiyoruz, çünkü hepiniz biliyorsunuz ki bazı pozisyonlar vardır, içimize sine sine gireriz, kar edeceğimizi biliriz. Aslında analizin doğru olduğunu beklentimizin mümkün olduğunu biliriz. Ama bazı işlemlerde vardır ki kaşıntıdan dolayı gireriz ve o bizi kaşındırıyor, risklidir ve hani şüphe ederiz. Bu tarz işlemlere girmiyoruz.

Giriyorsak bile 1000 dolarlık bir pozisyona çıkıyorsak normal alımlarımıza 300 dolarlık 200 dolarlık yani kendimize bazı pozisyonlar belirliyoruz. Hani girilmeyecek ya da şansımızı denemek istediğimiz pozisyonlara normalde yaptığımız miktarın üçte biri ya da yarısı kadar ufak miktarlarla giriyoruz. Hani bu da bizim kendi kendimizi şımartmamız gibi düşünün? Stop olduğumuz zaman normalde 50 dolarlık stop oluyorsak, 10 dolarlık, 15 dolarlık stop olarak aklınız kalmıyor pozisyonda ve bu çizgimizi bu hevesi böyle köreltiyoruz.

Riskli pozisyonlara belirsiz pozisyonlara girmiyoruz. Dediğim gibi piyasa hareketli hemen girmeyelim, çıkmalıyım vs değil de daha önümüzü görebildiğimiz daha formasyonları yakalaya bildiğimiz aslında işin temeli, sabretmekten ve trend yakalamaktan geçiyor. Bu çok önemli size kesinlikle ve kesinlikle huzursuz olduğunuz stresli, hissettiğiniz pozisyonlara hiçbir şekilde girmemeye çalışın.

Dördüncü ve en hassas maddeye değinmek istiyorum. Burası zurnanın zart dediği zırt dediği yer benim için. Çünkü kayıpların en büyük sebebi. Buradaki uyulmayan madde ile alakalı. Bunun bundan kaynaklandığını düşünüyorum. Bu sermaye yönetimi, düşük kaldıraç ve kontrollü büyüme arkadaşlar, şöyle örnek verecek olursak, 3 kaldıraç tan yüksek işlemlerde stop olduğunuz miktarın cüzdan açığının bize zarar verdiğini gördük. Bu da neydi? Margin tradingte en çok korktuğumuz şey stop olmaktan korkmak da ya da stop edememekte.

Şimdi 10.000 $ parası olan bir adam 150 $ 200 $ bir kayıp yaşadığı zaman onu stop etmeye kıyabilir miyim? Pekala 300 $ 500 dolara kadar stop edebiliyorum, yüzde 3, yüzde 4 ünün geçmediği takdirde stop edebiliyorum o da hani tüh diyip geçiyorsunuz ama 10 kaldıraç 15 kaldıraçlı işlem yaptığınız zaman bunun stok miktarı. Çok daha fazla oluyor. Yani yüzde 10, yüzde 15 belki yüzde 20 sini stop etmek durumunda kaldığınız zaman o stoptan sonra trend başarı oranı oldukça düşüyor.

Onun için belki çok yüksek miktarlar kazandırmıyor olabilir. Margin de işte twitter da gördüğünüz milletin girmek istediği karlar gibi karlar görmeyebilirsiniz ama bu size istikrarlı bir büyüme sağlar. Ben 3 kaldıraçla buralara geldim, 5 kaldıraçta, 10 kaldıraçta denedim ama şuna baktım.

1000 $ varsa 3.000 dolarlık pozları açtım 5.000 $ varsa 10.000 dolarlık kontratlar aldım. Bunun beni başarıya götürdüğüne inanıyorum her işlemimiz. Çünkü trend çizgisinin ya da destek direncin çok yakın bölgesinde gerçekleşiyor. Çoğunlukla da başarılarımız iyi gitti. Marketin iyi olmasından kaynaklı da tabi ki bu ekibin iyi çalışmasından sürekli arka planda 8-9 tane adamın grafik taramasından, formasyon yakalanmasından ve hatta nice grubundaki kıymetli üyelerimizden çok güzel analiz öğrenip bize analiz atan, hatta onların analizleriyle işleme girip kazandığımızda çok oldu.

