Kredi Notu Neden Düşer Nasıl Yükselir?

Kredi Notu Neden Düşer Nasıl Yükselir

Merhaba bugün kredi notu neden düşer, nasıl yükselir? Bu konu hakkında bilgi vereceğim. Kredi notumuz, kredi kartı borçlarımız ve diğer bireysel kredi ve kredi ürünleri. Kısaca bankacılık ürünleriyle alakalı bütün ürünlerin kullanımında ödeme performansının düşük olması sebebiyle kredi notumuz düşer. Kredi notunuzun düşmesinin ana sebeplerini maddelemek gerekirse, kredi notumuz kredi kartının gerek askerisini dahi ödemesek ya da dönem borcunu gününde ödemezsek. Kredi notumuz kısmen etkilenir ve olumsuz yönde kredi notumuzun düşmesine sebep olur.

Bireysel taşıt, konut kredilerinde aynı şekilde yine gününde ödemediğiniz her borç kredi puanınızı olumsuz etkiler. Vergi daireleri diğer resmi kurumlara olan borçlarımız Findeks e bildirilir ve yine kredi notumuzun düşmesine sebep olur. Kredili mevduat hesabı nedir? Kredili mevduat hesabı İş bankasında ek hesaptır. Denizbank kurtaran hesaptır bunların isimleri değişiktir. Fakat bunların genel adı ek hesaptır.

Bu ek hesaplar maaş aldığınız banka da size sorulmadan açılır. Bu yüzden maaş aldığınız bankalarda hesaplarınızı takip etmek sizin yükümlülüğünüzdedir? Bu yüzden ek hesaplarımızı özellikle? Kredili mevduat hesaplarında kredi notumuzun düşmemesi için dikkat etmemiz gereken başlıca husus, hesaplarımıza ödemelerinizi düzgün yapmaktır. Bir bankadan kredi kullandınız, diğer bankaya gittiniz, biraz da oradan kredi kullandınız üçüncü bankaya gittiniz. Orada önceki kullandığınız kredilerden dolayı ne olur? Kredi notunuz düştüğü için ret alırsınız. Kredi kartlarınızın limiti örneğin 10.000 lira varsayalım geliriniz de 5.000 lira diyelim. Siz kalktınız bir kart istediğiniz kartınızın limiti 2.000 lira, kredi kartı limiti geldi diyelim, yine bir başka bankadan kart başvurusu yaptınız ama ret geldi.

İşte o gelen ret kredi notunuzu düşürüyor. Esnaf mısınız? Çeklerini düzgün ödeyen ödeyemiyorsanız bu direk bildirilir. Çünkü karekodlu çek sistemi çıktığı için ve bu kişiler direk sorguladığı için önceki sıkıntılı çekleriniz direk Findeks in karekodlu çek sistemi veri tabanında kayıtlı olduğu için olumsuz yönde etkilenir.

Bu yüzden yine kredi notunuz düşer, kiracısınız ama kiralarınızı bankaya ödüyorsunuz. Bu durumda senetlerinizi bankaya ödediğinizden dolayı gününde ödenmeyen her senette problem yaşadığınızda protesto olur. Ev sahibiniz her ne kadar sizin için kredi notunuzun düşmesini istemese bile banka yapılan her ödemenin geç yapılan her ödemenin kredi notunu düşürdüğünü bildiği için bunu Findeks sistemine bildirir.

Sizin ödemelerinizde problem olduğunu bütün bankalar öğrenmiş olur.

Peki kredi notu nasıl yükselir?

Hep düşmekten bahsettik. Kredi notu nasıl yükselir? Biraz bunu anlatayım.

Aylık kredi ödemelerinizi bütçenize göre ayarlarsanız, yani aylık bütçenizi aştığı için kredi ödemelerini zamanında yapamıyorsanız kredilerin vadesini uzatmayınız. Vadeyi uzattığınız takdirde toplamda ödeyecek olduğunuz kredi tutarı artacak, ama aylık ödeme tutarı düşecek. Yani ödeme performansınız bir nebze iyi olacak. Bu sayede aylık ödemelerinizi düzenli yapabileceksiniz. Borçlarınızı tek bir çatı altında toplamaya çalışın. Her zaman anlattığım bir şey borç transfer kredisi diye sürekli üstüne basa basa diğer yazılarımda da anlattım.

