Kredi Kartı Aidatı Dolandırıcılığına Dikkat!?

Kredi Kartı Aidatı Dolandırıcılığına Dikkat!?

Kredi kartı aidatını iade alacaklarını söylüyorlar. Ne yapmalıyım? Özellikle 2013 yılından itibaren haber bültenlerinde kredi kartı aidatlarının iadesi konusu sıkça işlendiği için tüketici hakem heyetlerine oldukça yüksek denebilecek. Hatta heyetin tüm gündemini kitleyecek oranda başvurular yapıldı. Bunu gören yurdunu yanıkları olayı kaçırır mı?

Tabi ki biran önce işe koydular. Ancak bunun için birinci koşu sizin bilgilerinize ulaşmaları biliyor musunuz? Çoğunlukla da yasal olmayan yollarla bilgilerinizi elde ediyorlar. İşte film tam da buradan sonra başlıyor. Mesela sizi arayarak kart aidatlarının iade alabileceklerini söylüyorlar. Sonra sizden kart bilgilerinizi, şifrenizi ve güvenlik bilginizi bir şekilde alıp hesabınızın içini boşaltıyorlar. Yada banka genel merkezinden arayıp kart aygıtlarınızı iade edeceğiz diyorlar.

Düşünebiliyor musunuz?

Banka genel merkezden arıyorlar ve gerçekten buna inanan vatandaşlarımız oluyor. Dahası da var. Bankanın sosyal medya hesaplarını kopyalar ve oradan sizi yönlendirip kartınızı ilişkin özel bilgileri bir şekilde alıyorlar. Ve dikkatsizliğin sayesinde tuzaklarına düştünüz. Hepsi bir yana bir de internet siteleri açıp kredi kartı aidatlarının 10 yıl geriye dönük olarak sizin için alıyoruz deyip sizden en az 150 lira alan ve tabii ödemeyi aldıktan sonra da buhar olanlar var.

Buradaki can alıcı nokta ne biliyor musunuz?

Çoğunlukla bir avukat ismi kullanılarak mağdur da iş resmi kanalla yürüyecek algısı yaratmak. Lütfen bunların hiçbirine itibar etmeyin. Her biri dolandırıcılığının başka bir yöntemi bu yolla vatandaşlardan milyonlarca evet, şaka değil milyonlarca tl çalındı. Amiyane tabirle dimyata pirince giderken evdeki bulgurdan olursunuz. Aman dikkat. Böyle bir Durumla karşılaştığınızda ne yapmanız gerektiği sorusuna gelince. Kesinlikle vekalet vermeyin, böylece sizin yerinize bankaya başvurmaları engellemiş olursunuz.

Kredi Kartı Aidatı Dolandırıcılığına Dikkat!?Ayrıca hemen suç duyurusunda bulunun bunun için başvurabileceğiniz 3 farklı yer var. Bunlar suçun işlendiği yerdeki polis merkezi cumhuriyet başsavcılığı, siber suçlarla mücadele şube müdürlüğü, dür. Burada mühim olan bahsettiğim kurumlara başvurmadan önce bankanızla iletişime geçip konuya ilişkin bir belge varsa almak. Örneğin şüpheli harcama gibi belgeyi aldıktan sonra konuyu anlatan dilekçe hazırlayarak ikisini de ıslak imzalı şekilde başvuru yaparken teslim etmelisiniz.

Eminim bazılarınız bu durumda dolandırıcıların alacağı cezanın miktarını merak ediyordur. Bu arkadaşlar hakimin takdirine göre bir yıldan 5 yıla kadar hapis ve 5000 gün adli para cezası alabilir. 3 yıldan 10 yıla kadar hapis cezası ve 5000 güne kadar da adli para cezası alabilir. Birde, eğer bu suç bununla ilgili bir örgüt tarafından işlenmişse o zaman cezalar oldukça katmerleniyor. bir de şunu unutmayın, dolandırıcılık suçunun şikayet konusunda teorik anlamda her ne kadar zamanaşımı süresi yoksa da genelde suç tarihinden itibaren azami 8 içinde suç duyurusunda bulunmanız beklenir.

Yorum Yaz

− 2 = 5