Çok güzel bir topluluk bir komite oluşturulduğunu düşünüyorum. Bizim amacımız sinyal vermek, insanları Margin yüksek kaldıraçla göz boyamak değil, ufak sermayesi olan insanların zaten spotta ki parasını insanlar 3 yılda kaybetmedi mi? Bu oluşumda zaten gerçekten öğrencilerin ve işte 100 $ 300 dolarım var diyen kişilerin nasıl para kazanabiliriz demesiyle de ortaya çıktı.

Çünkü ben zamanında bir tweet atmıştım, sadece işte 0 5000 $ gibi 5.000 lira gibi ufak sermayesi olan öğrenci arkadaşlar yazabilir mi demiştim ve çok ciddi bir etkileşim almıştı. Ondan sonra zaten hani ufak sermaye ile neler yapılabilir konusunda çıkmıştık. Blogu ve twitter iyi takip edenler bilir. Hangi olaylar böyle gelişti? Zaten biz kimsenin büyük paralar atmasını riski etmesini istemiyoruz. Spotta zaten yüzde 10 stop miktarı değil midir? 3 aşağı 5 yukarı spoplu işlem yaptığınızda yüzde 10 stop oluyorsunuz. Biz o yüzde 10 stop olduğunuz miktarla bu işlemleri yapmaya çalışıyoruz. Kimseye Marginde sermayesinin büyük bir kısmını burada işlem yapmasını tavsiye etmiyorum. Kesinlikle ve kesinlikle Margin trading risklidir. Üzerine basarak söylüyorum ama ben çok farklı miktarlarla başladım. Yani iyi bir sermayesi olan arkadaşlar içinde söylüyorum, atıyorum. 100.000 dolarınız vardır. Bu 100.000 doların 5000 doları ile deneme yaparsanız 100.000 dolarlık bakiyenizi yatırımlarında daha sağlıklı kullanırsınız.

Her zaman sabırlı olmak bu işin anahtarı özetleyecek olursak trend üzerinde hareket etmek gerekiyor. Dip tepe tutturmak gerekiyor. Aç gözlü olmamak ufak miktarlarla işlem yapmaya alışmak gerekiyor. Çünkü siz bugün 1.000 dolarla 3000 dolarlık kontratları aldığınız zaman 10.000 dolarınız olduğunda 30.000 dolarlık kontratlar alacaksınız. Risk oranınız aslında aynı risk. İşiniz aynı kontrollü büyüme diyoruz. Biz buna 1.000 dolarla 3000 dolarlık pozlar açarken bulut 3.000 $ olunca 20.000 dolarlık pozları açmaya başladığımız zaman bir anda yani kaba tabirle şımarık bir yeriniz kalktığı zaman yüksek işlemler açtığınızda işlem ters gittiğinde bütün bahçeyi silip götürüebildiğini görüyoruz.

Bunu yaşayan insanları gördüm. Çok kişiyle konuştuk. Neden böyle oldu, neden stop edemedim vs. Bunlar hep inanın bir aylık çok yoğun bir tempoda komitedeki arkadaşlarımıza, analist arkadaşlarımızla gece gündüz istişare ederek en doğru stratejiyi bulmaya çalışarak gelişti. Şimdilik biz bu stratejiyi kullanıyoruz. Önümüzü görmediğimiz işlemlere girmiyoruz. Trend belirleyip trend yönünde hareket ediyoruz ve stopumuzu mutlaka yüzde 1, yüzde 2 koyuyoruz.

Stop olursak 50-100 $ gidiyor kar ettiysek 100-150 $ geliyor zaten 10 analizden 65 başarılıysa bir şekilde para kazanıyoruz. Biz de likit olmak yok, para yok etmek, amel defterinin kapanması yok, bir analize başarılı olur, hedefe girer ya da yüzde 2 yüzde 2 buçuk stop olur. Ufak bir ısırır. Bu kadar basit.

Lütfen kimsenin lafı ile işlemlere girmeyin. Trade etmeyi öğrenin. Bu işin kitabını öğrendikten sonra para kazanmak gerçekten çok zevkli oluyor.

 

Yorum Yaz

68 − 65 =