Kamu Bankalarından 1 Yıl Ödemesiz 15 Yıl Vadeli Konut Kredisi Nasıl Alınır?

15 Yıl Vadeli Konut Kredisi Nasıl Alınır?

Bugün kamu bankalarının yeni açıkladığı 4 destek paketini anlatacağız. Ziraat Bankası, Halk Bank ve Vakıfbank tarihin en düşük faizleri ile konuttan otomobile beyaz eşyadan tatile varana kadar vatandaşın en rahatlatacak 4 yeni kredi destek paketini devreye aldı.

Bunlardan birincisi konut kredisi, ikincisi tatil kredisi, taşıt kredisi ve ihtiyaç kredisi olmak üzere 4 üründen oluşuyor. Konut kredisi başvuruları başladı taşıt ve ihtiyaç kredisi başvuruları ise yarın başlayacak. Bu yüzden konut ve tatil paketini bugün anlatacağız ilk konumuz konut paketi, hemen konuta başlayalım.

15 Yıl Vadeli Konut Kredisi Faiz Oranları

Sıfır veya ikinci el konut alımlarında bu üründen yani krediden faydalanabiliyoruz. 12 Aya kadar geri ödemesiz dönem var. 15 yıla kadar da vade imkanı sunuluyor. Krediden daha fazla kişinin yararlanabilmesi için krediye üst limit getirildi. Buna göre Istanbul, Ankara ve Izmir’de 750.000 liraya kadar, diğer illerde ise 500.000 liraya kadar kredi kullandırıla biliyor. Konut alımında yüzde 10 peşinat yetiyor. Konut değerinin yüzde 90 a kadar kredi çekilebilir.

Faiz ise yüzde 0.64. Hemen şu bilgiyi de verelim, bu tarihin en düşük konut kredisi faiz oranı, bundan önceki en düşük konut kredisi faizi yüzde 0.69 ile haziran 2013 ta görülmüştü. Peki ödeme planı nasıl oluyor? Örnekle 100.000 liralık bir kredi çektiniz. Bunu 180 ay vade böldünüz, ilk 12 ay ödeme yapmıyorsunuz. Taksitiniz ortalama 1000 lira geri ödemesiz ise yaklaşık 170.000 lira oluyor.

Bide şu bilgiyi vereyim, bu hesaba ekspertiz, kredi tahsis ücreti ve diğer masraflar eklenmemiş, tahsis ücreti kredi tutarı üzerinden binde 5 olarak hesaplanıyor. Bununda bilgisini vermiş olalım. Peki ikinci el konut için kredi kullanabiliyor muyuz? İkinci el konutlarda da faizler değişiyor. 10-12 ay ödemesiz dönemli 15 yıl vadeli sunulacak bu kredide faiz yüzde 0.74 olarak uygulanıyor. Mevcut durumda bankalarda uygulanan konut kredisi faizleri yüzde 0.90 üzerinde konut kredilerinde başvurular başladı.

Kamu bankalarının şubelerinden başvuru yapılabiliyor. Yine az önce paylaştığımız tablonun ikinci el konut için olanıda cazip.

Diğer bir kredi ürünü ise tatil paketi, tatil kredi paketi. Bu yaz tatile gidecek olanların elini epey bir rahatlatacak. Uygulama ayrıca turizm sektörüne de can suyu olacak. Buna göre, tatil yapmak isteyen emekli ve çalışanlar, maaş aldığı kamu bankalarından 6 ay, ödemesiz, 36 ay vadeye kadar yüzde 0.67 faizle kredi kullanabilecek. Üst limiti 10.000 liraya kadar olan krediden anlaşmalı acentelere tatil için başvuranlar yararlanacak.

Söz konusu kredilerin bir ve ikinci taksitlerini firma veya banka karşılayacak. Böylece müşteri taksit ödemeye 3. aydan itibaren başlayacak. Ayrıca birinci taksit seyahat acentesi, ikinci taksit banka tarafından ödeneceği için müşterinin ödeyeceği taksit sayısı 28e düşmüş olacak uygulamaya dahil olacak firmalar bankaların web sitesinde yayınlanacak.

Banka destek paketi açıkladıktan sonra kamu bankaları şöyle bir açıklama yaptı dedi ki ben kredi vereceğim tatil yapması için ama ya orada anlaşmalı firma zam yaparsa ben kredinin maliyetini düşüyorum ama vatandaşın yararlanacağı hizmete zam gelirse kredinin maliyetini düşmüş olmasının bir anlamı kalıyor mu kalmıyor? Banka da diyor ki benim müşterime sunacağı hizmete zam yaparsan bende diyor seninle çalışmam bu kadar basit yani.

Hizmetleri’ne bu sürede zam yapmış olan tatil acenteleri, kamu bankalarının bu hizmetlerinden faydalanamayacak. Aynı şekilde diğer mobilya olsun beyaz eşya satan perakendecide bankalarla bu alanda anlaşma yapacak. Peki tatilde ödeme planı nasıl oluyor?

Hemen ona bakalım. Örneğin 10.000 lira kredi çektiniz, 36 ay vadesi var ilk 6 ay geri ödemesiz 30 ay ödeme yapacaksınız. Aylık 421 lira toplamda geri ödeyeceğiniz rakam ise 11.789 lira. Buradaki faiz tutarı 1789 lira oluyor. Banka ve acente ödeme yapıldıktan sonra müşterinin ödeyeceği taksit sayısı 28 oluyor. Seyahat acenteleri ile yapılacak anlaşmalarla, tatil paketlerinde kredi kartıyla ödemede avantajlar sağlanıyor. Buna göre kartla 3 ay ödemesiz devamında 15 ay taksitli ödeme ile toplam 18 ay peşin fiyatına faizsiz tatil paketi alınabiliyor.

Üye işyerleri kampanya anlaşması yapılan firmalar bankaların web sitesinden duyurulacak. Başvuru tarihi ve detaylar hafta içinde açıklanacak konut ve tatil kredisi ile ilgili detayları anlattık. Bizden ayrılmayın, kazanın.

Yorum Yaz

17 + = 27