Gümüş Nasıl ve Nereden Alınır – Gümüşe Yatırım Yapılır mı?

Gümüş Nasıl ve Nereden Alınır – Gümüşe Yatırım Yapılır mı?

Merhaba bugün yine konumuz gümüş, takipçilerimizin gümüşe ilgisi oldukça yoğun, en çok da gümüşe nasıl yatırım yapabilirim sorusu geliyor. Önce şu bilgiyi paylaşalım, geçtiğimiz 1-2 gün satışı ile birlikte 26 $ seviyesine kadar geri çekilme yaşanırken bu seviye aşağısından 23.96 Dolar, 23 seviyelerine oluşturduğu destek bölgesi yakından takip edilecektir.

Daha önce bu tür satışların bu destek bölgesi üzerinde zayıfladığı ve alımların devreye girdiği görülürken, bu beklentinin gerçekleşmemesi durumunda satış baskısının daha da güç kazanması söz konusu olabilir. Yukarı yönlü toparlanmaları karşısında ise 23.50 $ seviyesi direnç konumunda bulunuyor. Bu günde geri çekilmenin devamı bu yüzden mümkün. Kritik desteğimiz 22.40 seviyesi.

Buranın kırılması durumunda hareketin devamı beklenebilir. 23.43 ün altına inmesi durumunda ise 22a doğru geri çekilme mümkün olabilir. 23.43 ün üzerinde tutunması durumunda ise yukarı hareketlerin devamı gelebilir. Peki gümüş yatırımcısına ocak ağustos döneminde ne Kazandırdı hemen o bilgiyi paylaşalım. 8 Aylık dönemde yüzde 57.6 kazanç sağladı, ağustos ayında ise yüzde 15 getirisi oldu. 13 Ağustos’ta hatırlarsanız 29 dolarla bir buçuk yılın en yüksek seviyesini görmüştü.

Gümüş Nasıl ve Nereden Alınır   Gümüşe Yatırım Yapılır mı?Asıl merak edilen gümüş yatırımı nasıl yapılır?

Hemen o konuya gelelim ilk olarak vadesiz gümüş hesabı açabilirsiniz. Burada sadece gümüş’ün getirisini alabilirsiniz, ekstra bir faiz getirisi sunmaz, ikinci olarak gümüş yatırım fonları var borsada, burası bist piyasasındadır. Tamamen gümüşü endeksli değildir. Bu bilgi çok önemli günmüş hareketlerinden bağımsız olarak iniş çıkışlar olabilir. Orta işlem olduğu için al sat farkı minimum dur. Burada gümüş’ün potansiyel getirilerinden kar elde edebilirsiniz.

Son olarak fiziki gümüş yani fiziki olarak da gümüşü temin edebilirsiniz. Burada 2 tip var, birincisi külçe, ikincisi sanayi tipi boncuk olarak satın alınabilir.

Külçede işçilik payı var, bunların üreticileri var ve bunların satış yaptığı ve adresleri var veya kuyumcularda satılıyor. Buradan internetten veya kuyumcudan satın alabilirsiniz. Sertifikaya veya kapalı paket almaya dikkat edin. Paketin açılıp açılmadığına dikkat edin. Üreticinin sertifikasyonuna bakın zaten belli başlı bu konuda kendini kanıtlamış firmalar var. Orayı tercih edersiniz. Sanayi tipi boncuk gümüş de yine kapalı çarşıda kuyumcu esnafından temin edebilirsiniz. Boncuk tipi gümüşte işçilik payı yok. Gümüşle ilgili söyleyeceklerimiz şimdilik bu kadar bizden ayrılmayın. Sağlıcakla kalın yorum yazmayı unutmayın.

 

Yorum Yaz

80 − = 78