İninal Kart Nedir, Nasıl Kullanılır, Nereden Alınır?

Hepinize merhabalar değerli arkadaşlar bu yazımızda size İninal karttan bahsedeceğim, İninal kart nedir, İninal karta nasıl para yüklenir, nasıl para çekilir, şifresi nerde yazar, hangi alanlarda kullanılır gibi soruların yanıtlarını bu yazımızda bulabileceksiniz. yazımıza geçmeden önce bu tarz yazıların devamı için lütfen yorum yaparak bize destek olmayı lütfen unutmayın diyorum ve hemen ile ilgili bilgilendirmelere başlıyorum.

İninal kart nedir?

Öncelikle hemen şu soruyu yanıtlayalım, İninal kart nedir?

Bu kart Türkiye’nin ilk ön ödemeli kart sistemidir. Tüm bankamatiklerde tüm alışverişlerde kullanabileceğiniz, içerisinde yüklediğiniz para kadar harcama yapabileceğiniz bir karttır. Bu kartın aylık faizi, yıllık faizi vs gibi şeyleri yoktur. Aynı zamanda bankaya giderek bir sürü sözleşmeye imza atmanıza gerek yoktur. Hem kendiniz için dilerseniz özellikle çocuklarımız için gönül rahatlığıyla kullanabileceğiniz ön ödemeli bir karttır.

İninal kart her yerde kullanılabilir mi?

Evet İninal kart, banka kartlarının geçerli olduğu her yerde kullanılabilir. Internet alışverişlerinizde mağazalarda alışveriş merkezlerinde, hatta ve hatta yurt dışı üzerinden Aliexpress gibi internet sitelerinden yapabileceğimiz alışverişlerde İninal kartı güvenle kullanabilirsiniz.

İninal kartta herhangi bir yaş limiti var mı?

İninal Kart Nedir, Nasıl Kullanılır, Nereden Alınır?Evet, İninal kartı kullanmak için 13 yaşından büyük olmanız gerekiyor. Fakat birinin gözetiminde herhangi bir yaş sınırı olmadan İninal kartı kullanabilirsiniz. Özellikle çocuklarımız için İninal kartı kullanmanızı tavsiye ederim. Neden diyeceksiniz? Eğer çocuklarımız için bir İninal kart kullanırsanız. Çocukların yapmış olduğu harcamaları nereye, ne kadar para harcadıklarını evinizden görebilirsiniz. Cep telefonu yükleyeceğiniz İninal cüzdan uygulaması üzerinden görebilirsiniz. Ben genellikle yapıyorum, benim küçük bir çocuğum var. Kendisine en fazla 10 lira, 20 lira 50 lira veriyorum. Üzerinde taşıması için her ihtimale karşın ama kendisine ,

En azından çocuklarımızı da bu şekilde kontrol edebilirsiniz.

İninal kartın banka kartından farkı nedir?

Hemen buna cevaplayalım. İninal kartta herhangi bir belgeyi imzalamadan 13 yaşından büyük iseniz herhangi bir ödeme noktasına giderek migros şok, vatan computer, teknosa gibi herhangi bir mağazaya giderek bu kartı sadece 5 tl karşılığında alabiliyorsunuz. Kartın ücreti 5 tl. 25tl de içerisinde bakiye bulunuyor. 5 lira kart ücreti olmak üzere toplamda 30 tl bu karta sahip olabilirsiniz. Ptt şubelerinde satılıyor buralardan kartı temin edebilirsiniz.

İninal karta nerelerden para yükleyebilirsiniz?

Tüm banka atm’lerinden geçerlidir bu kart ptt şubelerinden sanal cüzdan uygulamasından ve anlaşmalı marketlerden de kartınıza para yükleyebilirsiniz. Ben genellikle eft ya da havale yolu tercih ediyorum. Çünkü herhangi bir ücreti olmuyor. Normal şartlar altında kartınıza para yüklemek istediğinizde bir lira, 2 lira ya da bilemediniz, en fazla 3 lira gibi ücret kesiliyor ama ben eft yoluyla para gönderdiğim için herhangi bir ücret ödemiyorum. Eft demişken hemen kartla ilgili size bilgi vereyim.

