Hacizli Araç Satılabilir Mi?

Hacizli Araç Satılabilir Mi?

Hacizli araç satılabilir mi? Yasal anlamda şunu söyleyebiliriz, hacizli olan bir aracın satışında herhangi bir kısıtlama yok ancak bu yalnızca üzerinde haciz olan araçlar için geçerli hacizli ve yakalamalı olan araçlar açısından satış mümkün değil. Toplumumuzda hacizli araç almak genelde çekinilen bir yol sonuçta satıştan sonra ne olacağı öyle pek belli olmuyor.

Hemen belirtelim, siz eğer alıcı tarafsanız siz almadan önce aracın üstünde bulunan tüm icra dosyaları satıştan sonra aynen devam eder. Zaten noter sizi aracı bu şekilde almak isteyip istemediğinizi sorar. Sormalıdır da sizde duruma göre eğer bu riski göze alıyorsanız aracı satın alırsınız. Ülkemizde hemen herkesin icralık olduğunu düşündüğümüz de üstünde haciz olmayan araç sayısı da buna ters orantılı olarak oldukça azdır. Bu sebeple araçlar ya hacizli halde satış görüyor. Ya da alıcı araç üstündeki haciz miktarını düşüp kalan parayı satıcı ödüyor.

Hacizli Araç Satılabilir Mi?Peki siz böyle bir araç aldığınızda ne yapabilirsiniz? Bildiğiniz gibi 1. Başka videomuz da süresi dolmuş olan hacizleri nasıl kaldırabileceğini anlatmıştık. Oradan yola çıkarak eğer satın aldığınız araçlardaki hacizlerin süresi 6 ayı geçtiyse ve haciz sahibi tarafından araçla ilgili bir satış talebi olmadıysa. İcra dairesi ne başvurup düşmüş olan hacizlerin aracınızın kaydından kaldırılmasını talep edebilirsiniz. Bunun için illa alacaklı veya borçlu olmanıza gerek yok. Aracın yeni sahibi olarak da bu hakkınızı kullanabiliyorsunuz. Sonuç olarak hacizli araçların alınıp satılmasında herhangi bir sorun yok.

Yorum Yaz

43 + = 50