Katılım Bankaları Kredi Tahsis Ücretleri

Merhaba bugün sizden gelen soruları yanıtlamaya çalışacağız. Gelen soruların çoğu katılım bankalarının kredi ürünleri ile ilgili. Türkiye bankalar birliğinin bankacılık ürün ve hizmetleri diye bir web adresi var. Buraya adresi bırakıyorum. Herkes buradan bankaların kredi masraflarıyla ilgili bütün bilgileri edinebilir, tüm bankaların masraf bilgileri burada mevcuttur.

Şimdi takipçimin sorusuna akabinde baktım. Banka ile ilgili kredi tahsis ücreti yüzde 0.5 dedi. Bankanın konut kredisi olduğu için ekspertiz ücretine baktım en fazla 300-500 küsür, 150.000 lira kredide bu 2 rakamı harmanladığımızda ortaya çıkan rakam 5.000 küsür. Net rakamı söyleyemiyorum. 5000 lira küsür şahsın söylediği rakam ise 10.000 lira. Burada şimdi yapılandırma ücreti olabilir. Şunu rica edebiliriz, banka 10.000 liralık masrafı kalem kalem bize söyleyebilir veya bankadan itiraz edebilir veya bu siteye girip görüp neden böyle diye bankaya sorarsa çok net bir cevap alacağını düşünüyoruz.

Ama biz takipçimize Türkiye bankalar birliğinin ifadesini söylemiş olduk. Türkiye’de faaliyet gösteren 6 tane katılım bankası var.

Biri Albaraka Türk, Kuveyt Türk, Türkiye Finans, Vakıf Katılım, Ziraat Katılım ve Emlak Katılım bankasıdır. Bu bankaların işleyiş prensibi ticarete dayalıdır. Yani faize dayalı bir finans sistemi yoktur. Katılım bankalarından ve katılım bankalarında faiz vade farkı dediğimiz olay, kar payı olarak adlandırılır.

Katılım Bankaları Kredi Tahsis ÜcretleriKatılım Bankaları Bana Konut Kredisi Verir mi?

Kâr payı faiz oranı yani kar payı oranı olur, kredilerde veya mevduat hesaplarında, vadeli mevduat hesaplarında, tabiki kredi kartını yıllardır ekstra günden önce ödemek fayda sağlar. Kredi puanını, risk puanını artırır ama burada kredi kartını gününden önce ödüyormu? Yusuf bey asgari ödeme tutarını ödüyor. Dönem borcunu ödüyor. Bu fayda asgari tutarı ödüyorsa birdir ama dönem borcu ödüyorsa 2, yani 2 çarpı fayda sağlar. Dönem borcunu ödemeye hassasiyet gösterin, daha büyük faydasını görürsünüz.

Tabiki mümkünse bir yıl boyunca kredi ve kredi kartı başvurusu yapmayın. Çünkü daha önce peş peşe ret almışsanız bankalar sadece kredi puanına bakmaz, her bankanın kendi istihbarat bölümü de var. Oradan da bir olumsuz sicili oluşmuşsa bunu da temizlemesi gerekiyor. Bunun içinde dediğim gibi bir yıl boyunca ödemelerini düzenli yapacak, kredi ve kredi kartı başvurusu yapmayacak, sonrasında kredi kullanabileceğini düşünüyoruz. Elimizden geldiği kadar yine sorularınızı yanıtlamaya çalıştık. Yeni sorularınızı bekliyoruz. Hepsine verecek bir cevabımız var.

Yorum Yaz

1 + 3 =