Kentsel Dönüşümde Tapu Harcı İadesi Nasıl Alınır?

Kentsel dönüşümde tapu harçlarının iadesi mümkün mü?

Mümkün, çünkü ilgili kanuna göre afet riski altındaki alanların dönüştürülmesi nden harç ve döner. Sermaye ücreti alınmaz. Bundan ne anlıyoruz? Kentsel dönüşüm nedeniyle yapılan binalardan 27/7/2014 tarihinden sonra aldığınız evler için ödediğiniz tapu devir harçları ve döner sermaye için kesilen bedelleri iade alabilirsiniz. Aynı durum müteahhitlerden daire satın alanlar için de geçerlidir. Onlar da ödedikleri bedeller iade alabilirler. Bu oran öyle az da değil, alıcı açısından satış bedelinin yüzde ikisi satıcı açısından da yine yüzde 2 si şeklindedir.

Peki iade için ne yapmanız gerekir? Bunun bir kaç yolu var? Evvela satış işlemini takip eden 30 gün içinde ilgili vergi dairesine dilekçe ile başvurup ödeme dekontu tapu fotokopisi, riskli yapı muafiyet yazısı, riskli yapı belgesi ve sözleşme. Yani arsa payı karşılığı veya diğer modellerde yapılmışsa o sözleşme bunları ekleyerek düzeltme talep edebilirsiniz.

Kentsel Dönüşümde Tapu Harcı İadesi Nasıl Alınır?

Eğer bu süreyi geçirdiyseniz başvurumuzu gelir idaresi başkanlığına şikayet yoluyla iletebilirsiniz. Peki her 2 başvuru durumunda da red cevabı verirse ne yapmalısınız? Mutlak suretle red kararının size tebliğinden itibaren 30 günlük süre içerisinde vergi mahkemesine dava açmalısınız. Davanızı açarken. Dava dilekçenize bazı belgeler eklemeniz gerektiğini unutmayın.

Bunlar vergi tahsil alındısı topu senedi fotokopisi, riskli yapı belgesi, riskli yapı muafiyet belgesi, sözleşme örneği, işte arsa payı karşılığı veya hangi sözleşme model ise o sözleşme. Videoyu izlerken süreyi kaçırıp kaçırma adınızı merak ettiğinizi biliyorum. Harç iadesi için satışın gerçekleştiği tarihten itibaren 5 yıl içerisinde bu davayı açabilirsiniz. Yani illa 30 günlük sürelere takılmasına gerek yok. Ilk başvurular daha hızlı çözüm yollarıdır. O kadar bir de. Son olarak bu dava sadece ilk satıştan zarar görenler içindir. Bunu unutmayınız.

Yorum Yaz

30 − 28 =