Kat Karşılığı İnşaat Sözleşmesi Nedir?

Merhaba ben avukat Celal Gürbüz, bugün sizlere kat karşılığı inşaat sözleşmeleri hakkında çok önemli bilgiler vereceğim. Kat karşılığı inşaat sözleşmesi yüklenicinin finansı kendisi tarafından sağlayarak arsa maliklerinin arsası üzerine bina yapım işini üstlendiği, arsa maliklerinin ise bir kısım bağımsız bölümün mülkiyetini müteahhide geçirmeyi vaadettiği sözleşmelerdir. Yani her 2 tarafa borç yükleyen karma sözleşmelerdir.

Kat karşılığı inşaat sözleşmelerinin geçerliliği resmi şekil şartına bağlıdır. Yani bu sözleşmeler düzenlenirken muhakkak noterde düzenlenmesi gerekmektedir. Kat karşılığı inşaat sözleşmelerinin tek taraflı olarak noter aracılığıyla fesih mümkünmüdür. Kesinlikle mümkün değildir. Uygulamada sık sık karşılaştığımız arsa sahiplerinin yükleniciye ihtarname göndererek sözleşmenin feshini istendiğini görmekteyiz.

Sözleşmenin feshi bu şekilde mümkün değildir fesih nasıl olmalıdır?

Sözleşme kurulurken geçerli resmi şekle tabi olduğundan dolayı fesinin de aynı şekilde resmi şekilde yapılması gerekmektedir. Yani tarafların sözleşmeyi feshetmesi ya mahkeme kararı ya da noter de bir araya gelmesiyle mümkündür. Kat karşılığı inşaat sözleşmeleri tarafların mağduriyetini önlemek için tapuya şerh ettirebilir.

Kat karşılığı inşaat sözleşmesi yaparken yüklenici firma iyi araştırılmalı yüklenici firmanın referansları ve ekonomik gücü göz önünde bulundurulmalı ve ileride çıkabilecek uyuşmazlıkları önleyebilmek adına bu aşamada uzman bir avukattan hukuki destek alınmalıdır.
Kat Karşılığı İnşaat Sözleşmesi Nedir?
Ülkemizde giderek çoğalan konut ihtiyacında ve kentsel dönüşüm yasasının hızlı olarak uygulanmasında bu tip sözleşmeler yoğun olarak düzenlenmektedir. Bu sözleşmelere bağlı olarak hukuki ihtilaflarda artmaktadır.

Bu ihtilaflardan dolayı büyük mağduriyetler yaşamamak adına uzman avukatlardan destek almanızı tavsiye eder sağlıklı günler dilerim.

Yorum Yaz

48 + = 53