İcralık Araçların Satış İhalesinde Nasıl Katılacağım?

İcralık Araçların Satış İhalesinde Nasıl Katılacağım?

İcra ihalesine araç satışına katılacağım. Ne yapmalıyım? Gerçekten de icra yoluyla araç satın alacaksanız, çıkma yedek parça ve oto tamir işle uğraşan 2 kişi, arkadaş olmanızı şiddetle öneririm. Aksi takdirde biraz para kazanacağım derken aldığınız araç elinizde patlayabilir. Malumunuz müthiş kıvrak zekalarıyla hukukun her tarafını dönebilen insanların yaşadığı bir ülkedeyiz.

Haliyle bu zekanın icralık araç durumuna da sirayet etmiş olması düşünülemezdi. Öyle de oldu işlerini büyük bir sadakatle yapan yedieminleri bir kenara koyarsak özellikle bazı yediemin görünümünde olan kişilerin kendileri veya anlaştıkları oto çıkma yedek parça işi yapanlar anlaşarak araçların değerli olan ve çalışan parçalarını söküp yerine çalışmayan parçaları koyabiliyorlar veya lütfedip hiç parça koymaya biliyorlar.

İcralık Araçların Satış İhalesinde Nasıl Katılacağım?

Araçların minimum 6 ay bu tür yediemin otoparklarında kaldığını varsayarsak. Başlarına neler gelebileceğini kestirmek gerçekten de güç işte. Bu yüzden bu tür bir ihale elektronik, icra veya fiziki olarak katılacaksınız. Bazı hususlara çok dikkat etmeniz gerekir. Bu hususları şöyle sıralayabiliriz, araç hangi icra dosyasından satılacak? Xa dosya numarasını yanınıza alın ihale şartnamesini eksiksiz okuyun.

Şartnamede istenen belgeleri hazırlayın, icra müdürlüğünün takdir ettiği teminatı hazırlayın. Duruma göre elden veya Vakıfbank’a yatırıp dekontunu alın. İhaleden önce yediemin otoparkına giderek aracı kontrol edin. Ihale şartnamesine ki şartlara uygun olup olmadığını inceleyin. Maalesef araçlar sadece dıştan incele ne bildiği için kaputun altında sizin nasıl sürprizlerin beklediğini ancak aracı aldıktan sonra öğrenebileceksiniz. Buna karşı gerçekten hazırlıklı olun ve son olarak ihaleye en yüksek fiyat verelim.

Bunların dışında birkaç bilgi daha paylaşmam gerekiyor. İcra müdürlükleri eğer araç ilk ihalede satılmazsa 5 gün sonra ikinci ihale gerçekleştiriyor. Araç ilk ihalede piyasa değerinin yüzde 60 bedelle satışa sunulur. Şayet araç bu ihalede satılmazsa ikinci halde fiyatta indirime gidilir ve yüzde 40 gibi bir bedelle satılmaya çalışılır. Yani ilk ihalede değeri 100000 lira olan bir araç. En az 60000 lira teklif etmeniz gerekir.

Eğer kimse bu fiyatı vermezse ikinci ihalede en az 40.000 lira ve üstü teklifler geçerli olacaktır. Diyelim ki aracı aldınız içeride zaten teminatımız var. Kalan tutarı da 10 gün içerisinde ödemeniz halinde araç sizindir demektir. Tabii binek araçta yüzde 1, ticari araçta yüzde 18 kdv ödedikten sonra hani oldu ya? Gerçekten aldığınız araç ihale şartnamesine özelliklerinden farklı çıktı. Bu durumda ihalenin feshi için 7 gün içinde ilgili icra mahkemesine dava açmanız gerekir. Dava sonunda ödediğiniz tüm giderler tarafınıza. Eksiksiz olarak iade edilecektir.

Yorum Yaz

+ 74 = 83