Kredi Borcu En Fazla Kaç Ay Taksitlendirilir?

Kredi Borcu En Fazla Kaç Ay Taksitlendirilir?

Ödeme sıkıntısı çektiğiniz kredinizi en fazla kaç ay taksitlendirme bilirsiniz? 2018 yılında 1.000.000 kişinin bireysel kredisi ödeyemediğini, başka bir deyişle 1.000.000 bireysel kredi ödemesinin protesto edildiğini düşünürsek, kredi çeken kişilerin ya kredilerini ödeme anlamında mali zorluk çektikleri ya da kredi taksitlerini tutarlarının ödenebilecek rakamın üstünde olması ve evdeki hesabın çarşıya uymaması nedeniyle ödeyemedikleri dolayısıyla bu durumun da ciddi bir mağduriyet yarattığını görebiliriz.

Tabi bunu bizim değil, bankaların görmesi gerekiyor ki mağduriyetler bir nebze olsun giderebilirsiniz işte şimdi size belki de çoğumuzun farkında olmadığı bir bilgiyi paylaşmak istiyorum. Diyelim ki hali hazırda devam eden bir ihtiyaç krediniz var ama ödemelerini yapmakta zorlanıyorsunuz. Çünkü kredi çekerken maaşınız veya bir kazancınız vardı.

Kredi Borcu En Fazla Kaç Ay Taksitlendirilir?Sizde kredi taksitlerini ona göre ayarladınız ama işler istediğimiz gibi gitmediği için krediyi ödemekte zorlanıyor musunuz? Bu durumda bankaya başvurduğunuz zaman banka kredinin ödenebilir hale gelmesi için ve yine yönetmelikten hareketle kredinizin borç bakiyesini yani kalan kısmını en fazla 48 ay ile sınırlı olacak şekilde yapılandırabilir.

Buradan neyi anlamak gerekiyor misal. 20.000 liralık kredinizi 24 aylık taksitlerle ödenecek şekilde çektiğinizde aylık 1.000 lira ödüyorsunuz. 14 taksidini de ödedi. Nizama kalan 10 taksit için çok zorlanıyorsunuz. Bankaya yapılandırmak için başvurdunuz. Eğer banka bunu onaylarsa ve toplam 48 aya çıkarırsa daha önceki 14 aylık taksidini düşer ve size kalan paranızı ödemenizin 34 ay vade tanır. Tabi buna mukabil ödemenize belirli oranda 1. Vadede ekler.

Yorum Yaz

61 + = 66