Hisseli Tapu Satın Alırken Nelere Dikkat Etmelisiniz?

Hisseli Tapu Alırken Nelere Dikkat Etmelisiniz?

Hisseli tapu alırken neye dikkat etmelisiniz? Türkiye’de kurnaz olarak geçinenlerin tuzağa en güzel şekilde düştükleri yöntemlerden birisi herhalde hisseli tapu satışı olmalı. Şaka değil gerçekten bu yolla kanıtlanmış, zarara uğramış, hayli kalabalık sözüm ona kurnaz listesi var. Neyse sözü uzatmadan bu konuyu doğrudan bir örnek üzerinden anlatalım. Osman’ın paylı mülkiyet ve ortak olduğu bir arsa var arsa da İstanbul’un en güzel yerlerinden birinde haliyle kıymetli ortaklar arasında bir sorun olduğu için ya da öyle gösterildiği için Osman kendi payını satmaya karar veriyor ve bir alıcı arıyor.

Neyse Cemil alma taraftarı oluyor, görüşüyorlar, fiyatta anlaşıyorlar tabi Osman fiyatı cüzi oranda indirince Cemil balıklama atlıyor. Satış fiyatı diyelim ki 400.000 lira işlemler tapu da yapılırken Cemil indirimin verdiği hazdan dolayı ortakların durumunu sormuyor bile. Osman bundan yararlanıp Cemile diyor ki. Sana boşuna vergi çıkmasın. Gel bu satışı 50.000 lira olarak gösterelim. Cemil’in de işine geliyor tabi. Sonuçta hem arsa payını iyi fiyatı alıyor hem de devlete fazla para yani vergi ödememiş oluyor.

Hisseli Tapu Satın Alırken Nelere Dikkat Etmelisiniz?Tapuda 400.000 lirasını alan Osman payını Cemile devrediyor. El sıkışıyor derken Osman hemen durumu kardeşi Süleymana bildiriyor sıra sende Süleyman diyor hemen Cemile ön alım hakkının davasını yapıştır. Bu arada ön alım hakkı dediğimiz eğer ortada bir paylı mülkiyet varsa ortaklardan herhangi birisi payını satacağın da diğer ortakların ön alım hakkı vardır demek. Dolayısıyla Osman payını satmadan önce diğer ortakları durumdan haberdar etmeliydi. Onlar almaktan vazgeçtiklerini veya noterden gönderilen ihtarnameye 3 ay içinde cevap vermediklerini de Osman ancak o zaman dilediği kişiye satabilir dedi.

Şimdi konumuza geri dönelim. Cemil bir sabah mahkemeden gelen önalım davasının tebligatı ile uyanır gelen dilekçede, 50.000 liranın karşılığında hisseyi devretmek zorunda olduğu yazmaktadır. Evet, sonuç olarak Cemil yandım diyecek ama onu söndürecek bir itfaiye bulamayacaktır ve 350.000 lirası buhar olacaktır. Dolayısıyla siz,siz olun hisseli bir tapu alacaksanız mutlaka ya ortaklara ihtarname gönderilip gönderilmediğini öğrenin. Ya da her şartta gerçek bedelinden satış gösterin yoksa bir Cemil de siz olabiliriz.

Yorum Yaz

37 − = 27