İç Turizm Takip Sistemi Nedir?

İç turizm takip sistemi nedir? Yakın zamanda duyurulan 2020 Cumhurbaşkanlığı yıllık programı kapsamında turizm sektöründe araştırma, geliştirme faaliyetleri ve teknolojiye dayalı uygulamaların geliştirilmesine destek kapsamında ülke turizmine yeni bir sistem getirildi. Adı da sorumuz da olduğu gibi iç turizm takip sistemi. Bunun için Kültür ve Turizm Bakanlığı, Türk yani Türkiye istatistik kurumu ilgili sivil toplum kuruluşları ve yine GSM operatörleri ortak şekilde hareket ederek iç turizm takip sistemini kuracak bu sistemin amacı yerli turist profilini ve turizm hareketlerini ortaya koymak.

Kültür ve Turizm Bakanlığı bu sayede yerli turist açısından daha gerçekçi verilere erişmek ve ülke turizmini bu anlamda geliştirmek istiyor. Bu doğrultuda tekrar sistemin işleyişine dönecek olursak, artık özellikle şehir dışına çıktığınızda kullandığınız GSM operatörü tarafından hangi şehre ve yine hangi otele gittiniz? Doğrudan sistem havuzuna bildirilecek kulağa ilginç geliyor değil mi? Evet, evet, gerçekten ülkedeki herkesin nereye gittiği, nerede konakladığına dair müthiş bir bilgi havuzu oluşacak.

Tabi bunun için birkaç şey gerekli öncelikle buna uygun kanun hazırlanması gerekiyor. Nihayetinde burada kişisel verilerin korunmasına ihtiyaç var. Sonuç olarak verilerinizin rızanız dışında işlenme durumu var ve bunun önüne geçilmesi gerekiyor. İç turizm takip sistemi’nde 2020 yılında hayata geçeceğini düşünürsek, gerekli mevzuatın hazırlanması da öyle çok fazla zaman almayacaktır. Tabi bu sisteme yapılan en büyük eleştiri özellikle GSM operatörleri önce verilecek bilgilerin aynı zamanda özel hayatın gizliliğini de dokunacak olması nedeniyle bu durumun aynı zamanda bir nevi anayasanın ruhuna da etki etme ihtimalinin olması sonuç olarak sistemin etkilerinin kısa sürede kendini gösterip turizme ciddi bir katkı vermesi bekleniyor.

İç Turizm Takip Sistemi Nedir?

Yorum Yaz

− 8 = 1