Kartın arkasında bir barkod var, bu barkod numarası aslında sizin iban numaranız yani eft ya da havale yapılacağı zaman bu numarayı kullanarak eft ya da havale işlemini gerçekleştirebiliyorsunuz. Aşağıdaki 16 hanelik olanda normal banka ve kredi kartlarının ön tarafında ön kısmında olan 16 haneli kod sizin alışveriş yapmanızı sağlayan internet üzerinden, alt kısmında yer alan da son kullanma tarihi ve normalde kredi kartlarının arkasında yer alan güvenlik kodu da en alt kısımda 3 haneli rakamlarla gösterilmiş. Sembolik olarak da belirtilmiş. Hemen bu bilgileri vermişken şunu da söyleyelim, kartın şifresi nedir diye soracaksınız.

Bankamatikten para çekebileceğini söylemiştim, ya da alışveriş işlemlerinde kullanabileceğiniz bir kart olduğunu söylemiştik. Bu kartı kullanmak içinde en altta kartınızın şifresi oluyor. Bu kartı kullanarak da fiziki alışverişlerinizi gerçekleştirebilirsiniz. Birazdanda İninal cüzdan uygulamasından bahsedeceğim. İninal cüzdan uygulamasında kartınızı kaybettiğiniz zamanda buraya eklediğiniz zaman da internet üzerinden alışverişlerinizi rahatlıkla yapabiliyorsunuz. İninal kartınıza eklemiş olduğunuz bakiyeyi çekmek isterseniz, yine dediğim gibi en yakın bankamatik atm sine giderek çekebilirsiniz. Nakit çekim limiti ile ilgili aklınıza sorular gelebilir. Bu da hatırladığım kadarıyla 300 tl civarında nakit çekebiliyorsunuz. Karttan bir yıl içerisinde yine yaklaşık bir buçuk 2 tl karşılığında nakit çekim masrafı var.

İninal kartın belirli bir harcama limiti var mı?

Bu harcama limiti de bir ay boyunca en fazla 750 tl harcaya biliyorsunuz. Her ayın birinde bu limit tekrardan 750 tl olarak güncelleniyor. İninal kartlar yurtdışına gittiğiniz zamanda yurtdışında da harcama yapabilirsiniz. İçerisine sadece tl yükleniyor herhangi bir şekilde dolar, euro ya da benzeri döviz birimlerinin yükleyemiyorsunuz. Sadece tl olarak yüklüyorsunuz, fakat yurt dışına gittiği zaman dolar harcama yapacağınız yerde otomatikman içerisindeki tl bakiyesi döviz kuruna çevriliyor. Kartınızdan bakiye kesilmiş oluyor. Bununla birlikte İninal kartta yer alan özel kampanyalardan ve indirimlerden de yararlanabiliyorsunuz.

İninal kartın aylık 2 aylık bir kullanım ücreti alınıyor. Eğer bu ücret kartınıza bakiye varsa kesiliyor, yoksa herhangi bir şekilde bakiye kesilmiyor ya da kağıt para kesilmedi. Diyelim ki sonunda sizden kesilmesi gibi bir durum yok sadece kartınızda bakiye varsa. Ayın belli bir döneminde 2 tl aylık kullanım ücreti kesiliyor. İninal kart ile ilgili bu bilgileri sizlerle paylaştıktan sonra, bu bölümünde İninal cüzdan uygulamasından bahsedeceğiz.

İninal cüzdan uygulaması, bankaların kullanmış olduğu mobil bankacılık uygulamaları ile benzer özellikler gösteriyor. Tıpkı bir mobil bankacılık uygulaması gibi kartınıza para yükleyebilir, faturalarınızı ödeyebilir, şifre değişikliklerinizi bu uygulama üzerinden gerçekleştirebilirsiniz. Aynı zamanda hesap hareketlerinin de yine bu uygulama üzerinden görebiliyorsunuz, İninal uygulamasına google playstore ya da appstore dan telefonunuza indirerek kurabilirsiniz. İninal cüzdan uygulamasını indirdikten sonra ekrana gelecek tanıtım ekranları okuyarak geçtikten sonra, artık kayıt işlemlerine başlayabilirsiniz.

