Kesilen Kredi Dosya Masrafının İadesi İçin Ne Yapmalıyım

Kesilen kredi dosya masrafının iadesi için ne yapmalıyım? Bildiğiniz gibi bankalar kredi dosya masrafı adı altında kredilerden belirli bir oranda kesinti yapar. Önceden bunun tek dayanak kredi sözleşmenizi önceden dediğim yani en azından 3/10/2014 yılına kadar bu tarihte yapılan değişiklikle artık bankalar verdikleri kredinin karşılığında her 1000 lira için 5 lira masraf alıyorlar. Yeni adı da kredi tahsis ücreti anlayacağınız artık bankanın bu ücreti almasının önünde bir engel yok ancak bir noktaya dikkat.

Yapılan bu değişiklik 3/10/2014 tarihinden sonraki krediler için geçerli. Yani daha önce alınmış kredi dosya masraflarının iadesi için hakkınız hala devam ediyor. Burada tarihe dikkat etmeniz lazım. Mesela bugün 5/3/2019 olduğunu düşünelim. 10 yıl geriye gittiğimizde 5/3/2009 oluyor işte. 5/3/2009 tarihinden 2/10/2014 tarihine kadar çektiğiniz krediler için.

Kesilen Kredi Dosya Masrafının İadesi İçin Ne YapmalıyımDosya masrafı iadesi talep edebilirsiniz. Madem iade hakkınız var, o halde nasıl yapacağımıza bakalım. Öncelikle bankanın genel merkezine dilekçe ile başvuruda bulunup iade talep edin. Bunun için kredi numaranız ile çekilen tarih bilseniz iyi olur. Çünkü bunları dilekçede belirtip iadeli taahhütlü olarak ptt den göndereceksiniz. Peki ne olacak? Tabiki banka genel merkezi’nde büyük ihtimalle işinizi çözecektir. Şimdi sırada ne var? Kredi çektiğiniz şubeye başvurup kesilen masrafı da gösteren bir dekont almak. Çünkü hakem heyetine başvurmak için kesinti gösteren bir belgeye ihtiyacınız var.

Ama bankanın sırf sizi bezdirmek için belge başına 70 80 lira talep ettiğini göreceksiniz olsun o ücretin dekontunu alın ve şikayetinizi bildirirken ekleyin. Zira onun da iadesi mümkün. Ve günün sonunda belgeyi aldınız. Artık vakit sizi bağrına basmak için hasretle yollarını gözleyen tüketici hakem heyetine başvurma vakti.

Nasıl başvuracağınız? A gelince tüketici hakem heyeti başlıklı videolarımızı izlemeniz halinde heyetle ilgili kafanıza takılan tüm sorulara yanıt bulabilirsiniz. Yalnızca bir konuda sizi aydınlatmak istiyorum. Yaşadığınız yerde tüketici mahkemesi yoksa davanıza asliye hukuk mahkemesi bakacaktır.

Yorum Yaz

28 − = 23