Karekodlu Çek Kayıt Sisteminin Önemi ve Özellikleri?

Karekodlu Çek Kayıt Sisteminin Önemi ve Özellikleri?

Merhaba bugün size güzel bir yenilik ten bahsedeceğim. Bildiğin üzere çek ülkemizde dünyadaki yaygın kullanımından farklı olarak vadeli bir kredilendirme aracı olarak kullanılıyor. Böylece ülkemizin ticari hayatında yüksek katma değer yaratıyor ve kobi’lerimizin kısa vadeli finansman ihtiyacının karşılanmasına destek oluyor. bir çek keşideci tarafından imzalanmasından itibaren ise ortalama 5 kez el değiştiriyor. Bu da demek oluyor ki kobi’lerimiz çek ve ticaret yaparak sermayelerini paylaşıyor.

Ve birbirlerini finanse ediyor. Ticaret yapan taraflar arasında dolaşan çekler bankaya ibraz edildiğinde karşılığı varsa hiçbir sorun çıkmıyor ya karşılıksız çıkarsa düşük sermaye ile büyük ticari işler yapan kobi’lerimiz alacaklarını zamanında tahsil edemezlerse borçlarını da zamanında ödeyemeyecek duruma geliyor. Çözüm karekodlu çek olarak hayatımıza girmişti. Çeke olan güveni ve itibarı artırmaya yönelik önlemlerden biri olan karekodlu çek ile alacaktı.

Keşidecinin tüm geçmiş ödeme performansını anlık üretilen bir raporla görmeye ve kendi kararını kendisi vermeye başladı. Bu sistem ile karşılıksız çek oranlarının düştüğünü ve ticarette güven geldiğini açıkça görüyoruz. Gelin karekodlu çekin bir yenisine daha her şey daha güvenli bir ticari hayat için haydi bir örnekle açıklamaya başlayalım 14/11/2018 tarihinde. A şirketi b tedarikçisinden biri alıyor ve ödemesinin 6 ay sonra, yani 14/5/2019 tarihinde yapılması konusunda anlaşıyorlar.

Karekodlu Çek Kayıt Sisteminin Önemi ve Özellikleri?A şirketi 10000 tl’lik bir çeki keşide edip bey satıcısına veriyor, malında teslim alıyor. Satıcının elindeki çekin üzerindeki keşide tarihi aslında ödemenin yapılacağı tarih bey firması bu hale gelene kadar çeki elinde tutabileceği gibi ciro ederek kendi satın alımlarında da kullanabilir. Her 2 durumda da çekin ödenmesi için çeki elinde bulunduran şirket ya da kişi vade tarihi yani 14/5/2019 gelene kadar bekleyecek. Bu arada çekin üzerinde 14/11/2018 de düzenlendiğini gösteren herhangi bir tarih bulunmadığını aklımızda tutalım. Diyelim ki 6 ay geçti geldik, 14/5/2019 a çek bankaya ibraz edildiğinde bankanın ilk bakacağı unsur çeki imzalayan kişinin bu çekip a şirket adına imzalamaya yetkili olup olmadığını kontrol etmek.

Ya imza yetkisi verilen kişi artık o şirkette çalışmıyorsa yıllık için imza yetkisi artık yoksa evet bankacının elinde bu çekin 6 ay önce düzenlendiğine dair herhangi bir bilgi olmadığı için keşide tarihindeki imza yetkilisi ne bakıyor çeki elinde bulunduran kişi 6 ay önce bu çek düzenlendiğinde bu kişinin bu imzayı atma yetkisi olduğunu nasıl kanıtlayabilir? Üstelik ağ şirketi geçen 6 ayda iyi ya da kötü niyetle çek vadesi dolana kadar. Imza yetkilerinde değişiklik yapmış olabilir, çünkü ödemekten kaçınabilir de böyle durumlarda başlıyor. Koşturmaca var uzun süren dava süreçleri işte tam da bu yüzden yasal bir düzenleme yapılarak rehber koruma altına alındı.

Alacaklının maruz kaldığı bu riski en aza indirmeye ve keşidecinin kötü niyetli girişimlerinden korumaya yönelik bu yeniliğin dünyada başka örneği de yok. Alacaklı çeki aldığı anda karekodlu çek kayıt sistemine çeki kaydederse. Kaybettiği tarihten sonra keşidecinin imza yetkilisi değişikliklerinden etkilenmeyecek. Keşideci de artık bu imzayı atan kişiye etkili değildir, itirazında bulunamayacak. Nasıl mı ağ şirketi bugün mal alımı için kestiği çekip bey satıcısına verip malı teslim aldıktan sonra ben şirketin ödemeyi alabilmesi için yine vade dolana kadar. Örneğin 6 ay beklemesi gerekiyor.

Kendisinin ve diğer satıcıların olası imza yetkilisi değişikliklerinden etkilenmemesi için. Tek yapması gereken çeki teslim aldıktan sonra findeks karekodlu çek kayıt sistemine kaydetmek, böylece sanki çekin üzerinde olmayan bu düzenleme tarihini sistem üzerine kaybetmiş gibi olacak. Bu tarihten sonra keşideci imza yetkilisi de değişikliğe gitse bile çekin vadesi dolduğunda ödeme sorumluluğu devam edecek. Her şey daha güvenli. bir ticaret hayatı içinde kullanımı ise çok kolay. Nasıl mı akıllı telefonunuzda findeks uygulamasını indiriyoruz. Ya da bilgisayarınızdanfindeks.com adresine giriş yapıyoruz.

Neysek her zamanki gibi işimizi yapıyoruz diye değilse kimlik doğrulama bilgileri isteniyor. En iyisi bir kez üye olup kaybettiğim çekleri istediğim zaman ulaşmak ve sonraki işlemler için zaman kazanmak. Ardından telefonumuzda karekodlu çek kayıt bölümüne tıklıyoruz ve çekin üzerindeki karekod oturuyoruz. Ya da bilgisayarınızdan çek numarasını giriyoruz.

Çek üzerinde sisteme kayıtlı olan bilgileri kontrol ediyoruz. Daha sonra çek türüne göre bizden istenilen ek bilgileri girip ona ekranından onaylayıp çekin sisteme kaydını gerçekleştiriyoruz işte bu kadar iş hayatının pek çok hali var. Tabi olur da çek almaktan vazgeçersek ya da tutar vade tarihi gibi önemli bilgileri hatalı bir giriş yaptıysak 24 saat içinde çek kayıt işleminin iptaline gerçekleştirebiliyoruz. Yalnızca kendi kaybettiğimiz çekti. Her şey daha güvenli. bir ticari hayatın için haydi şimdi diğer yazılarımız da detaylı olarak nasıl kullanacağımıza bakalım.

Yorum Yaz

4 + 2 =