Bir kereye mahsus telefonunuza bir kullanım, 6 haneli bir kod gelecek bu kodu girdikten sonra gerekli bilgileri, adınızı, soyadınızı mail adresinizi, uygulama şifrenizi ve cep telefonu numaranızı girdikten sonra artık uygulamayı kullanmaya başlayabileceksiniz. Öncelikle cep telefonu numaranızı ilgili alana yazıyoruz. Telefonumuza gelen 6 haneli doğrulama kodunu o alana girdikten sonra devam tuşuna basıyoruz. Adımızı ve soyadımızı o alana gidiyoruz. Adımızı ve soyadımızı girdikten sonra uygulamayı kullanmak için gerekli e posta adresinizi ve uygulama için belirleyeceğiniz şifre giriyoruz. Bu şifre en az 8 haneden oluşmalı ve içerisinde en az bir rakam ve bir de harf bulundurmalıdır.

Davet kodu alanına eğer bir arkadaşımız bizi davet ettiyse davet kodu gidiyoruz. Davet kodunu girdiğiniz zaman biz 5 tl kazanırken arkadaşımıza da 2 tl’lik bir katkıda bulunmuş oluyoruz. Eğer davet kodunuz yoksa aşağıda yer alan davet kodum yok butonuna tıklayarak uygulamaya giriş yapabilirsiniz ve hoş geldin ekranı ile artık uygulama kaydınız başarıyla tamamlandı.

Kartım var, yeni bir sanal kart oluştur, henüz bir kartım yok sekmelerinden kendimize uygun olanı seçiyoruz ve devam diyoruz. Buna başlamadan önce uygulama için gerekli izinleri de vermemiz gerekiyor. Biz fiziki olarak bir kart sahibi olduğumuz için kartım var butonuna tıklıyoruz ve açılan karekod ekranından kartınızın kare kodunu kameranıza telefonunun kamerasına onaylandıktan sonra kartınızın son 4 hanesini sisteme giriyoruz. Bunu da şurada hemen hatırlatalım. Kartınızın son 4 hanesi aynı zamanda bizim bankamatik kartımızın da şifresi anlamına geliyor. Bu şifreyi uygulama üzerinden de değiştirebilirsiniz.

İninal bakiye ile faturalarınızı ödeyebilir. Internet üzerinden para gönderme işlemlerini yapabiliriz. Aynı zamanda yine internet üzerinden oyunlar oynuyorsak bu oyunlara da para göndermesini, para yüklemesi, bakiye yüklemesi yapabilir. Epin satın alımları da gerçekleştirebiliriz. 2 tl’lik kullanım ücreti kafanızı karıştırmasın. Eğer hesabınıza nakit yoksa bu TL bir sonraki aya devreder mi? Yani ocak ayında 2 tl şubat ayındaki 4tl olarak değil eğer hesabınızda para yoksa bu borç birikerek sizden kesilmiyor. Toplu olarak tahsil edilmiyor. Sadece bakiyenizin bulunduğu aylarda kesiliyor.

Örneğin ocak ayında hesabınıza bir miktar para var, 2 tl kesilir ama şubat ayında kartınızın içinde para yoksa şubat ayı için mart ayında kartınızda tekrardan bir bakiye oluştu diyelim. Şubat ayının ödemesi yani aylık kullanım ücreti kartınıza yansımıyor. Şubat ayı için 2 tane ödemiyorsunuz. Googleplay kartı ödemelerinizde yine epin satın al butonu sayesinde gerçekleştirebiliyorsunuz. Bu şekilde oyunlara para aktarımı, ya da oyun içi satın almalar da gerçekleştirebiliyorsunuz. Işlemlerim kısmından banka ve kredi kartıyla kartınıza para yükleyebilir. Havale ya da eft ile yine kartınıza para yükleme işlemlerini gerçekleştirebilirsiniz.

Karta para yükle butonuna tıkladığınız zaman karşınıza 10 lira 50 lira, 100 lira ve diğer gibi sekmelerin olduğunu göreceksiniz. Buradan kartınıza eklemek istediğiniz parayı seçiyorsunuz. Örneğin onlara gideceksiniz kart bilgilerini girerek yapıyorsunuz, örneğin bir arkadaşınız olabilir, eşiniz, dostunuz ya da anneniz babanız olabilir, onların da tabiki izni dahilinde annenizin, babanızın kart numarasını girip hemen yükle butonuna tıklayarak kartınıza para göndermiş oluyorsunuz.

Yorum Yaz

37 + = 39