Kredi Çekerken LKS Limit kontrol sistemi Nedir?

Arkadaşlar herkese merhabalar yazılarımın içinde genelde LKS olur, LKS öyleyse işte bu böyledir diye sizlere sürekli bir şeyler anlatmaya çalışıyorum. Nedir bu LKS hiç merak ettiniz mi? Hemen açıklayalım. Lks limit kontrol sistemi, yani kredi kayıt bürosu’nun kkb gerçek zamanlı olarak kişilerin bilgilerini bankalara ileten gerçek zamanlı bir sistem.

Örneğin siz 3000 lira bir yerden kredi kartı aldınız diğer bir bankaya başvurup 2000 liralık kredi kartı da oradan aldınız ettiğimi 5000tl. Şimdi gelelim limit kontrol sisteminin burada ne işe yaradığına. Limit kontrol sistemi eğer olmasaydı, kontrolsüzce size bütün bankalar maaşınızın 2 veya 4 katını verebilecekleri nakit limitin maalesef 10-15 katına çıkma durumları olacaktı. Yani kısıtlamaya göre sistem şu şekilde işliyor, limit kontrol sistemine göre ilk defa kredi kartı alacak bir kişinin limiti, maaşın 2 katını geçemez, ilk sene, ikinci sene maaşının 4 katını geçemez.

Kredi Çekerken LKS Limit kontrol sistemi Nedir?Yani bu kuraldan dolayı limit kontrol sistemi bankalarda gerçek zamanlı olarak sürekli işler. Bir banka size kredi kartı verecekse önce lks den yani limit kontrol sisteminde diğer bankalardaki limitlerinizi kontrol eder. Kredi verecekse de böyledir. Limit kontrol sistemide bakmadan ne kredi, ne kredi kartı limiti sizlere açamaz.

Sizin bankada müdür dayınız dahi olsa limit kontrol sisteminin kesinlikle dışına çıkamaz. Bu yüzden limit kontrol sistemi çok önemli. Çünkü bu yasal düzenlemenin getirdiği yani bankacılık denetleme kurumunun getirdiği bu kriterlere kesinlikle ve kesinlikle bankaların uyuma zorunluluğu vardır.

Yani ilk yıl maaşın 2 katı, ikinci yıl ise maaşının 4 katı limitli kredi kartlarında geçemez. Kredilerde biraz daha farklı olabiliyor. Bazen bu durumlar müşterinin çalışma durumu, ödeme alışkanlıkları ve diğer unsurlar bunların her biri limit kontrol sistemi’nde ki limitin güncellemesinde büyük etkilere sahip, özellikle de gelir belgesindeki rakamı limit kontrol sistemine verirler. 2500 tl maaşı yatan birisi 4000 tl gösteremez, buna göre de burada herhangi bir kayıt dışı durum söz konusu olacağından, direkmen banka bir maaş yazısı ister maaş yazısı, kesinlikle ve kesinlikle burada resmiyet olarak sunulur. O işverenin başı maaş yazısından dolayı yanabilir. Arkadaşlar bu yüzden limit kontrol sistemi’nde ne olduğunu açıklamış olduk.

Yorum Yaz

6 + = 8