Kripto Para Fiyatlarını Hangi Faktörler Etkiler

Bitcoin’in 2009 yılında hayatımıza girmesinin ardından piyasa değeri ve işlem hacmi gün geçtikçe artan kripto paralar zaman içerisinde oluşturduğu kitleyle ve getirdiği yeniliklerle adından sıkça söz ettirmeye devam ediyor. Yatırımcının odağında bulunan ve özellikle kurumsal aktörlerin ilgisini çeken, yaklaşık 12 yıllık kısa bir süre içerisinde değerini milyonlarca katına çıkaran Bitcoin ve yaklaşık 2600 adet albcoinin fiyat değişimini etkileyen faktörleri inceleyelim. 

Arz Talep Döngüsü 

Bir mal ya da hizmetinin fiyatını etkileyen arz ve talep dengesi, kripto para piyasası için de önemli etkilere sahiptir. Arz talep dengesi kripto paraları yukarıya taşıyan ve fiyatların gideceği yönü tayin eden unsurlardan ilki. Özellikle sınırlı arza sahip olan kripto paralarda talep aynı kaldıkça ya da arttıkça fiyatta yukarı yönlü hareketlilik görülebiliyor. Tam tersi durumda, talebin azalması halinde, arz fazlasından doğan bir etkiyle fiyatlarda düşüş gözlemlenebilir. Ticaret ya da yatırım yapmak isteyen yatırımcının ilgi düzeyi, kripto paraların fiyatları üzerinde etki sahibidir. 

Regülasyonlar 

Gelişimini henüz tamamlamamış olan kripto paralarda yasal zemin henüz oluşturulmuş değil. Alımı ve satımı herhangi bir kısıt ya da yükümlülük getirmese de bu konu yatırımcı tarafından önemsenen ve belirleyici düzeyde olan durumlar arasında. Özellikle nüfus yoğunluğu ve ilgi düzeyi yüksek olan ülkelerden gelebilecek regülasyon haberleri yatırımcı kitlesini pozitif ya da negatif yönde etkileyebilmekte. Her yatırım enstrümanında olduğu gibi kripto para piyasasında da regülatörlerin etkisi fazladır. Kripto paralarla ilgili olumsuz algılanabilecek regülasyonlar piyasa üzerinde çekimserlik ve dolayısıyla satış baskısı yaratırken; pozitif etki yaratabilecek bir düzenleme yapılması yatırımcıyı alış yönünde tetikleyebilir. Bu durumda, regülasyonlar ile kripto paraların birbiri arasında kuvvetli bir bağ vardır. Devletlerin kripto paralar ile ilgili açıklamaları değerlerin azalmasına ve artmasına neden olabilir.

Medya Etkisi 

Kripto paralar hakkında çıkan haberler, medyada kripto paraların daha fazla gözükmesi yatırımcı algısını tetikleyen ve yeni aktörlerin piyasaya girmesini sağlayan unsurlar arasında yer alıyor. Kripto paralarla ilgili haberlerin medyada yer alması Bitcoin ve kripto paraların daha çok tanınmasına yol açtı. Özellikle bu durum kripto para sektörüne daha fazla insanı çekme potansiyelini oluşturdu. Bu noktada, medyanın kripto paraları nasıl lanse ettiği de önemlidir. Medyanın olumsuz yansıtacağı bir haber yeni aktörü engeller ve var olanın piyasadan çıkmasına neden olurken; olumlu olabilecek bir yansımada da tam tersi etki yaşanması beklenebilir. Uluslararası ölçekte gelebilecek haberler ise kripto paraların küresel reputasyonu açısından ciddi derecede önem teşkil ediyor. 2020 yılında kripto para medya organları tarafından kurumsal firmaların yaptığı alımlar gündeme otururken hem diğer kurumsal aktörler hem de çekimser kalan bireysel yatırımcılar piyasaya katılım göstermiş ve bu etki 2021 başlarında ciddi derecede artış göstererek rekorlar kırılmasına neden olmuştur.

Kripto Para Fiyatlarını Hangi Faktörler EtkilerBölgesel Riskler 

Uluslararası ilişkileri etkileyebilecek düzeyde yaşanan bölgesel riskler kripto para piyasasını etkileyen faktörler arasında yer alabilir. Yaşanabilecek olası bir gerginlik karşısında bölge halkı varlıklarını korumak adına kripto para birimlerine yönelmek için eğilim gösterebilir. Örneğin, 2020 yılında İran ve ABD arasında yaşanan gerilim neticesinde Bitcoin’in fiyatı oynaklık göstermiş ve fiyatta yukarı yönlü hareketlilik görülmüştür. 

Ekonomik Gelişmeler 

Kripto paraların hayatımıza girdiği ilk yıllarda dış faktörlerden ve ekonomik gelişmelerden etkilenmediği görülüyor. Zaman içerisinde likiditesinin ve ticaret hacminin artması ve kurumsalların oyuna dahil olmasıyla küresel ekonomik gelişmelerden etkilenmeye başlamıştır. Geleneksel finansal piyasaları etkileyebilecek herhangi bir veri günümüzde kripto paraları da etkisi altına alıyor ve böylelikle, kripto paraların zaman içerisinde temel analizinin oluştuğunu gösteriyor. Küresel ekonomiyi etkileyecek herhangi bir durum, Çin ve ABD’den gelebilecek finansal bir veri, kripto para piyasasını verinin algı değerine göre etkileyebilir. Bitcoin herhangi bir ülke ekonomisine doğrudan bağlı olmasa da ekonomik gelişmelerden etkileniyor. 

Yeni Oluşturulan Kripto Paralar 

Son yıllarda kripto para piyasasında sıkça kripto para üretilmiş ve üretilmeye de devam ediyor. Her yeni ICO, pastanın bölünmesi anlamına da geliyor. Piyasaya yeni sürülen proje tabanı sağlam olan bir kripto para, diğer kripto paralarda pozisyonunu alan yatırımcının portföyünün tamamını ya da bir kısmını buraya taşımasına neden olabilir. Bu durum ticaret hacmi güçlü olan kripto paraları çok fazla etkilemese de altcoin yatırımcıları tarafından dikkatle takip edilmesi gereken bir unsur olarak karşımıza çıkıyor. 

Bir Kripto Paranın Tabanında Yapılan Güncelleme ya da Değişiklik 

Var olan bir kripto para biriminin tabanında yapılacak olan güncelleme ya da değişiklik yatırımcı tarafından umut vadeden bir gelecek algısı yaratabilir. Yapılan değişikliğe göre yeni yatırımcının ilgisinin kayabileceği gibi var olan yatırımcı da bağlı bulunduğu kripto para birimine olan ilgi düzeyini artırabilir. Örneğin, Ethereum 2.0 Güncellemesi, yatırımcısını heyecanlandıran ve Ethereum fiyatını yukarıya taşıyan önemli etkenlerden biriydi. Güncellemeye inanan yatırımcı Ethereum cüzdanlarında yüklü miktarda ETH tutarak arz kısıtlamasına neden oldu ve artan talep karşısında Ethereum, 2020 yılının yıldızı oldu.

Yorum Yaz

+ 10 = 11