Kredi Onayı Ne Kadar Sürer? Konut, İhtiyaç, Taşıt Kredileri

Arkadaşlar herkese merhabalar olumsuz başvurular kredi notunuzu belki düşürmez ama bankaların sisteminde olumsuz bir imaja sebep olur. Bu olumsuz imaj neyle alakalıydı? Bir Akbank a başvurduğunuz ret geldi. Garanti ye başvurdunuz ret geldi, bu sefer üçüncü banka örneğin ziraat bankası diğer 2 bankaya bakıyor ama bunlar ret vermiş biz de uğraşmayalım, bununla meşgul olmayalım deyip otomatik algoritma direkman renk vermeye sebep oluyor. Sizin burada çok fazla sayıda yaptığımız başvurular kredi notunuzu ne kadar düşürmese de bankalar tarafından kredi alabilmenize engel oluyor.

Diğer bir hususta konut kredisi ve taşıt kredisi ile alakalı bireysel krediler. Biliyorsunuz, 3 çeşit ihtiyaç yani nakit kredi, taşıt kredisi ve konut kredisi ticari kredi tarafında da diğerleri var ama bizi ilgilendiren tarafı bireysel bireysel kredinin verildiği politika ile taşıt kredisi ve konut kredisinin kredi verme politikaları bir biriyle çok farklıdır.

1000 puanda örnek veriyorum, taşıt kredisi alabilirken 1000 1100 puanda taşıt kredisi alabilirken 1000 1100 puanda bireysel nakit kredi alamayabilirsiniz. Konut kredisini 1300 puan alabilirken, bazı bankalarda 1000 kredi puanıyla bile konut kredisini alabilmeniz mümkün oluyor. Bunun bütün sebebi sizin daha önce kullanmış olduğunuz kredi ürünlerinin eskimiş olması ile alakalı. Örneğin bir kredi kartınız var, 2005 yılından beri kullanıyorsunuz. 15 yıllık kredi kartı kredili mevduat hesabınız var, onuda 10 yıldır kullanıyorsunuz.

Kredi Onayı Ne Kadar Sürer? Konut, İhtiyaç, Taşıt KredileriOnun haricinde 30.000 kredi çekmişsiniz Enpara ya gitmişsiniz yine 30-35000 kredi almışsınız. Farklı bir bankadan 20000 kredi almışsanız sırf bu yüzden kredi notun düşük ama Ziraate gittiniz onay verdi hem de 1000 kredi puanıyla, neden diğer kredi ürünleri eski olduğundan dolayı. Onların ödeme performansları yıllardır riskleri üzerinden kalktığından dolayı, sadece borç limit oranı yüzünden kredi notunuz düşük olduğundan dolayı banka burada sizi olumlu değerlendiriyor.

Ama sen 8-10 aydır bloke teminatlı kredi kartı kullanıyorsundur onun haricinde yine bu tip teminatlı, kredili mevduat hesabı açmışsındır. Hemen konut kredisi almaya gitmişsindir. Daha ürünler yılını bile doldurmamıştır kredi çıkmıyor işte bu kişilere çıkmamasının sebebi de bu. Kredili ürünlerin daha bir yıllık riskini tamamlanmamış olmasından dolayı, bazı şeyleri birbirine karıştırmayalım. Lütfen özellikle şunu söylemek istiyorum. Taşıt kredisi alacağınız zaman bankaları kullanmayın, yani kuvvetli ziraat veya diğer bankaları kullanmayın.

Neden bunlar tam prosedür işletiyor? Yani banka burada kendi içinde finansman sağlayacak olduğundan dolayı. Ne kadar ipotekli bir kredi de olsa size sıkıntı yaratır ama burada Koçfinans, doğuş finans gibi örnek Renault almaya gittiğinizde anlaşmalı olduğu yer neresiyse ordan kullanın bu tip yerlerden kullanacak olduğumuz kredilerin faizi her ne kadar bir tık yüksek olsa da kredilerin onaylanma oranı bankalara göre yüzde 60 daha fazladır.

Bu söylediğimi kesinlikle unutmayın arkadaşlar. Yani siz taşıt kredisini kalkıp da sakın bankadan kullanmaya kalkmayın demek istiyorum. Gidin hangi arabayı beğendiyseniz atıyorum BMW gittiniz bayisinde arabyı gördünüz bmw doğuş finans üzerinden bu krediyi kullandıracak diyelim, 100000 liralık araç için 30000 lira peşinat yatırdığınızda 70 binlik krediyi 1000-1100 kredi puanı ile alabiliyorken, bankada belki bu 1200, 1300 1400 puana kadar çıkabildiği gibi sadece kredi notuna bakmayıp, direkman sizin geçmiş ödeme performansları onlarda mevcut.

Kullanmakta olduğunuz kredili ürünlerin seneleri, yıllarını da baz alarak taşıt kredisi kullandırmaya kalktığından dolayı bu taşıt kredisi ve konut kredisinde sürekli problem yaşanıyor. Son olarak şunu söylemek istiyorum, konut kredisinin bir özelliği vardır. Banka şu şekilde bakar, genelde şube içinde bu işi çözmeye çalışır. Neden o bankanın ne kadar çok konut kredisi müşterisi olursa o bankanın puanı artıyor. Yani şöyle söyleyeyim, o krediyi veren oradaki bayanın bile ve eli güçleniyor.

Kredi vermenin koşullarından birisi iyi bir peşinat, iyi bir peşinatınız varsa siz bu krediyi gerçekten ödeyeceğiniz anlamı taşıdığı için konut kredisinin onaylanma aşamasında en başta bu olaya bakılır. 300.000 liralık evde sen 30.000 peşinatla gidersen sana biraz sıcak bakmayacaklar ama sen 300.000 liralık evde 50-60 bin lira peşinatla gidersen senin kredin daha kolay onaylanıyor.

Bunun özellikle altını çizmek için söyledim, arabada böyle bankaya gittiniz verecek olduğunuz, peşinat kredinin onaylanmasının da yardımcı olacak birinci kuraldır, iyi bir peşinat verebiliyorsan o krediyi ödeyeceksin anlamına geliyor.

O yüzden 100 binlik araç almaya gittiğinizde bankanın taşıt kredisini onaylanmasını istiyorsanız, özellikle Kuveyt Türk’te ve diğer bankalarda da böyle 100 binlik araca. 20-30 bin peşinatla gittiğinizde sıkıntı yaşarken 40-50 bin peşinatla gittiğinizde kredileri şubeye içinde daha kolay onaylanabileceğini görürsünüz. Borç limit oranına kesinlikle dikkat edin. Hayatınızda ve bu söylediklerim sürekli kulağınıza küpe olsun arkadaşlar herkese hayırlı günler.

 

Yorum Yaz

53 − = 50