Kredi Kartım Kayboldu Ne Yapmalıyım?

Kredi kartınız kaybolursa ne yapmalıyız?

Hangi adımları atmalıyız, nasıl bir yol izlemeniz?

Bunun hakkında bir yazı hazırladım işte yollar. Şimdi hepimizin neredeyse bir kredi kartı var. Bu kart kaybolduğunda bir panik durumu oluyor ve insan ne yapacağını bilemiyor. Şimdi kredi kartınız kaybolduğunda vakit geçirmeden bankamızın telefon numarasını yani bu 444, 0 850 ile başlayan numarasını arayıp kartınızın kayıp bildirimi yapmamız lazım. Çünkü kredi kartınızın kaybolması demek, nerede olduğunu bilmediğimiz anlamına gelmekte. Bu da kartınızın çoktan ya da herhangi bir başkasının eline geçmesi riskiyle karşı karşıya olduğunu gösterir.

Kredi Kartım Kayboldu Ne Yapmalıyım?Kartı kaybettikten sonra acaba bir yerden çıkar mı veya bulabilir miyim? bir etrafı arıyayım deyip vakit geçirmemek lazım. Çünkü geçirdiğiniz her vakit bu kartın başkaları tarafından kullanılabilme ihtimalini artırmakta ve riski artırmakta. Tüm bankaların kredi kartı kayıp çalıntı durumlarında size yardım edecek ayrı bir ekibi bulunmakta. Bu çağrı hattındaki görevini sizin bildiriminiz üzerine hiçbir uygulamaya gerek duymadan kartınızı iptal eder. Bu numaraları aradığımızda diyor ki kayıp çalıntı bildirimi için lütfen 0 da basın deyip sizi ayrı bir tarafa yönlendiriyor. Yani normal müşteriler gibi sıra bekleyen tarafta olmuyorsunuz sizi bir an önce başka bir ekip bekliyor. Orada işlemlerinizi hızlıca halledebiliyorsunuz. Bu durumlarda bankadaki kendisi de riski almak istemiyor. Zaten müşteri hizmetleriyle konuşurken size yeni bir kart isteyip istemediğinizi soracaklar.

Kartınızı bu durumda kullanıma kapatıyor. Zaten o kartı direk iptal ediyorlar ve yeni bir kart isteyip istemediğinizi soruyorlar. Yanıtınıza göre farklı bir kart numarası ve güvenlik kodu ile yeni bir kartı gönderir veya istemezseniz göndermez. Kayıp bildirim ile kartınızın iptalini arz eden banka görevlisi size kredi kartınızda en son ne zaman ve nerede harcama yaptınız? Gibi sorular sorabilir. Onlar bir yandan kredi kartınızın başkasının eline geçip geçmediğini sorgularken, bir yandan da sizin beyanınızı kaydedilen telefon görüşmelerine dahil etmek ister. Size telefondaki görevliye en son yapılan harcama detaylı sorarak kartınızın başkasının eline geçip geçmediğini sorgulayabilirsiniz. Yani nasıl, en son diyelim ki bir marketten, mesela a 101 den alışveriş yaptınız, mesela 50 tl’lik bir alışveriş yaptığınız görevliye bunu bildirmeniz lazım.

Ben en son işte şu şu şu a 101 den 50 tl’lik bir alışveriş yapmıştım. Onlar sistemden kartın bütün harcamaların görebildiği için sizden başkasının eline geçtiyse kart sizin bilginiz dışında bir harcama yapılıp yapılmadığını oradan kontrol edebiliyorlar. Bu önemli bir durum veya internet bankacılığı kullanıyorsanız bunu internet bankacılığından. Kendiniz de kontrol edebilirsiniz. Kredi kartınızı kaybettiğinizde size ait olmayan alışverişler söz konusu ve banka tarafından tazmin edilemeyecek bir durum yaşanıyorsa bu konuyu cumhuriyet savcılıklarına bildirmeniz ve işlem başlatmanız gerekir. Yani arkadaşlar eğer atıyorum toplu bir harcama yapılmıştır. Kartınızdan ve banka da bunu bize tazmin edemeyecek ise bu durum artık savcılık boyutuna adli boyutlara taşınıyor ve kartı alan kişi hakkında ve kişiler kimse onlar hakkında suç duyurusunda bulunmanız lazım.

Bankalar bu konuda genellikle size yardımcı oluyorlar. Bağlandığınızda direk bilgileriniz ve hızlı bir şekilde bu işi halledebiliyorsunuz. Bazı bankaların özellikle garantide gördüm Ben bunu, Garanti bankası‘nda var. Diğerlerinde çok rastlamadım kartı kullanıma kapatma seçeneği var. Yani bonusflaş a girerseniz bonusflaş uygulamasından kredi kartını kullanıma kapat diye bir tuşları var. Yani kartı kaybettiniz direk oradan kullanıma kapattığınızda o katta kimse harcama yapamıyor. Bu da güzel bir şey.

Yani bu tür durumlar hepimizin başına gelebilir. Bu durumlarda kartın böyle bir şey sunmuş olması güzel bir şey hepiniz dikkatli olun. Kartınızı kaybetmemeye özen gösterin. Ara sıra kartı koyduğumuz yeri cüzdanınızı kontrol edin. Kartyerinde mi değil mi? Bazen oluyor cebimize koyuyoruz. Cüzdan çıkartırken düşüyor, yolda giderken veya arabaya bindiğinizde otobüse bindiğinizde bir şekilde cebinizden düşebiliyor bu kartlar

O yüzden sık sık kontrol edip yerinde mi değil mi tedbirli olmak lazım. Kaybolduğu anda hızlı bir şekilde harekete geçip müşteri hizmetlerinizi anlamanız lazım. Hangi bankanın hangi numaralı müşteri hizmetlerini arayacağız? Bunu da yakında siteye koymaya çalışacağım. Oradan da yardımcı olmaya çalışırım. Hangi banka hangi telefon numarası aranıyor sizin elinizde olmuş olur, hepinize kolay gelsin.

Yorum Yaz

+ 50 = 57