Birden fazla kredi borcunuz ve kredi kartı borcunuz varsa bu aylık ödemeler sizi zorlayabilir. Bunu çok iyi anlıyorum. Gelir gider takviminiz uymadığı için ödemelerinizde gecikebilir. Bu durumda tüm kredilerinizi tek bir kredide birleştirerek, tek bir yere aynı tarihte ödeme yapabilir. Vadeyi uzatarak aylık ödemelerinizi düşürebilirsiniz. Bu da sizin kredi notunuzun yükselmesine sebep olacak. Başlıca temel etkenlerden sadece bir tanesidir. İpotek vererek kredi limitinizi yükseltebilirsiniz. Örneğin 25.000 lira 30.000 liradan fazla kredi alamıyorsanız küçük bir gayri menkul ve hatta bir taşıt ipoteği ile kredi limitinizi lks dediğimiz demir kayıt sisteminde yükseltmeniz mümkün.

Yani 50-100 bin ve katları üzerinde kredi alabilmek için ne yapmamız gerekiyor? Gayrimenkul veya taşıt ipoteği vermemiz gerekiyor. Eğer ipotek verebilecek olduğu gayrimenkulünüz varsa kredi limitinizi, gayrimenkulün değerinin yüzde 80 ine kadar çıkartabilirsiniz. Yani 100.000 liralık bir ev ipoteği verirseniz ortalama 80.000 lira artı kredi onaylatmış olursunuz. Bunu aklınızdan çıkarmayın.

Bu sayede kredi ve kredi kartı borçlarınızı bir bankaya toplayıp 60 aya kadar vade ile ödemeniz mümkün. Tabi ihtiyaç durumunda ise 600 700 tl ekspertiz masrafı 200 tl, 300 tl ipotek masrafı gibi konuları göz ardı etmeyin. Bunlar sizden istenecek olan ipotek, fek veya taşıtın ihtiyat tedbirinde gidecek olan masraflardır. Diğer bir kredi notu yükseltme sistemi ödemelerimizi bir gün dahi geciktirmemek kredi notunuzu yükselir. Arkadaşlar kredi ödemelerindeki bir günlük gecikme bile unutmayın bir günlük gecikme bile kredi notunuzu düşürüyor.

Bundan dolayı ödemeleri zamanında yapmanız gerekli. 1-2 Günlük kısa vadeli gecikmeler genellikle gelir tarihi ile kredi ödeme tarihinin buluşmamasından kaynaklandığından dolayı ödemelerinizi, maaşınızı aldığınız güne denk getirmeniz lazım. Bunun için örneğin İş bankası mobil uygulamasına girerseniz orada kredi kartı hesap tarihini değiştir, hesap kesim tarihini değiştir diyebilirsiniz ve ödemelerinizi maaş gününe denk getirebilirsiniz.

Kredi Notu Neden Düşer Nasıl Yükselir?Ama size en önemli tavsiyelerinden birisi. İkinci maddede belirttiğim şey 5 farklı bankaya borcunuz varsa bunu bir bankada toplamaya çalışın. Arkadaşlar işin özeti, kredi notumuzu düşürmek de yükseltmekte bizim elimizde, bir de bir soru daha vardı yorumlar da geçen gördüğüm, 1400 kredi notuna ne kadar kredi çıkar?

Arkadaşlar bazen 1900 kredi notunu 10.000 lira kredi çıkabilir ve hatta 1400 kredi notuna 50.000 lira kredi kredi de çıkabilir. Yani bu bizim elimizde olan bir şey değil. Bu dediğim gibi limit kayıt sisteminin size tanımladığı ve Findeks in sizin ödeme performansınıza göre belirlediği limitler den geçer. En önemlisi bankanın nihai kararı. Siz ve eşiniz ne kadar maaş alıyor, evde ne kadar ortalama gider var, kaç çocuğunuz var, evin kirası ne kadar, ev size mi ait altınızdaki arabanın borcu var mı? Konut kredisi vs vs bu limiti belirleyecek o kadar çok etmen var ki o yüzden, belirli bir limiti burada açıklayamıyorum.

Bankaya başvurur sunuz orada çıkacak olan limit neyse onu kullanmak zorundasınız. X bir bankadan 10.000 lira onaylanmıştır. Farklı bir bankada size 5000 lira verir. 10 bin liralık kredi kartınız vardır cebinizde bu ne demek? 25.000 lira sizin müşteri limitiniz vardır. Yani limit kayıt sisteminde oluşturulan limit sizin için budur. Bununla yetinmeyi bilmelisiniz arkadaşlar. Bu yazınun altına yapacak olduğunuz her bir yorum ve her soruyu cevaplayacağım hayırlı günler dilerim.

Yorum Yaz

91 − = 83