İnternetten Güvenli Alışverişin 10 Güncel Altın Kuralı

Şimdi internet alışverişlerinde güvenle alışveriş nasıl yapılır, nasıl kendimizi koruruz, onları inceleyeceğiz?

Şimdi öncelikle şahsi olmayan veya şirket, işyeri ve benzeri toplu kullanılan bilgisayarlarda virüs koruması olmayan bilgisayarlarda internetten alışveriş yapmayın. Çünkü bilgileriniz kopyalanabilir. Başkaları tarafından kolaylıkla kullanılabilir. Bu tür insanlardan uzak durmak lazım. İkinci seçeneğimiz. Alışveriş yaptığınız sitenin ssl sertifikası olmasına dikkat edin. Bu genelde sitelerin adres başı https olmalı ayrıca sağ alt köşesinde veya en altta veya sol alt köşesinde yazar ssl sertifikası mevcuttur diye orada küçük harflerle yani küçük puntolarla yazılmıştır. Buna dikkat etmeliyiz.

Üçüncü maddemiz de şöyle internet alışverişlerinde fiziki kartınızı kullamayın, bu kart üzerindeki bilgilerimizi mümkün mertebe internet sitesindeki hiçbir yere girmeyin. Sanal kart oluşturup sanal kartınızla rahatlıkla alışverişlerinizi yapmanız gerekir. Sanal kartınızı nasıl oluşturacağınızı bazı daha önceki yazılarımız da bahsetmiştim. Sanal kartımız her bankanın bize sunduğu ücretsiz bir kart, limitinizi kendiniz seçiyorsunuz ve alışveriş sonrasında da o limitten harcamanın sonrasında kartınızın limitini sıfırlıyorsunuz böyle bir kart.

Beşinci maddeye geldiğimizde ise kartınızın yani sanal kartınızın limitlerini alışverişten sonra kısıtlamanız lazım. Yani sanal kartınızla alışverişi yaptık, sanal kartta limit bırakmamamız lazım. 0 veya bir tl veya en düşük meblağ ya düşürmek lazım ki orada kalan miktarla da olur. Yani sanal kartın bilgilerini kopyalamış olanlar alışveriş yapmasınlar, sanal kartınızın limitini minimum veya 0 yapın arkadaşlar.

İnternetten Güvenli Alışverişin 10 Güncel Altın KuralıAltıncı maddemiz hiç bir dijital platformun kat kat bilgilerinizi kaydetmesine izin vermeyin. Şimdi bir sonraki alışveriş için kolay ödeme diye bir seçenek sunuyor. Bazı uygulamalar ve bazı alışveriş siteleri, yani kart bilgilerinizi kopyalıyor. Sistem hafızada tutuyor ve yarın bir gün başka bir alışverişlerinizde kolaylıkla ödeyin diye hemen otomatik bilgilerinizi getiriyor. Buna izin vermeyin. Bilgilerinizi hiçbir uygulamanın hiçbir sitenin kaydetmesine izin vermeyin arkadaşlar. Çünkü bu güvenlik zafiyeti, bir diğer dikkat edeceğimiz husus şu, alışveriş yapacağınız sitenin ismini dikkatli inceleyin. Çünkü bazı korsan siteler orijinal site adının bir harfini değiştirerek veya bir rakamını değiştirerek sanki o siteymiş gibi taklit siteler açıyorlar ve siz oraya kart bilgilerinizi girip alışveriş yaptığınızda kart bilgileriniz otomatikman kopyalayıp size fake ürün gönderiyorlar, birşey gönderiyorlar. Kart bilgileriniz ile de kötü kullanım kötü amaçlı kullanım yapabiliyorlar. Buna dikkat edin. Sitenin ismi özellikle sizin alışveriş yaptığınız veya alışveriş yapmayı amaçladığımız sitenin ismi mi değil mi?

Iyice kontrol edin arkadaşlar. Internet alışverişlerini yaparken dikkat etmeniz gereken bir diğer husus şu arkadaşlar, alışveriş yaparken 3D güvenlik sistemini ödemek istiyorum diye bir seçenek bulunur. Küçük bitik yani sizin orada satış sözleşmesini imzaladığımız kutucukların orada olur. Genellikle onların altında veya kredi kartı bilgilerini girdiğimiz yerin hemen altında o bölgede oluyor, mutlaka 3d güvenlik sistemine ödemek istiyorum seçeneğini tıklayın ve size gönderilen sms ile gönderilen şifreyi oraya girerek ve bankanın sizlerle sms ile irtibata geçmesini sağlayın. 3d siz alışveriş yapmamaya dikkat edin, çünkü bu güvenlik sistemi ekstra bir güvenlik sağlar.

Internet alışverişlerinde dikkat edeceğimiz diğer bir husus da şu arkadaşlar, internette bilinmedik sitelerden alışveriş yapmamaya özen gösterin. Yani bilinen sitelerden alışveriş yapın. Mesela elektronik bir cihaz alacaksanız teknosa ve medya market var, bilinen ve markası olan sitelerden alışveriş yapın. Bu ürün ucuz 200 tl, ucuz 400 tl, ucuz 500 tl ucuz diye. Bilinmedik sitelerden alışveriş yapmayın. Bunlar büyük mağduriyetler çıkartabiliyor. Her zaman marka olan arkası olan firmaları tercih edin. Yarın bir gün sıkıntı yaşamazsınız. Yani atalarımızın dediği gibi ucuz etin suyu kara olur ucuz diye marka bilindik bir siteyi bırakıp başka bir siteden alışveriş yapmayın.

Ve 10 uncu maddemize geldik ödeme seçeneği olarak havale eft mümkünse kullanmayın bütün alışverişlerde az önce bahsettiğim sanal kartı kullanmaya çalışın. Havale eft sizin hesabınızdan direk olarak oluyor. Çünkü yarın bir gün ürününüzü site göndermezse veya herhangi bir sıkıntı çıktığında eft ve havaleyi geri almak yani hukuksal süreci biraz daha zor oluyor.

Sanal kartta bir nebze daha kolay oluyor. Kredi kartlarında bu işler havale ve eft ile mümkün mertebe alışveriş yapmamanızı tavsiye ederim.

Bitirmeden önce son olarak instagram ve benzeri sosyal medya sitelerinden satış yapan bazı yerler oluyor. Güzel ürünleri satabiliyor insanların hani almak için cezp edebilir ama bunlardan alınan ürünlerde mağduriyet yaşayan çok oluyor. Mümkün mertebe bunlardan alışveriş yapmamak lazım diye düşünüyorum. Çünkü çok bilinmiyoruz kim olduğunu yani kim satıyor, kimden alıyorsunuz?

Az önceki maddeleri de belirttiğim gibi bilinen siteden bilinen bir satıcıdan almak her zaman daha iyidir. Bilinmeyen satıcıları bilinmeyen sitelere ve bilinmeyen yerlere alışveriş için çok bulaşmamak gerekir. Tavsiyelerim bunlar içeriği beğendiyseniz yorum bırakın tşk.

Yorum Yaz

+ 87 = 97