KOSGEB Giyim Mağazası Destekleri İnternet Satış

Arkadaşlar bana bugün sizler tarafından sıklıkla sorulan bir sorunun cevabını vereceğim, buda giyim mağazasının kosgep ten ve devletten nasıl destek alınır veya alınmaz mı bunun yanıtını verececeğim. Burada özellikle şunun cevabını vereceğim arkadaşlar, bu bana çok soruldu. Bayanlar tarafından çok zor oluyor, işte ben bir işyeri açmak istiyorum ama ürünlerimi, trend yol, facebook, instagram gibi sosyal ağlardan satacağım. Bunun için devletten destek alabilir miyim? Bu sorunun yanıtını bu yazıda bulacaksınız arkadaşlar.

Arkadaşlar şimdi konumuza geri dönmek gerekirse arkadaşlar evet, kosgep giyim mağazası açacak işte bebek, çocuk, erkek bayan iç giyim tesettür aklınıza gelecek her türlü birçok değerimize. Birçok giyim mağazasını kosgep desteklemektedir. Şimdi sağlamış olduğu desteklerden bahsedeceğim. Ondan sonra ise internetten satış konusuna değineceğim arkadaşlar. Evet, şimdi Kosgeb’in resmi sitesine girdiğimiz zaman yeni girişimcilere girişimcilik destekleri olarak 2 tane destek programı var. Şu an 2 tane destek programı ile yeni kurulacak işleri desteklemektedir.

KOSGEB Giyim Mağazası Destekleri İnternet SatışBirincisi geleneksel girişimcilik destek programı, bir diğeri ise ileri girişimcilik destek programı. Ben bunları sizlere sizlerin çok daha net bir şekilde anlayacağı şekilde anlatacağım arkadaşlar, burada geleneksel girişimcilik destek programına girdiğiniz zaman 65.000 tl ye kadar hibe olduğunu gösteriyor. Arkadaşlar giyim mağazası açacaklar, bundan yararlanabiliyor. Ayrıca ileri girişimcilik destek programından da yararlanıyorsunuz. Burada 365000 tl kadar diyor ama sizin açmış olduğunuz işyerinin nace koduna göre ki ben bunu araştırdım. Biraz sonra sizlere göstereceğim. Alabileceğiniz en fazla 100.000 tl ye kadar yapılacak olan harcamalara 75.000 tl alabiliyorsunuz.

Dış giyim eşyaları, imalatı, dokuma, örme, triko ve tığ işi falan kumaştan olanlar, gömlek tişört, bluz ve cenk ceket bunun altına girebilir. Giyim eşyalarının imalatı ileri girişimcilik destek programında teknoloji düzeyi düşük olduğu için kosgep bunu teknoloji düşük, orta yüksek almış buda 100000 lira harcama var ise hepsine yüzde 75 hibe veriyor arkadaşlar bu da düşük olduğu için 100000 liralık alışverişinize 75000 tl alırsınız.

Çelik destek programı kapsamında bile hibe alırsın, ama konuyu toparlamak gerekirse arkadaşlar hiç sizin kafanızı bulandırmadan net bir şekilde şunu söylemek istiyorum, eğer perakende satışı yapacaksanız alabileceğiniz maksimum 2 senelik programda 60000 tl hibe. Eğer bayan kadın girişimcilerimiz açılış için 10.000 tl, geri kalanların ise ödemiş olduğunuz çalışanlarınızın prim ödemesine göre toplamda 2 senelik programda 60.000 tl ye kadar hibe alırsınız. Eğer perakende üzerine bir satış yapmayacak ve yada yapıyorsanız da imalatı siz yapıyorsanız 60.000 tl hibeyi alıyorsunuz. Ayrıca sektörünüz ile girişimcilikte ama düşük teknoloji düzeyine sahip olduğu için 100.000 liralık makine alışverişlerinizde 75.000 tl hibe alabiliyorsunuz. Bu tamamen yapmış olduğunuz işe göre belirlenir.

Ama dediğim gibi hiç kafanızı bulandırmaya gerek yok. Dükkanı açtınız internetten satış yapacaksınız. Yani perakende ticaret yapacaksanız alabileceğiniz maksimum 60000 tl üretim yapacaksınız. Nace kodları ile girişimcilik içinde yer alıyor. Alabileceğiniz 60000 tl artı 100 milyarlık makine alışverişlerinizde 75000 tl hibe umarım bu konuyu net bir şekilde açıklamıştır. Şimdi geçelim diğer konu da bunların nasıl alabiliriz, ne yapmamız gerekiyor ve internetten satış yapacaklar nasıl iş yeri açmaları gerekiyor ki devletten destek alsınlar. Şimdi dediğim gibi nace kodu ile girişimcilikte yer alanlar. 2 tane eğitim alması gerekiyor, ama perakende satış yapacaklar ise sadece geleneksel girişimcilik destek programı internet üzerinden almaları yeterlidir.

Kosgebkredi.net sitesine girdiğiniz zaman benim kendi sistemi burada ileri girişimcilik ve geleneksel girişimcilik eğitimleri nasıl alınır?

Satış yapacaksanız geleneksel girişimcilik eğitimi almanız ve daha sonra işletmenizi kosgeb’e kayıt edip. Ondan sonra geleneksel gelişim destek programına başvuru yapıp, beyanname doldurup, evrakları size en yakın kosgeb birimine teslim etmeniz yeterlidir. İleri girişimciliklerde de aynı şekilde 2 tane eğitimini alıyorlar. Birincisi genellikle girişimcilik eğitimi ondan sonra ileri girişimcilik eğitimi aldıktan sonra yine aynı şekilde başvurularını yapabilirler. Bu eğitimlere işletmenizi kurmadan önce almanız lazım. İşletmenizi kurmadan önce muhakkak bu 2 eğitimi nace koduna göre alıyorsunuz.

Daha sonra işletmenizi kurup bahsetmiş olduğum şekilde desteklerden başvurabilirsiniz. Şimdi geldik. Asıl en çok merak edilen konunun cevabına bu da internetten satış yapacaklar. Nace kodları perakendenin içinde veya ileride fark etmez. Satış yapacak olan kişiler işyerlerini nasıl kuracaklar ki? Devletten destek alacaklarsa da alabiliyorlar mı? Evet, sorunun cevabı net bir şekilde alabilirsiniz arkadaşlar, ama burada yapılan en büyük hata şu , destek başvurusu kabul ederken sizden belediyenin vermiş olduğu vergi levhasının, yani işyeri açma belgesini, daha doğrusu oradaki tarihi istiyorlar. Yani sizin bir iş yerinizin olması gerekiyor.

Şöyle diyelim siz zaten trend yol dan da satış yapsanız vergi kaydınızın olmanız lazım.

Yorum Yaz

57 − 47 =