İç Hatlarda Yolcu Bileti En Fazla Ne Kadar Olabilir ?

İç Hatlarda Yolcu Bileti Hukuken En Fazla Ne Kadar Olabilir ?

İç hatlarda bir yolcu bileti en fazla ne kadar olabilir? Özellikle bayramlarda ve tatillerde uçak bilet fiyatlarının oldukça pahalı olduğunu fark etmişsinizdir. Sonuçta arz talebe göre şekil alır. Yani bilete ne kadar çok talep olursa fiyatlarda aynı oranda artış gösterir. Hele bir de yolculuğumuzun son anda netleştiğini düşünürsek, biletinizi sadece birkaç saat öncesinden almak zorunda kaldıysanız o zaman olabilecek en üst fiyattan almak zorunda kalırsınız. Peki bu en üst fiyat nedir, kime göre neye göre belirlenir yani bunun bir kriteri var mı?

İç Hatlarda Yolcu Bileti En Fazla Ne Kadar Olabilir ?Aslında 2014 yılında Ulaştırma Bakanlığı tarafından başlatılan tavan bilet fiyatı uygulaması ile birlikte bilet fiyatları ilk olarak azami 299 lira olarak belirlenmişti. Daha sonra yani 2017 yılında artan maliyetler gerekçe gösterilerek tavan bilet fiyatı 352 liraya çıkartıldı. Bu fiyat bile kullanıcı yüksek gele dursun. Ülkemizde faaliyet gösteren havayolu şirketleri 2017 yılından bu güne artarak devam eden maliyet artışlarından dolayı hizmet sağlamakta zorlandıklarını belirtti ve Ulaştırma Bakanlığı’ndan tavan bilet fiyatı konusunda yeni bir düzenleme talep etti.

Bakanlığın 2019 da ki yeni düzenlemesine göre bundan sonra iç hatlardaki en pahalı bileti 450 liraya alabileceğiniz bu arada 450 lira dediysek aklınıza uçan hemen giriş bölümünde bulunan geniş koltuklu ve dördüncü sıradan sonra perdelerin çekilip halkla bağlantının koparıldığı lüks bölüm gelmesin bu fiyat yalnızca ekonomi sınıfını yani cam kenarında oturup tuvalete gitmek isteyen kişi için tüm yolcuların ayaklandığı sınıfı kapsıyor bu arada tavan fiyat uygulamasına rağmen daha yüksek fiyatlarla bilet satmaya çalışan havayolu şirketlerini Ulaştırma Bakanlığına şikayet edebileceğiniz gibi fazla ödediğiniz ücretin iadesi için ikamet yalnızım veya havayolu şirketinin adresinin bulunduğu ilçedeki Tüketici Hakem Heyetine başvurabilirsiniz.

Yorum Yaz

74 − 70 =