Kredi kartı borcu zaman aşımına uğrar mı?

Kredi ve Kredi Kartı Borcu Ödenmezse Ne Olur?

Arkadaşlar merhabalar bugün kredi kartı ve kredi borçları zaman aşımına uğrar mı?

Bu konu hakkında biraz bilgi vermek istiyorum sizlerle. Kredi ve kredi kartı borçları bankalar tarafından 60 günlük idari takip sonucunda sizlere yapılandırma teklif edilir ve borçların ödenmesi için üzerinizde bir ufak bir baskı kurulur ve nihayetinde ödemedikden sonra 90 gün ne oluyordu direkman Yasal takip sürecine giriyorsunuz ve banka avukatları direk sizin hakkınızda yasal bir süreç başlatıyor ve siz burada kara listeye düşünüyorsunuz.

Peki bu süreç ne kadar sürüyor? Bu borçları hiç ödemezseniz ne olur?

Bunlar hakkında biraz konuşalım. Kredi ve kredi kartı borçları avukat tarafından sizin üzerinizde bir mal varlığı olmadığının, kontrolleri sonrasında bir ssk çalışanıysanız maaşınızın dörtte birlik kısmı için öncelikle haciz yoluna gidilir.

Kredi kartı borcu zaman aşımına uğrar mı?Yine ssk çalışmıyorsanız üzerinden 35 sene geçtikten sonra banka bunu batık alacaklar kısmına ayırır ve direk varlık şirketlerine satar. Varlık şirketleri de ortalama zamanaşımı süresi 20 yıldır, 20 yıl boyunca dosya her yenilendiğinde direkt sizin adınıza zamanaşımı sonlanmış olur. Bankalar da bu süreç 10 yıl iken varlık şirketlerinde totalde 20 yıllık bir süreçte bu borçlar sizlerin arkasından koşmaya devam edecek.

Yani anlatmak istediğim şu, 10 yıllık banka süresi bitse dahi oradan silinse dahi böyle bir şey söz konusu değil. Banka borcu hani birkaç sene uğraştıktan sonra varlık şirketine sattığından dolayı sizlerin peşinde aslında varlık yönetim şirketleri oluyor. Çünkü banka bu varlığını satmış oluyor. 100.000 liralık bir borcu kalkıp orada belki 1000 liraya 2000 lira, 3000 liraya varlık yönetim şirketlerine satıp geri kalan kısım için de vergisinden düştüğü için, onu batık alacak olarak gösterdiği için burada zararlı çıkan aslında banka değil siz oluyorsunuz.

Çünkü burada en kârlı olan gurup varlık yönetim şirketleri oluyor. Neden orada 100.000 liralık borcu 3000e aldığını düşünelim. Sizden yine 20 yıl sonra da daha fazla izlenmiş temerrüt faizleri için bir şekilde bu borcu tahsil etmeye çalışıyor. Siz ne yapacaksınız? Varlık yönetim şirketine borç düştükten sonra nasıl olsa yüzde 3, yüzde 4 rakamlarıyla aldığı için siz bu 100.000 liralık borcu bir an önce 10-20 bine neyse anlaşıp kapatmaya çalışmanız lazım. Yani borçlar aslında zaman aşımına uğramıyor arkadaşlar, hayırlı günler dilerim.

Kredi Borcu Ödenmezse Ne Olur?

Merhaba arkadaşlar maaşınızın dörtte biri neden kesiliyor?

Borç yüzünden kesildi mi? Kredi borcu olur, evkur borcu olur ve hatta diğer şahsa olan borçlarımızın icralık olmasından kaynaklı kesintiler olur. Bazı arkadaşlarımız bu konuda yorumlarda okuduğum kadarıyla gayet uyanık fikirler edinmeye çalışmış kendince ve bunu başka arkadaşlarında uygulamasını istemiş, şimdi ben bunları uygularsa bu arkadaşların başına neler gelir? Bunları söylemek için bu yazıyı hazırladım.

Bakın arkadaşlar örneğin Garanti bankasından icralık olduğunuz ama Garanti bankası müdahale etmeden siz bir arkadaşınıza maaş haczi yaptırdınız. Yani ona senet verdiniz senede 5 yıl, 10 yıl bitmeyecek kadar yüksek miktarda bir borç olduğunu düşünüyorum. Tamam mı banka burada direk askeri ücretle çalışan birine. Askeri ücretli çalışmasa da olur, bir kişiye neden bu kadar senet verdi diye bir araştırma için dava açar.

Sıra cetveli, bu davanın adı sıra cetveline itiraz davası yanı sıra cetveline itiraz eder arkadaşlar 142 inci icra iflas kanununda, banka burada sıra cetveline itiraz ettikten sonra o senedi karşı taraf neden aldığını ve hatta nasıl bir borç alacaklı ilişkisi olduğunu, karşı taraf resmi belgelerle, faturayla veya yaptığı bir işle ispat edemezse icra ceza mahkemesine, alacaklarını zarara uğratmak, yani 311/5 maddenin adı bu icra iflas kanunu. 311-5 alacaklısının kasten zarara uğratan kişiler 6 aydan 3 yıla kadar hapis 1000 gün adli para cezasına mahkum oluyorlar.

Yani aslında burada yaptığınız uyanıklık sizi öyle bir zarar veriyor ki hapse girme tehlikesi var. Artı 1000 günlük adli para cezası da var. O yüzden arkadaşlar borçlarımızı ödemek yerine maaşından kesilmesin diye uyanıklık yapmak yerine çok rica ediyorum, düzgün yapılandırıp veya maaşınızdan dörtte birlik kısmını kessin yavaş yavaş o boş bitsin diye çabalarınızı öneriyorum sizlere.

Bu yüzden arkadaşlar bu tip olaylara girmemenizi çok rica ediyorum. Kimseye maaşınızı haciz ettirip sakın birinci sıraya girmesini sağlamayın. Orada 3 yıl, 5 yıllık sizden evrak isterler. Ondan sonra neydi sıra cetveline itiraz davası açılır. Çok dikkat edin aman diyorum hayırlı günler.

Yorum Yaz

56 − = 46