Kredi Notu Nasıl Yükseltilir?

Kredi Notu Nasıl Yükseltilir?

Kredi notu nedir biliyor musunuz? Düzenli ödeme yaptığınız zaman bankanın size verdiği bir not, hayır bunu banka vermiyor. Kredi kayıt bürosu diye bir merkez var ve bu merkezde toplanan havuz gibi düşünürsek kredi alanlar krediye kefil olanlar, kredi kartı olanlar.

Yani kredi ile ilgili ilişkisi olan herkesin hakkında tutulan bir burada risk raporu var ve şuna bakıyorlar. Eğer bu kişi kredi alırsa nasıl ödeme yapar? Düzenli olarak geri ödeyebilir mi onun sinyallerini veriyor ve bir notumuz var. Her birimizin bir notu var. Sizin kredi notunuz 966. Peki iyi mi kötü mü şimdi eskiden ilkokulda karne alırdık, 5 en iyiydi.

En iyisi 1900. En kötüsü 0 300. Evet, şimdi siz bankaya gideceksiniz, finansal kuruma gideceksiniz. Merhaba biz geldik, ev alacağız diyecekler. Bu not ne yani o yüzden şunu yapabilirsiniz, bakın eğer kredi kartını ödüyorsunuz ya her ay buradan herkese seslenelim. Eğer günlerde bir değişim yapmak istiyorsanız mesela son ödeme tarihini değiştirebilirsiniz. Hesap kesim tarihini değiştirebilirsiniz. Sizin aldığınız maaş gününe uygun bir hale getirebilirsiniz. Maaş gelir tak ödeme yaparsınız ve bunu 2 sene boyunca yapmanızı istiyorum. 2 sene boyunca her ay tıkır tıkır. Ne önce ne sonra tam gününde ödeyeceksiniz. O zaman sizin kredi notunuz yavaş yavaş. Artacak.

Findeks Kredi Notu Değişebilir mi?

Karşınızda gördüğünüz 35 sizin kredi notunuz iyi mi kötü mü?

Bugünkü bu bugünkü durum galiba çok kötü, çok kötü, neden çok kötü. Ödemediğiniz 30 gün, ödemelerin 60 günü, ödemeniz 90 günü geçti. Bu tepe taklak gidiyor, güzel haber veriyorum, bu değişebilir. Zaman her şeyin ilacı yavaş yavaş düzenli ödeme yaparak siz kredi notunuzu geliştirebilirsiniz. O yüzden 3 sene veriyorum hem bitireceksiniz parayı hem de not yükselteceksiniz.

Kredi notu sadece ev alırken araba alırken karşınıza çıkmıyor. Artık hem kiralayanlar ev sahibi diyecek ki kredi notunu görebilir miyim? Artık araba kiralama ya gittiniz, araba kiralayan yer şirket diyecek ki kredi notunuz görebilir miyiz, telefon almaya gidiyorsunuz. Geçen bir yakınım oldu. Telefon alırken soruyorlar kredi notunu nasıl diye? Dolayısıyla kredi notu hayatımızın her evresine her yerine giren bir hal alıyor. Aman daha dikkat çünkü önem kazanıyor.

Kredi Notu Nasıl Yükseltilir?Kredi Notu ve Risk Raporu Ne İşe Yarar?

Gelelim önemli bir konuya kredi notu. Kredisi olan ne tür kredi olabilir? İhtiyaç kredisi, otomobil kredisi, ev kredisi. Bunlar 3 lük kredi kredi kartı olan. Ya da kredi ya da kredi kartı kefil olmuş olan her birimizin kredi notu var. Bu notta bir havuzda toplanıyor. Bütün bankalar finansal kurumlar gittiğiniz zaman ortak havuzdan giriyorlar, görüyorlar. Kredi notu o kadar önemli ki bu risk raporumuz ilerleyen zamanlarda diyelim sizi ev sahibi zaten ev sahibi misiniz? 2 tane eviniz var, kiracı var, kiracı size geliyor, merhaba ben geldim, evinizi kiralamak istiyorum.

Siz diyeceksiniz ki. bir risk raporunu getir bakalım neye benziyor senin ödemelerin ve ilerleyen dönemde artık bu hayatımızın içine giren bir şey olmuş olacak. bir ev sahibi kiracısına bugün bile bunu diyebilir. Nedir senin kredi notunun bu şunu gösteriyor, ödemelerine saygısı var mı, düzeni var mı yapabiliyor mu? Bakalım sizin notunuz neymiş hemen buradan sağa dönüyoruz. 1809 ne demek 1809? 0 ile 1900 arasında 1900 yani bu bölüm çok iyi, iyi az riskli, orta riskli, en riskli.

Siz bir kuruma gittiğiniz zaman diyorsun ki merhaba ben geldim. Karavan almak istiyorum. Kılıç ailesi diyorlar ki bir bakalım acaba bu aileye kredi verirsek riskli mi bir şey oluyor ve 189. Bunu onlara diyor ki bu aile çok iyi. Bu aileye kredi verebilirsin çok iyi yani çok az riskli ler sizde risk yok gibi. Ne kredi almışsanız zamanında ödemişiz, ne öncesinde, ne sonrasında maşallah çok iyi bir aile durağı burası dolayı tebrik ediyorum. Tebrik ediyorum, alkışlıyorum. Şahane bir kredi notunuz var.

Findeks Uyarı Hizmeti Nedir, Nasıl Kullanılır?

Mta uyarı hizmeti, kredi, kredi kartı ve kredili mevduat hesaplarına ait limit gecikme, toplam borç başvuru bilgileriniz ve kredi notundaki olası değişikliklerde size anında bilgilendirir. Findeks.com üzerinden belirleyeceğiniz uyarı tanımlamalarına göre, örneğin Findex kredi notum 1500 puanın altına düşerse ya da kredi kartı borcum 5.000 liranın üstüne çıkarsa kredi kartı çek gibi ürünlerin ödemelerinde gecikme olursa ya da adıma bir kredili ürün başvurusu yapılırsa uyarı hizmeti size anında bilgilendirir.

Bu hizmet sayesinde örneğin Findex kredi notunuz belirlediğiniz puanın altına düştüğünde haberiniz olur ve notunuzu yükseltmek için gerekli adımları atabilirsiniz. Kredi kartınızla ilgili bir tanımlama yapabilir. Harcamalarınız belirlediğiniz tutarın üstüne çıktığında size bilgi verilmesini isteyebilirsiniz. Bu hizmetin diğer bir avantajı ise kimlik bilgilerinin çalınması halinde talebiniz dışında gerçekleşen kredi veya kredi kartı başvurularını size anında bildirmelidir. Öncelikle Findex.com veya Findex mobil uygulaması üzerinden ücretsiz üye olmalısınız. Uyarı hizmetinin bulunduğu paketlerden birinin seçilmesi ile birlikte aynı ekranlarda uyarı hizmeti ayarları da kolaylıkla yapılabilir.

Yorum Yaz

39 + = 42