İnternet Alışverişinde Ürün Gelmediyse Ne Yapmalısınız?

İnternet Alışverişinde Ürün Gelmediyse Ne Yapmalısınız?

İnternet alışverişinde paranız çekilmesine rağmen ürün gelmedi ise ne yapmalı? Gün geçmiyor ki İnternetten yapılan alışverişler ile ilgili bir dolandırıcılık haberine denk gelmeyelim. Biz internet yoluyla alışveriş yapmaya alıştıkça bu mecra dolandırıcıların daha da cirit attığı bir alana dönüşüyor. Kimi satılan ürünle alakası olmayan bir ürün gönderiyor, kimi cep telefonu yerine salatalık, kimi ise karttan parayı çekip hiçbir şey göndermiyor. Tüm bu söylediklerimden birisi mutlaka ya sizin ya da bir yakınınızın arkadaşımızın başına gelmiştir.

Diğer durumlar hadi neyse, sonuçta elinde iade edip zararını talep edebileceğim bir kargo oluyor. Ancak bu durumda hem paranız gidiyor hem de elinizde iade edebileceğiniz herhangi bir ürün olmuyor. Peki bu durumda ne yapmanız icap ediyor? Malumunuz karşı tarafın mesafeli sözleşme şartları gereği maksimum 30 gün içinde sattığı ürünü alıcıya ulaştırması gerekiyor. Buradan ne anlıyoruz?

İnternet Alışverişinde Ürün Gelmediyse Ne Yapmalısınız?Savcılığa suç duyurusunda bulunmak için mutlak suretle 30 günü beklemek durumunda olduğumuzu tabi muhtemelen siz birkaç gün içinde dayanamayıp satıcı tıpkı telaşe memuru edasıyla sürekli arayıp bir türlü ulaşamayınca dolandırıldığınıza dair güçlü hisler duyacaksınız. Ancak yine de bu süreyi beklemenizi öneririz. Zira siz beklemezsiniz bile savcılık bekleyecektir. Bulunduğunu suç duyurusunun sonucunda savcılık karşı tarafa ulaşıp ilk önce uzlaştırma prosedürü uygular. Eğer satıcı sizin zararınızı kabul ederse zaten problem yok ama etmezse bu durumda mahkeme sonucunda dolandırıcı bu suçundan dolayı hem hapis hem de para cezası alacaktır. Sonuç olarak ne diyoruz? Uygun fiyatlı mallardan adres ve şirket bilgileri net olmayan satıcılardan uzak dur.

Yorum Yaz

5 + 4 =