İcra Takibinde Benden Yüksek Faiz İstiyorlar Ne Yapmalıyım

İcra takibinde benden yüksek faiz istiyorlar. Ne yapmalıyım? Evlenecek olup tüm parayı mobilya vermek istemeyenlerin ya da mutfaktan artırdıkları yla evindeki eşyaların yenisini almak için gıdam gıdam taksit ödeyen ev kadınlarının can simidi olan taksitle eşya sattığı için kimine göre mutluluk, kimine göre tartışma kaynağı olan hanım, sen bunu alacak parayı nereden buldun? Sorusuna bey vallahi taksidinin aldım, çok ucuza geldi şeklinde repliklerin muhatabı olan firmalar. Bunlar son 10 yılda neredeyse dna mıza işledi?

Kolayca ürün satmaları hepimiz için tercih neden oldu. Biz tercih ettikçe de daha çok boşandık. Ödenmedikçe firma avukatları daha yoğun mesaiye başladı. E tabi sözleşmeli ayak üstü imzalıyoruz ya içeriğinde ne var ne yok hiç bakmıyoruz bile. Işte firmalar da bizi tam buradan vuruyorlar. Çünkü inanamayacaksınız ama bazıları aylık yaklaşık yüzde 6 faiz uyguluyor. Yıla vurduğumuzda bu oran yüzde yüzden fazla oluyor.

İcra Takibinde Benden Yüksek Faiz İstiyorlar Ne YapmalıyımZira faizinde faizi talep ediliyor. Kanun buna bileşik faiz diyor ve bu yasak ama dinleyen beri gelsin. Her neyse bir an için firmanın size icra takibi açtığını düşünelim. Tebligat alır almaz gözlerinizin yuvalarını terk etmek için zor durduğunu görür gibiyim. Zira borcunuz 100 lirayken faize faiz vekalet ücreti dosya masrafı derken bir anda birkaç katına çıkmış. Işte o durumda ilk olarak pek nazik olan türk trafik kültüründe kendine yer bulmuş, bazı sözleri içten içe söyleyeceksiniz. Ama kabul edelim, bu çözüm değil. O halde durumu idrak eder etmez.

7 gün içerisinde size en yakın icra müdürlüğüne gidip yazılı ya da sözlü olarak faize itiraz etmeniz gerekecek. Bazılarınızın aklından şu sorunun geçtiğini tahmin ediyorum, iyi de icra müdürü neden takibi bu şekilde açılmasını kabul ediyor? Icra müdürlüğü icra takibi açılırken, faizi hesaplamak zorunda değilde ondan alacaklı hangi taleplerde bulunduysa ona göre hareket eder. Çünkü şöyle düşünür, borçluya haksızlık yapılıyorsa nasılsa tebligat alır ama gelir itiraz eder. Velev ki itiraz etmediniz ve sizden icra yoluyla fazla bedel alındı. Bu durumda istirdat davası açarsınız. Kaybettiğiniz hakkınızı geri almanız mümkün olur.

Yorum Yaz

7 + 3 =