Hacizli Ev ve Araba Nasıl Satılır?

Arkadaşlar herkese merhabalar sizlere icra iflas kanunun 106 ve 110 uncu maddesinden bahsetmek istiyorum, icra iflas kanunu maddeleri sizler için altın nitelikte bilgi olduğunu düşündüğüm için bu yazmak istedim. Nedir bu icra iflas kanunu 106 ve 110 uncu madde hemen anlatayım.

Mesela bir aracınız var, bu aracın üstünde yıllardan beri bir haciz var ve siz bunu satamıyoruz bu aracı ve avukata söylüyorsunuz.

Bu hacizi kaldır, ben bu arabayı satayım ancak ondan sonra senin borcunu ödeye bilirim dediğiniz halde avukat inatla hayır önce borcu öde sonra ben haczi kaldırım diyor. Peki bu haczi siz kaldıramaz mısınız? Kaldırabilirsiniz. Bir yıl tam bir yıl içerisinde avukat o haczi gerçekleştiremezse, satışa sunamazsa aracın haczinin harçlarını yatırıp bir işlem gerçekleştirmez.

Bu arada kanuni hak direk sizden yana oluyor sadece bir dilekçeyle bu işi yapabiliyorsunuz. Hemen bir dilekçe yazıyorsunuz, diyorsunuz ki yukarıda numarası belirtilen icra dosyasında borçluyum. Yani icra müdürlüğü ne yazıyorsunuz? Örneğin 11 inci icra müdürlüğünün dikkatine diye bir dilekçe yazıyorsunuz, müdürlüğümüz yukarıda numarası belirtilen dosyasında borçluyum. Adıma kayıtlı ve aşağıda listelenen taşınmazların üzerine dosyanın sayısından. Örneğin 2123 sayılı haciz konulmuştur.

Burada taşınır taşınmaz olduğunun hiçbir önemi yok. Aracında olabilir, evinde olabilir. Bu haciz tarihinden itibaren bir yıl içinde satışı istenip satış avansı dosyaya yatırılmıştır iş bu nedenle icra ve iflas kanunu’nun 10 uncu maddeleri gereğince haczin fekki için talepte bulunmak, zaruretimiz hasıl olmuştur.

Hacizli Ev ve Araba Nasıl Satılır?Bu şekilde bir dilekçe yazıyorsunuz ve sonucunda şu şekilde yukarıda kısaca açıklanan ve yukarıda bilgileri belirtilen gayrimenkulleri üzerinde dosyanız konulan haciz, icra ve iflas kanununun 116 ve 110 uncu maddeleri gereğince fethine karar vererek nokta, tapu sicil müdürlüğüne konulan haczin kaldırılması için müzakere yazılmasına karar verilmesini yazıp, adınızı soyadınızı yazıp direkmen ilgili icra dairesine bu dilekçeyi verdiğinizde yıllardan beri üzerinde haciz ve ipotek herhangi tedbir neyse bunları direkmen kaldıra biliyorsunuz.

Özellikle araçlar için konuşayım. Örneğin banka borcundan dolayı sizlerin arasında banka borcundan dolayı aracın üzerine haciz tedbir konulan bir çok arkadaşım olduğunu biliyorum. Özellikle bu yazı ile bi yakınım banka borcundan dolayı aracın üzerindeki haczi, bir yıl içerisinde gerekli işlemi yapıp satılmasına karar çıkardı.

İstemezse avukat, siz gidip direk üzerindeki haczi kaldırma biliyorsunuz. Eskiden 6 aydı bu süre bugün kanunlara baktım, herhangi bir değişme var mı diye son gördüğüm 116 113 kanun da bir yıl geçmesi gerektiği yazıyordu.

Yani dosya bir yıl hareketsiz kalırsa haczi koyduktan sonra direkmen ilgili icra dairesine gidip aracın üzerindeki haczi kaldırıp anında satış yapmanız mümkün.

Şöyle bir şey de var, bazı arkadaşlarımız şöyle, bir soru sormuş.

Aracı haciz ile birlikte satabilir miyim?

Yani araç hacizli bir yerden bununla birlikte satabilir miyim, kanundaki yeri nedir diye sormuş. Evlerde tapu müdürlüğüne gittiğinizde mesela üzerinde ne var? Bankanın rehni varmı bankanın rehni ile karşı tarafa bunu sata biliyorsunuz, karşı taraf diyor ki ben aracın üzerindeki örnek veriyorum, Finans bank konut kredisi borcundan dolayı olan ipoteği kabul ediyorum diyor ve satabiliyorsunuz. Karşı tarafa kabul ediyorum dediği için herhangi bir problem olmuyor. Kredi onun üstüne geçirilemez.

Zaten banka böyle bir şeye karşı olduğu için bu durumu bankaya bile haber etmeseniz daha iyi olur. Arabada da bu böyleymiş yine okudum kanunda aslında noterin üzerinde haciz olan aracı başka birine o hacisi kabul etmesiyle birlikte satışının yapılabileceği de öngörülmüş kanun da yazıyı beğenip faydalı görüyorsanız sosyal ortamlarda paylaşmanızı rica ediyorum. Hayırlı günler dilerim.

Yorum Yaz

19 + = 23